Boyada işin sırrı ton dengeleri

Çok parlak, yoğun pastel, fazla solgun, çok yalın… Mekanlara renk enjekte etmenin sırrı ton dengelerini doğru ayarlamakta gizli.

Dingin, dumanlı, desatüre… Baz renginiz koyu ve doğal tonlar olsa bile içine karıştıracağınız bir miktar gri ile tüm tonları dengeleyebilirsiniz. Monokrom hakimiyetinde bir dekorasyonda tek bir rengin farklı tonları kontrastı azaltarak atmosferi daha dingin kılar… Bu ve bunun gibi renk ve boya hileleri ile her odada hep işe yarar bir baz rengi oluşturabilirsiniz.

KATMANLAYIN

  1. Duvarların doğal rengine vurgu yapmak için mobilyalarınızı doygun tonlarda seçin. Bu ortamda denge sağlar. Mesela şarap bordosu kanepe ve gül kurusu tonunda puf açık pembe duvarlarla kombinlendiğinde güçlü ama rahatsız etmeyen bir vurgu yaratır.
  2. Dekorasyona yön veren seçtiğiniz paletin en koyu tonlarıdır. Bu yüzden koyu bordo bir kanepeyi lavanta tonunda yastıklarla kullandığınızda hem vurgulu hem de sıcak bir atmosfer yaratır.
  3. Monokrom renk paleti görsel olarak güçlendirmek gerekir. Bunu döşemelik kumaş ve dokularla sağlayın. Mesela kadife, deri ve kalın yün dokumalar vurgu sağlayan uygun seçimler.

KARTELALARI DOĞRU OKUYUN

Renk çarkını okumak için klasik kalıpların dışına çıkmalısınız:

  • Kartelanın açık ton yönü beyazdan başlar ve en koyu renk yani siyah ile biter. Arada kalanlar içine farklı miktarda gri karıştırılmış renklerdir.
  • Odada kullanacağınız en yumuşak ton için duvar renginin bir üst ve bir alt tonunu seçin ve dikeyde boyayın. Kesiştiği yer en yumuşak tondur.
  • Kartela çubuğunun alt tonu en satüre tondur. Bu yüzden bu tonu renklerin sıcak dengesini sağlamak için tercih edin. Mesela pastel yeşilin sıcak veya soğuk hangi tonuna vurgu yapmak istiyorsunuz? Çubuğun en koyu tonu sarıya dönükse sıcak, maviye dönükse soğuk demektir.
  • Çizgiler arasındaki geçişleri iyi okuyun. Tercihiniz natürel renklerden yanaysa ve hepsinin aynı yoğunlukta olmasını istiyorsanız, kartela çubuklarının hep aynı çizgideki renklerini seçin.

BOYA İLE ÇALIŞMAK

Sezonun popüler renklerinden adaçayı yeşili, koyu bir ton olsa da aslında mobilyalar için mükemmel bir baz oluşturuyor. Ayrıca pencere ve kapı pervazlarını da aynı renkte boyayarak daha doğal bir atmosfer yaratabilirsiniz. Eğer çıkış noktanız natürel olmaksa, atmosfere biraz sedefli tonlar da ekleyin. Özellikle lake gibi yansıtan yüzeyler duvardaki tonu odaya daha çok yayarak etkiyi pekiştirir. Ahşap yüzeylerse daha sıcak ve samimi kılar.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL