Boya yapacaksanız

Evinizin duvarlarını kendiniz boyayacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Boyayı nasıl hesaplamalısınız, kullanacağınız aletler neler, uygulamayı nasıl yapacaksınız?

Boya seçimi neye göre yapılmalı?
İlk olarak boyayacağınız yeri tespit edin; iç mekan mı dışmekan mı yoksa ikisini birlikte mi boyayacaksınız? Bundan sonra boyanacak yüzeyin büyüklüğü ve buna göre alınacak boya miktarını tespit edin. Tüm bunları belirledikten sonra boyanızı seçin. Boyayı karteladan görmenin yanı sıra kendisinide görmenizde fayda var.
Ne kadar boya gerekiyor?
Evinizi boyamak için kaç litre boya gidecek? Bunu hesaplamak için en bilinen yöntem bütün duvarların eni ve boyunun tek tek çarpılarak metrekaresinin hesaplanması ve hepsinin toplanarak bütün duvar metrekaresinin bulunmasıdır. Ancak burada kapı ve pencerelerin metrekarelerinin bulunup toplam alandan düşülmesi gerekir. Çok az bir hata payı ile boyama alanını şu şekilde hesaplayabilirsiniz. Zemin kaç metrekare ise duvar boyama alanı yaklaşık bunun üç katıdır. Örneğin zemin 25 m2 ise duvar boyama alanı 75 m2 olacaktır. Boya hesabını ise şöyle yapabilirsiniz. Kaliteli bir boya kullanacaksanız 2,5 lt’lik bir duvar boyası ile 10-15 m2, 7,5 lt’lik boya ile20-30 m2 boyayabilirsiniz. 17,5 lt’lik iyi bir tavan boyası ile 90 m2 bir evin tavanını iki kat boyayabilirsiniz.
Gerekli malzemeler
Boyayı yaparken ihtiyacınız olan malzemeler: Rulo, farklı ebatlarda fırçalar, kova, maskeleme bandı, zımpara, duvar macunu, koruyucu örtü, boya karıştırıcı, spatula.
Boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler:
– Uygulamada (tavan ve duvar boyası, astar) hep aynı markaya ait ürünler kullanın.
– Seçimine karar verdiğiniz boya malzemelerinin uygulama talimatlarına uyun.
– Hiçbir boyayı, kirli ve nemli yüzeylere uygulamayın. Uygulamadan önce mimari hataları giderin.
– Badana yapmaya başlamadan önce boyaları iyice karıştırın. Badana işlemini çok sıcak ve çok soğuk bir ortamda yapmayın.
– Boyama işlemini ince katlar halinde yapın. Boyaya toz veya sıvı katkı yapmayın. Ambalajı üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla inceltmeyin.
– İyi yapışma sağlamak için parlak yüzeyleri mutlaka matlaştırın.
– Artan boyayı tekrar kullanabilmek için boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden ekleyin ve karıştırmadan ağzını kapatarak serin bir yerde saklayın.

Fotoğraf: boyacim.com