Ev turu: Bomonti’deki 60 m2’lik 1+1 ev dünyayı yansıtıyor

Son güncelleme:

Bomonti’deki 60 m2’lik ev, modern, şehirli ve dinamik dekorasyon yorumuyla metrekaresinden çok daha büyük bir dünyayı yansıtıyor.

Yaşamın Temmuz 2020’de başladığı evde genç bir endüstri mühendisi yalnız yaşıyor. Ev sahibi Ankara’ya yaptığı aile ziyaretleri dışında yılın büyük bölümünü bu evde geçiriyor ve çizgisini beğenip çalışmaya karar verdiği iç mimar Kubilay Sakarya ile Instagram aracılığıyla tanışmış.

1 ODALI EVDE HAREKETLİ BİR DEKORASYON

Bir odalı evde; salon ve mutfak bir arada, yatak odası ve banyo ise evin diğer bölümlerini oluşturuyor. Dekorasyonunda iç mimar Kubilay Sakarya ve iç mimar Gizem Gürsel Şener birlikte ilerlemişler.

“Bu projede amacımız küçük bir alanda depolama önceliğinden vazgeçmeden estetiği koruyan seçimler yaparak maksimum kullanım alanına sahip bir ev ortaya çıkarmaktı.” Krem berjer Zara Home’dan, metal kaktüs Vakko Home’dan, mermer mumluklar H&M Home’dan, figüratif mermer heykel Lagu Design’dan, perde ve kilim Zara Home’dan alınmış.

“Ev sahibinin isteklerinden yola çıkarak küçük bir alanda aksesuarlarla hareketlenen bir dünya tasarladık. Eve ilk girdiğimizde içi oldukça yeni ve bakımlıydı. Yıkım, döküm işlemlerine gerek duyulmadı. Sadece dolap ilave edilerek depolama alanı arttırıldı. Evin güzel ışık alıyor olması da büyük bir artıydı. Yatak odasında koyu renk duvar kağıdı seçerken salonda daha açık tonlar seçtik. Önceliğimiz temel depolama ihtiyaçlarını belirledikten sonra kalan alanlarda dekoratif anlamda zengin köşeler oluşturmak oldu.” diyen Sakarya, ev sahibinin en sevdiği mevsim yazı simgeleyen figürlerden palmiyeye pek çok detayda yer verdiklerinden bahsediyor:

Kanepe Konfor Mobilya’dan, yastıklar Lagu Design’dan, orta sehpa Vivense’den, kilim Zara Home’dan olup duvardaki tablolar Arslan Sükan’ın tasarımları Studio Aos, Hipicon’dan ve aydınlatmalar Urbanoloji’den seçilmiş. Kanepe yanı sehpa da Urbanoloji’den. Yazılı neon aydınlatma misafir ağırlamayı çok seven ev sahibi için sıcak bir atmosfer sağlıyor ve Ikea’dan alınan metal cam dolaplı bu köşeye de dinamik bir hava katıyor. Palmiye lambader Mudo Concept’ten,

MOBİLYA VE AKSESUAR SEÇİMİ NASIL YAPILDI?

“Bu detaya eşlik eden mobilyalarda seçilen keten kumaşlarla da sürekli bir yaz hissini karşıya geçirmek istedik. Yatak odasında stresi azaltan, sakinlik ve dinginlik veren parlement mavisine aksesuarlarda siyah eşlik ederken, oturma alanında aynı renkleri koltuk ve televizyon ünitesinde kullandık. Birbirini farklı noktalarda yakalayan iki renk tonu üzerinden ilerleyerek göz yormayan bir mekan amaçladık. Perdelerde doğal ve hafif bir his vermesi adına keten kumaş tercih ettik.” diye ekliyor.

SAMİMİ BİR AMBİYANS OLUŞTURULDU

Evdeki mekanların yaşanılır ve kullanışlı olmasına özen gösterilirken samimi bir ambiyans yaratılmış. “Evde farklı tarzda objeleri bir arada uyum içerisinde görebilirsiniz. Bence bir mekanı ilginç hale getiren de bu denge oluyor. İkisinin arasında bir yerde dengeyi bulmak ve atılan tasarımsal her adımı görsel anlamda zenginleştirmek önemli bir nokta. Sıkılmadan yaşamayı mümkün kılan zamansız seçimler yapabilmek konfor alanını sağlayan önemli bir etken. Sahibinin istekleri doğrultusunda modern, şehirli ve dinamik bir ev ortaya çıkardık ve tüm bu süreç yaklaşık bir ayda tamamlandı.”

Mutfak ve salonu birbirinden ayıran bar alanı çalışma alanı ve yemek masası olarak kullanılıyor.
Yatak başındaki tablolar Palmhouse Living’den, abajur Tags Design’dan, tavan aydınlatması Urbanoloji’den, yastıklar Buldans’tan, perdeler Zara Home’dan seçilmiş.
Siyah konsol Ikea’dan ve orjinal taş baskı Picasso tablo Paris Porte de Clignancourt’tan alınmış.

Halkalı’da 70 metrekarelik 1+1 evde akılcı ve şık çözümler