Bodrum’da 60 metrekarede dört mevsim yaz

Bodrum Gümüşlük’teki, küçük ama oldukça kullanışlı bu bahçe dairesi, muhteşem manzarası ve dingin mekanları ile Nil Şen’e, yaz-kış ev sahipliği yapıyor.

Nil Şen 2010 yılında aldığı bu evde yaşamaya 2011 yılında başlamış. Ancak son iki yıldır profesyonel çalışma hayatını bitirdikten sonra yılın büyük zamanını Gümüşlük’teki evinde geçirmeye başlamış. Evin Gümüşlük’te olması, manzarası ve inşaat kalitesi Nil Hanım’ın bu evi almasında etkili olmuş:

“HER KÖŞEYİ DEĞERLENDİRDİM”

“Yeni bitmiş, benden önce kimse oturmamıştı. İlk sene pek bir şey yapmadım. Sonraları evin içinde ve dışında epey bir değişiklik, tadilat yaptım. Her köşeyi değerlendirip kullanılır hale getirmeye çalıştım. Öncelikle zeminlrdeki seramikleri parkeye çevirdim. Banyoyu, kendi kullanım konforuma uygun şekilde malzemeler kullanarak yeniledim. Çok küçük olduğu için içeriye açılan kapıyı sürgülü açılır hale getirdim, içeride ferahlık kazandım.”

MUTFAK PLANLAMASI KÖTÜYDÜ

Evin mutfağı tek duvar üzerinde kuruluymuş ve suntalam dolaplar varmış. Mutfak kötü bir planlamaya sahipmiş ve yaşam alanıyla hiç bir ayrımı yokmuş. Nil Hanım planlamayı kendi kullanımıma göre değiştirmiş ve masif camlı kapaklar seçmiş. Yaşam alanıyla ayırmak için, aynı zamanda bir köşesinde hem çalışma, hem de iki kişinin yemek yiyebileceği bir bölüm yaratacak şekilde masif meşe tezgah kullanarak, bir yarım ada planlamış. Adanın mutfağa bakan tarafı bu bölümle ilgili fonksiyonları içerecek şekilde tasarlanmış.

Mutfak, Lineadecor Bodrum. Masif meşe yarımada tezgahı ve bar sandalyeleri Ikea. Hasır halı, H&M Home. Ocak, davlumbaz ve fırın Franke. Ocak, Gaggenau. sesuarlar HM Home, Yargıcı Homeworks, Chakra ve Ikea.

VERANDA DEKORASYONU

Buradaki büfe Gümüşlüklü Kerim Usta tarafından yapılmış ve Nil Hanım’ın tasarımı. Masif kestane ağacından, kulpları Yargıcı Homeworks. Ayna ise Cumba’dan.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Yatak odasında gardırop için çok az bir alan kaldığından karşısındaki duvara boydan boya çekmeceli üniteler yerleştirilmiş. Mobilyalar, Ikea. Yatak örtüsünü ev sahibinin annesi yapmış. Abajurlar Çin porseleni. Ayna Paris’te bir tasarım dükkanından.

BAHÇE DEKORASYONU

Bahçedeki diğer verandanın altında ise bir oturma bölümü oluşturulmuş. Kanepe ve sehpa Mudo Concept’ten. Balıklı yastık el yapımı Belgin Sarıgöllü, diğer yastıklar Crate&Barrel. Ev sahibinin evde en sevdiği eşya olan hasır aydınlatmalar Gervasoni Moda Bagno. Halı ise Ikea’dan. Duvardaki seramikler Seçil Kenangil imzalı.

SALON DEKORASYONU

Salondaki kanepe ve, koltuk, Ikea’dan. Sehpa masif tik, Ethnicraft. Doğal hasır ayna, Yargıcı Homeworks. Kilim el yapımı, Faruk Malhan tasarımı, Koleksiyon.Yağlı boya resim ve yastıklar, Ece Çiper.

Antredeki dolap, Ikea. Yastık Ece Çiper. El askı, Paris Maison Objet Fuarı’ndan. Geçişteki mercan, Bodrum Çarşı’dan.
Banyodaki dolap ve lavabo, Ikea. Duş perdesi Crate& Barrel. Paspas, Chakra. Kapının yanındaki New York Ballet poster, Ece Çiper.
Misafir odası mobilyaları, Ikea. Andy Wahrol posterler Moma Design Shop. Tekstiller Chakra ve Madame Coco.

Evim Dergisi 2018

Çekmeköy’de 1+1 ev dekorasyonu: Bu sıcacık yuvanın kalbi mutfak

Balkon ve bahçe mobilyaları: Banklar ve mobilyalar