Bit pazarında alışveriş turu

Bitpazarları biraz da geçmişten fısıldayan mekânlardır. Geçmişin onlarca anısını, parmak izlerini bugünlere taşır. Eskiden vazgeçemeyenler için bu ay bitpazarlarını gezdik.

Bomonti Bitpazarı (diğer adı ile Feriköy Antika Pazarı) bunlar arasında en kapsamlı olan ve en zengin ürün çeşidine sahip olan pazar. Bomonti’nin göbeğinde yer alan ve sadece pazar günleri açık olan bu pazar, hiçbir şey almasanız bile görsel bir şölen yaşatıyor. Avrupa yakasında dikkate değer diğer iki pazar ise Dolapdere Bitpazarı ile Balat Küçükpazar Bitpazarı. Bu iki pazarda fiyatlar 1 TL.’den başlıyor ve Bomonti Bitpazarı’nın sahip olduğu ölçekte bir çeşitliliğe ve zenginliğe sahip değil.

Diğer taraftan, dikkatli bakarsanız çok beğeneceğiniz birkaç parçaya 1 veya 2 TL.’ye sahip olabilirsiniz. Balat Bitpazarı yıldan yıla küçülen bir pazar. Daha çok eski kıyafetlere, telefon pilleri ve eski birkaç porselene ev sahipliği yapıyor. Dolapdere Bitpazar’ına yolunuz düşecek olursa yanınıza pahalı çanta veya fotoğraf makinesi gibi eşyalar almamanızda fayda var!

Anadolu Yakası’nda neler var?
Kadıköy: Bu tarz pazarlara meraklıysanız fakat Avrupa yakasına geçmek zor geliyorsa, Kadıköy’deki Tellalzade Sokak size güzel bir gün vadedebilir. Bu Sokak, 25-30 yılı aşkın sürelerdir antikacılık ile uğraşan esnafın dükkânlarına ev sahipliği yapıyor. Ünlüler arasında da hatırı sayılır müdavimleri olan bu sokakta aradığınız hemen  herşeyi bulabilirsiniz. Bu sokak, İstanbul’a dağılmış çeşitli antikacılara da kaynak sağlayan genişlikte bir ürün çeşitliliğine ve zenginliğine sahip.
Üsküdar: 2013 baharında açılan sokak, aynı zamanda çeşitli konularda atölyelere ve ekolojik ürünlere de ev sahipliği yapıyordu fakat son dönemde bir tadilat geçiriyor ve kapalı. Gitmeden önce ilgililerle görüşüp bilgi almakta fayda var.
Farklı şehirlerdeki meraklılar için
Ankara: Ankara da merak uyandıran pazarlara ev sahipliği yapan bir şehir. Müzayedelik parçaları veya 5 TL.’lik eski teneke kutuları bir arada çeşitli bitpazarlarında bulmak mümkün. Cebeci ve Ayrancı olmak üzere farklı yerlerde kurulan pazarlar meraklılarına geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Anadolu’nun çeşitli yörelerinden toplanmış el emeği antikalar (gelinlikler, bindallılar, kanaviçe işlemeler) ve bakır objeler ağırlıkta olmak üzere geçmişten kopup gelen parçalar alıcılarını bekliyor.
İzmir:
İzmirli nostalji meraklıları pazar günleri Halkapınar’a gidiyor çünkü burası İzmir’in en büyük bitpazarına ev sahipliği yapıyor. Pazarın düzenli bir yapısı yok. Bir hafta gördüğünüz tezgâhı diğer hafta yerinde bulamayabilirsiniz. Giderek büyüyen ve meraklısı artan bir pazar.
İstanbul’da hangi bitpazarı nerede ve ne zaman açık?
• Bomonti: Lala Şahin Sokak, Feriköy (Osmanbey metro durağının arkası). Sadece pazar günleri açık.
• Dolapdere: Dolapdere’deki Shell benzin istasyonuyla Apik İşkembecisi’nin arka sokakları. Sadece pazar günleri açık.
• Balat Küçükpazar: Küçükpazar, Eminönü. Sadece pazar günleri açık.
• Kadıköy Antikacılar Sokağı: Caferağa Mahallesi, Tellalzade Sokak, Kadıköy. Pazar hariç her gün açık.
• Üsküdar Antikacılar Sokağı: Selami Ali Mahallesi, Görümce Sokak, No:7, Üsküdar. Sadece cumartesi günleri açık fakat son dönemde tadilat dolayısı ile kapalı.
Diğer şehirlerde hangi bitpazarı nerede ve ne zaman açık?
Ankara/Cebeci Bitpazarı: Cebeci İnönü Stadyumu yanı, kapalı pazar alanı. Cumartesi günleri antika, pazar günleri eskici pazarı olarak açık.
Ankara/Ayrancı Antika Pazarı: Ayrancı kapalı pazar yeri. Her ayın ilk pazar günü açık.
İzmir/Halkapınar Bitpazarı: Halkapınar. Sadece pazar günleri açık
Bursa/Soğanlı Antika Pazarı: Soğanlı Mahallesi. Sadece pazar günleri açık.

HAZIRLAYAN HİLAL BALTACI FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR