Biri size, biri ona

Yeni mevsimde gardıropları düzenlerken sizin ve eşinizin giysilerinin farklı yükseklik ve çeşitleri olduğunu unutmayın.

KADIN İÇİN
Kadın için dolabın 2/3’ünü ayırın. İki tane 90 ve bir tane 80 cm’lik bölüm olarak üçe bölün. İlk 90 cm’lik bölüme ceket, pantolon ve etek gibi askılı giysileri yerleştirin. Bu alanı da ikiye bölerek (h:110 cm) kullanırsanız daha verimli olur. İkinci bölümü (h:150 cm) palto ve gece elbisesi gibi uzun giysilere ayırın. İkinci bölümün geri kalanında küçük aksesuarları yerleştirmek için her biri 30 cm yükseklikte dört raf kullanın. Üçüncü bölümde kazak, bluz, iç çamaşırları için yine her biri h:30 cm olan dört çekmece, diğer eşyalar ve kutular için ise iki geniş raf organize edin.

ERKEK İÇİN
Erkek için dolabın 1/3’ünü ayırın. Bir adet 60 ve iki adet 80 cm’lik üç bölüm oluşturun. 60 cm’lik bölümün üst kısmını (h:160 cm) palto ve uzun ceketlere ayırın. Alt kısmınaysa günlük kullanım için her biri 20/30 cm yükseklikte raflar asın. 80 cm’lik bölümde h: 110 cm’den ikiye bölün ve ceket, kaban ve pantolon gibi askılı giysiler asın. Üçüncü bölümü iç çamaşırları için h: 90 cm’lik çekmecelere, dört ya da beş çekilebilir gömlek ve kazak rafına, diğer eşya ve kutular için de üç geniş rafa ayırın.

Pratik bilgiler:
• Dolabı kadın ve erkek için düzenlerken iki bölüm arasını net bir biçimde ayırın. Böylece herkesin kendi alanı yaratılmış olur ve bu, karışıklığı önler.
• Kare ve dikdörtgen kutular yan yana kolayca yanaşabildiği için yuvarlak olanlara göre daha işlevseldir.
• Her iki bölümde de üstte konumlandıracağınız raflara hurç, mevsimlik eşya ve ekstra şeyleri yerleştirin.
• Gömlek ve bluzları asarken üstten iki düğmeyi iliklerseniz yaka ve omuz buruşukluklarını önlersiniz.
• Her iki bölümde de askılı giysileri koyudan açığa doğru belli bir renk düzeninde asmak seçimlerinizi kolaylaştırır.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL İLLUSTRASYON MURAT ÖZKAN