Bir soru, bir cevap

Okurlarımızdan Nagehan Kuru’nun yemek odasını renk ve formlarla biraz hareketlendirdik.

SORU: Salonumda fazla renk kullanamadım, bu yüzden çok solgun görünüyor. Özellikle yemek bölümünde renkleri kırmayı ve biraz hareketlendirmeyi düşünüyorum. Ama bunu mobilyalarımı değiştirmeden yapmak istiyorum. Oturma bölümünde koltuklarım da koyu kahve ve açık bej. Duvarın rengiyse artık çok demode geliyor. Nasıl bir çözüm önerebilirsiniz?

ÇÖZÜM:
Yemek odasının mobilyalarını sabit tutarak aksesuar, aydınlatma, halı ve tamamlayıcı ürünlerle renklendirebilirsiniz. Bunun için önce bir stil belirlemeniz gerekir. Mesela yemek odası mobilyalarınız fazla düz hatlı ve koyu venge ahşap olduğundan metalik ışıltılar ve etnik motifler zenginlik katar.

On adımda değişim
1 Koltuklarla aynı tonda bej rengi shaggy halı yerine bordo, taba ya da baharat tonlarından etnik motifli bir kilim kullanın. Bu, mobilyaları ön plana çıkararak atmosferi zenginleştirir.
2
Duvarların kum beji tonu sarı ışıkla birleştiğinde fazla solgun ve loş bir atmosfer yaratır. Bu yüzden içinde biraz daha pembelik olan tatlı bej tonlarına gidebilirsiniz. Ama mekanı ferahlatmak adına seçtiğiniz rengin açık tonlarını uygulayın.
3
Büfe bölümünde duvar aynası kullanmak akıllıca. Ancak bunu koyu renk çerçeveler yerine bakır veya pirinç metal malzemeden ve stilinize uygun motifli bir çerçeveyle kullanın.
4
Perdeleri duvarın bir ya da iki ton koyusundan seçin. Saten veya organze gibi yarı parlak bir kumaş tercih ederseniz pencereden giren ışığı yansıtarak mekanı olduğundan daha aydınlık kılarsınız.
5 Beyaz sütun kolonun önüne cam tablalı bir sehpa ya da servis masası yerleştirin. Bu, kolunun beyazlığını kapatarak odada öne çıkmasını engeller.
6
Büfenin karşı duvarına, aynayı görecek şekilde asacağınız bir tablo boş duvarı renklendirir.
7
Masadaki tekdüzeliği kırmak için sandalyeleri bordo ya da farklı bir renkte deri kaplatabilirsiniz. Masanın iki başına yine benzer malzemeden kolçaklı sandalyeler konabilir.
8
Masa üzerinde klasik bir örtü ve çiçek yerine uzunlu, kısalı bir şamdan kümesiyle görüntüyü dengeleyin.
9
Aydınlatma için tek noktadan çıkan bir sarkıt yerine, masanın dikdörtgen formuyla paralel ve olabildiğince nötr renklerde bir avize tercih edebilirsiniz.
10
Büfe üzerini renklerine göre vazo, çerçeve ve mumluklarla süsleyebilirsiniz. Belki küçük bir abajur büfenin yüksekliğini dengeler.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL İLLUSTRASYON MURAT ÖZKAN