Bir ritüel: Kına gecesi

Günümüzde evliliği korumak ve kutsamak adına pek çok farklı ritüel bulunuyor. Bunlardan birisi de düğünden önce düzenlenen ‘kına gecesi’. Bu ritüelde gelin ve damada kına yakılıyor. Bu sayede evlenecek çiftin kötülük ve nazardan korunduğuna inanılıyor. Kına gecesine, ‘el kınası’, ‘has kınası’, ‘gelini kınaya çekme’, ‘kına düğünü’ ve ‘kına basma’ gibi adlar da veriliyor. Birçok yörede bu gecede kullanılacak bakır kap ve kızın eline kına yakılınca bağlanacak olan al yazma, çok önceden alınarak kızın çeyizinde bulunduruluyor. Özel bir önem atfedilen bakır kap, bazı yörelerde özellikle Balıkesir ve çevresinde düğün merasimlerinin olmazsa olmazlarından. Çünkü bu kabın, gelini kötülüklerden koruyacağına inanılıyor. Davetlilere de özel hazırlanan kına keseleri dağıtılıyor. Kına töreninde gelini ağlatmak da gelenekler arasında. Zira gözyaşı dökmenin, kurulacak yuvaya bolluk, bereket, ferahlık ve mutluluk getireceğine inanılıyor.
Kına nasıl bir bitki? Kına ismini kına bitkisinden alıyor. Yaklaşık 2.60 metre boyunda büyük çalı ya da küçük ağaç şeklinde tanımlayabileceğimiz bu bitkinin yapraklarının öğütülmesiyle kına tozu elde ediliyor. Bu tozun Kuzey Afrika’da iyileştirici bir etkisi olduğuna inanılıyor. Bu nedenle bazı kabileler törenlerinde bu tozu kullanıyorlar. Kuzeydoğu Afrika kökenli olan bitki Kuzey Afrika, Hindistan ve Sri Lanka’da yaygın bir biçimde yetiştiriiyor.
Geleneksel dekorasyon Bakır, kınanın hem sunumunda hem de hazırlanmasında çok kullanılan bir malzeme. Taze çiçeklerle bakır bir tepside harika bir sofra hazırlayabilirsiniz.

Kına sanatı Kına gecenize bir dövme ustası getirerek zarif motifler yaptırabilirsiniz.
Dile benden ne dilersen… Sihirli lamba gelin adayının dileklerini dinlemek için hazır!
Pasta için… Geleneksel kına gecesine farklılık katmak için makaron ya da cupcake pasta yaptırabilirsiniz.

Çiçekli bir sofra Çiçekleri kadehlere, tabaklara her yere yerleştirebilirsiniz. Havayı bir anda değiştirirler. Sofrada bir dekorasyon stili belirleyip ona göre bir düzenleme yapabilirsiniz. Örneğin Marakeş stili, kır evi stili gibi..

Kına alışverişini nereden yapmalı?

• Kapalıçarşı, Beyazıt, İstanbul. • Mısır Çarşısı, Eminönü, İstanbul. • Tahtakale, Eminönü, İstanbul. www.kinadunyasi.com • www.partipaketi.com. www.balonevi.com. • www.gittigidiyor.com. www.gelincealisveris.com • www.ceyizsarayi.com Mustakbelgelin.com. • Cake&Chocolate • www.konfetigold.com Tel: 0532 382 43 64.

FOTOĞRAFLAR PAOLA/ PİNK PİXEL SUSANNE/ FRÄULEİN ZUCKERWATTE