Bir mutfağın vintage dönüşümü

Yemek alanına direkt açılan mutfak, genişleyerek yaşam alanının içine dahil olurken, kapaktan aksesuara hatta stiline kadar kabuk değiştiriyor.

Günümüz evlerinde birer yaşam alanı gibi değerlendirilen mutfaklar, bazı evlerde salona direkt açılacak şekilde planlanarak genişliyor ve tüm ailenin bir arada olabileceği çok işlevli mekanlara dönüşüyor. Fazla teferruatlı olmayan düz ve yalın formlar zamanla çok monoton gelebilir. Bu noktada mutfağınıza, daha samimi ve davetkar bir havaya sahip olan vintage stilde geleneksel detaylar eklerken mekanın asıl amacını unutmayın ve fonksiyonelliği elden bırakmayın.

PROBLEM:
Küçük bir kapıyla yemek alanına da geçilen mutfağın balkona bakan kısmı oldukça geniş ve fazlasıya atıl. Giriş kapısıyla yemek alanına açılan kapı birbirine çok yakın ve bu da hareket alanını daraltıyor. Ocak ve fırın ünitesi eviye ile fazla kopuk. Bu da yemek hazırlık ve pişirme akışını zorlaştırıyor. Kapının hemen yanında konumlanan buzdolabı geçişi engelliyor ve alan kaplıyor. İki geniş pencere aydınlık için yeterli, üç pencere duvarı böldüğü için üst dolaplara yer kalmıyor. Mutfak bu haliyle atıl alanlı ve işleyiş açısından zor bir mutfak.

ÇÖZÜM:
• Öncelikle eviye pencereli duvara taşınarak eski duvar kırılıp yemek alanına geçiş genişletildi.
• Ana kapının yanında duran buzdolabı buradan kaldırılarak mutfak girişi rahatlatıldı.
• Mutfağın ön kısmında bulunan geniş ve atıl alan plana dahil edilerek, buzdolabı, kiler dolabı, boy fırın ünitesi gibi geniş ve hacimli dolaplar bu alandaki duvarda organize edildi.
• Eski U planlı mutfağın yarım ada ünitesi kaldırılarak bunun yerine çok daha fonksiyonel küçük bir ada ünitesi eklenerek servis alanı oluşturuldu.
• Ocak ve fırın ünitesinin yanına eviye kısmını da yerleştirmek hazırlık ve pişirme akışını kolaylaştırdı.
• Giriş kapısının yan duvarında fazla derin olmayacak şekilde açık tabaklık ve raf ünitesi gibi daha dekoratif, aynı zamanda fonksiyonel aksesuarlar yerleştirildi.

Eskiyle yeniyi buluşturan 3 detay
1. Modern mutfağı vintage stile dönüştürürken malzeme seçimleri çok önemli. Mesela tezgah malzemesi olarak eski havası yaratan ama temiz ve düz yüzeyiyle modern bir etki de yaratan beyaz Carrara mermerini tercih edebilirsiniz.
2. Ahşap pencere pervazlarını beyaz ya da siyaha boyayarak modern vintage havası kazandırabilirsiniz.
3. Eski tip pirinç musluklar ve geniş set üstü lavabolar, terek havası veren açık raf ve tabaklık üniteleri vintage stilini pekiştiren birkaç detay.
English Home.

Lignum mutfak dolabı, İntema Mutfak.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL İLLUSTRASYON MURAT ÖZKAN