Bir kavanoz nelere dönüşebilir?

Vintage vazo.


Eldeki malzeme ve eşyaları değerlendirerek yapılabilecek yeniden kazanım hikayelerine devam ediyoruz. Bu defa işimiz, cam kavanozdan dekoratif ürünler…

Evinizi güzelleştirmek sandığınız kadar pahalı bir iş değil. Özellikle kadınların uzak durduğu tadilat işi birkaç temel bilgi ile kolaylıkla öğrenilebilir. Evdeki tadilatları ve yenilikleri hem zaman hem de bütçe açısından verimli bir şekilde yapabilmek doğru tamirat ekipmanlarına sahip olmak ve işi doğru yapabilmeyi bilmekten geçiyor.

Renkli sarkıt lamba.

Çalışmayı yaparken dikkat edecekleriniz
• Aydınlatma olarak kullanacağınız kavanozlar için duy seçimine dikkat edin; plastik, bakalit gibi ısı dayanımı düşük malzemelerden yapılmış duylar yerine mutlaka alüminyum ya da porselen duy kullanın.

• Kullanacağınız ampullerin aşırı ısı üretmeyen, gücü düşük modeller olmasına dikkat edin. Isının kavanoz içinde hapsolacağını ve fazlasının genleşmeye neden olabileceğini unutmayın, rustik ya da enerji tasarruflu halojen flamanlı ampuller bu iş için uygundur. Ampul gücünün 40 watt’ı geçmemesine özen gösterin.
• Açık alanda kullanacaksanız elektrikçinizden tüm bağlantı noktalarını su geçirmeyecek şekilde yalıtmasını isteyin. 
• Kavanozları herhangi bir yaralanma riskine karşı kendinizden uzak noktalarda konumlandırın ve kapağına sıkıca tutunduğundan emin olun.
Eğlenceli pipetli bardaklar.

~

Şekerleme ve kurabiye saklama kabı.

Şüphesiz ki hepimizin mutfağında en çok tüketilen, en çok atılan malzemedir kavanozlar. Tüm hazır yiyeceklerimizi, soslarımızı, yemek için yardımcı malzemeleri, neredeyse hepsini cam kavanozlarda alır, tükettiğimizde ise çöpe atarız, ancak camdan yapılmış olmaları sebebiyle hem sağlıklı hemde kullanışlı bir malzeme olan kavanozları atmak yerine başka alanlarda da değerlendirebiliriz ki, sanırım pekçok evde de farklı kullanım alanları buluyorlar. Ancak sadece mutfakta değil, evinizin istediğiniz her köşesinde yeniden kullanabileceğiniz bir malzemedir kavanoz. Lazım olduğunda kullanmak üzere biriktirdiğiniz çivi ve vidalarınız için bir saklama çözümü olabilirler mesela? Arzu ettiğiniz herşey için bir saklama çözümü olarak değerlendirebileceğiniz gibi daha göz önünde, daha dekoratif ve kolaylıkla yapabileceğiniz yeni eşyalara da dönüştürebilirsiniz. Şekerleme saklamak ya da bir köşeyi aydınlatmak için gibi..

• Süre: 20-25 dk
Maliyet: 50 TL. • Zorluk: Kolay

Yalın formlu bir aydınlatma.
NASIL YAPACAKSINIZ?
Birkaç kavanoz için herhangi bir kırtasiyeden bulabileceğiniz renkli etiketler, renkli kalemler, kraft kağıt ya da kareli kumaşlar ve biraz ip ile kurabiye ve şekerleme kapları yapabilirsiniz.
İlk olarak aldığınız renkli ya da sonradan renklendirdiğiniz etiketlere kavanozun içeriğini yazarak üzerlerine yapıştırarak başlayın, kraft kağıdı ya da kareli kumaştan kestiğiniz daire biçimindeki parçaları yapıştırıcı ya da silikon yardımıyla kapağın üst kısmına yapıştırın. Kavanozları şekerlemeler ya da kurabiyelerle doldurduktan sonra kapağını sıkıca yapıştırın ve kapak üzerine yapıştırdığınız kağıt ya da kumaşı ip yardımıyla kavanozun ağız kısmına bağlayın. Bu daha dekoratif görünmelerini ve kurabiyelerin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Cam kavanoz ile içeride ve dışarıda kullanabileceğiniz basit ama güzel, kullanışlı aydınlatmalar da yapabilirsiniz.
 İçeride kullanacaksanız bronz/porselen, bahçe ya da balkon gibi suya açık bir alanda kullanacaksanız yağmurluklu porselen duylara silindir beyaz kordonlar bağlatarak elektrik aksamını hazırlayın. Kavanozun kapağına sivri bir cisimle kolaylıkla açabileceğiniz bir delikten duy iç kısımda ve baş aşağı gelecek şekilde kabloyu geçirin. Ampulü duya takın ve kavanozu kapağına tutturun.