Bir günde değişim!

Son güncelleme:

Pekmez+Boz Mimarlık tarafından dekore edilen bir evin salonundayız. Yeni bir enerji ve ferahlık kazanan mekan adeta tek günde yeniden doğmuş!

ETKİLEYİCİ DÖNÜŞÜM

“Salonu teslim aldığımızda ev sahipleri mobilyaların yerleşiminden şikayetçiydiler. İki kanepe, TV ünitesi, büfe, puf gibi ihtiyaçları vardı. Kanepelerden biri Beymen’den hazır alındı, mavi olanı ise bizim tarafımızdan döşemecimize yaptırıldı. TV duvarı da tasarladıktan sonra marangoz tarafından yapıldı. Büfe, TV duvarının içinde çözüldü. Büfe kapaklarında özel bir  mekanizma kullanıldı ve üstüne tablo asıldı. Böylece tablo asılı duvarın arkasında büfe gizlenmiş oldu. TV duvarına yapılan demir konstrüksiyon sayesinde mermer kaplı bir set oluşturuldu. Televizyonun üzerine asılacağı duvar da aynı taş ile kaplandı.

Yemek bölümünde atıl olan, mutfak ile yemek bölümünü ayıran ünitenin önüne eskitme ayna kapaklı dolaplar eklendi. Mevcut orta sehpalar mekana küçük geliyordu, fakat çok seviyorlardı. Daha büyük bir sehpa hissi vermesi için altına bir puf yaptırıldı. Ev sahibine ait koltuklar desenli bir kumaşla kaplandı. Evin en sıkıntılı bölümü merdiven altının depo gibi kullanılması amaçlanıyordu ama bir taraftan da gizli olması isteniyordu. Yerinde yaptırılan maketli demo çalışmalarından sonra burayı kapı gibi çalışan bir niş  gibi değerlendirme kararı alındı. Dışarıdan bakıldığında aslında sabit bir duvar gibi görünen nişin arkasından depo bölümüne geçilebiliyor. Bu deponun bahçeye bakan duvarı da tamamen ayna ile kaplanarak bahçenin yeşilliğini içeri almayı hedeflendi.

Kanepelerin arkasındaki 8,5 metrelik uzun duvar rahatsız ediciydi. Duvarın uzunluğunu kesmek için duvara ham MDF çıta ile lambri yapılıp içleri duvar kağıdı ile kaplandı.”

ELMON PEKMEZ+NÜKHET BOZ

Günlük yaşam temposuna uyum sağlayan pratik, hızlı bir sil baştan yaratma projesi olan BoomRoom; dekorasyonun yenilenmesi, sıfırdan dekorasyon ya da detoks gibi farklı isteklere yönelik tek günde verilebilen bir mimari hizmet. Proje sürecinde mekan sahibi ve mekan hakkındaki her türlü detaylı bilgi toplanıp bu bilgiler ve bütçe doğrultusunda, tasarım, özel imalat ve alışverişe başlanıyor.

Yaklaşık 1 hafta-10 gün süren bu ön çalışma sonrasında ev sahibine uygun bir BoomRoom tarihi veriliyor. Mekan sabah teslim alınıyor, öğleden sonra taze çiçekleri, mumları, tüm yaşanmışlığıyla teslim ediliyor. Bu hizmeti veren iki genç mimar ile bir odaya konuk olduk ve değişimi izledik.

HAZIRLAYAN: SEVDA B. SUNGURTEKIN
FOTOĞRAFLAR: TALLY MAZLIYAH
PORTRE FOTOĞRAFI: BİLGE CAN GÜRER
Evim Dergisi 2016