Bir çift perde ne yapar?

Pencerelerinizin yeniliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, bir çift perdenin gücüne inanın ve temel perde rehberimize göz atın.

Perde seçerken dikkate almanız gereken birçok şeyin olması gözünüzü korkutabilir, fakat bir kere doğru kararı aldıktan sonra emin olun perdelerle odanız bambaşka bir havaya bürünür, sıcak ve davetkar bir mekana dönüşür. Bu nedenle seçiminizi yaparken pencerenin şekli ve boyutu, odanın yüksekliği ve ne amaçla kullanıldığı gibi birçok detayı atlamamak önem taşıyor. Ayrıca birçok farklı kumaş çeşidi, astar, ekstrafor, korniş, korniş başlığı, ölçüye özel yapılan veya hazır satılan perdeler de seçenek yelpazesini oldukça genişletiyor. Bu rehber sayesinde pencereleriniz için en iyi seçimi yapmak çok daha kolay olacak.

Taç.

DOĞRU PERDE SEÇİMİ İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY
Pencerelerinizi giydirmek odanızı değiştirir, ancak alışverişe gitmeden önce araştırma yapmak çok önemlidir. Seçeneklerinizi daraltmak için ilk önce odanın ne amaçla kullanılacağını, ne kadar mahremiyete ve gün ışığına ihtiyacınız olduğunu göz önünde bulundurun. Oturma odaları genellikle olabildiğince fazla gün ışığına ihtiyaç duyar, bu yüzden hafif kumaşları tercih edebilirsiniz.

Tıpkı yatak odalarında gün ışığını engellemek için kalın ve astarlı, yoğun dokulu kumaşlar kullanabileceğiniz gibi. Unutmayın ki perdeler odanıza renk ve desen ekleyerek temayı tamamlamanızın ve “yuva” hissi oluşturmanızın etkili bir yoludur.

Ölçü alın
Bir sonraki adım ise ölçü almaktır. Paniğe kapılmayın, kolaylıkla uygulanabilecek birkaç altın kuralı takip edin. Doğru ölçülmüş perdeler odanızı güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha büyük ve ferah gösterir. Şık, özel dikim perdeleri veya yerlere kadar uzanan lüks perde takımlarını tercih edebilirsiniz. Odaya yükseklik katmak için rustik kornişlerini tavana yakın asmak iyi sonuç verebilir.

Malzeme dünyası
En önemli unsurlardan biri kumaş seçiminiz. Keten, pamuk hatta tül gibi ince kumaşlar ferah, günlük bir his verirken, kadife gibi ağır kumaşlar çarpıcı bir etki bırakır. Birkaç örnek alıp perdenin asılacağı pencereye tutarak odanın nasıl görüneceğine dair fikir edinebilirsiniz. Bir çift perdenin gücünü asla küçümsemeyin. Evinize yeni bir görünüm katan perdeler odanın dekorasyonu için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

EKSTRAFORLAR
Bütün perde ekstraforları aynı değildir, neler olduğunu bilmek isterseniz farklı stillere bir göz atalım.
Brit askılar:
Sınırlı bir bütçeniz varsa bu seçenek tercih edilebilir. Bu modern ekstraforlar sadece rustik kornişlerine uygundur, halka veya kanca gerektirmez. Askılar perdeyle aynı veya kontrast bir kumaştan olabilir.
Kalem pile:
Hem rustiklerde hem de normal kornişlerde kullanılabilen, basit ve daha geleneksel ekstraforlardır.
Kuşgözü:
Bu düzenli görünüm sadece rustik kornişlere uygundur ve katlanmaları önleyerek kumaşın geniş aralıklarla asılı durmasını sağlar. Rustik kornişinizle uyumlu renklerde seçebilirsiniz.
Çıtçıt pile:
Bu klasik ekstrafor kalem pililere göre kumaşın zarif kıvrımlar oluşturmasını sağlamak için daha uygundur. Korniş ve rustiklerde de kullanılabilir.


Tasarım Perde. Linens. Lot.

PRATİK İPUÇLARI
TARTIN Korniş veya rustiğe astığınız perdenin ağırlığını göz önünde bulundurun. Hafif perdeler için 2 cm, orta ağırlıktaki perdeler için 2,8 cm ve ağır perdeler için 3,5 cm çapında rustik kullanın. Ayrıca ağır perdeleri taşıyabilmesi için ilave bağlantı noktalarına ihtiyacınız olabilir.
RENKLERİ KARIŞTIRIN Eğer özel sipariş perde yaptıracaksanız renk seçenekleriniz neredeyse sınırsız. Odayı bütünleyen 2 farklı rengi eşleştirin. Kalın, karartma perdeleri, yatak odalarında özellikle sabah güneşini engellemek için idealdir. Görünümü yumuşatmak ve daha çok mahremiyet katmak için perdelerinizi ince tüllerle birlikte kullanabilirsiniz.
PENCERENİZE GÖRE SEÇİM YAPIN Bir cumbayı giydirmek zor görünse de aslında çok basittir. İki köşeli cumbalar için, pencere şekline uygun açılarda bağlayabileceğiniz köşe noktalarına sahip birçok rustik seçeneği bulabilirsiniz.
KATMAN EKLEYİN Perdelerinizi astarlamak sadece odanızda samimi ve sıcak bir atmosfer oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda perdeyi daha tok gösterir. Standart, karartma veya termal astarlardan birini seçebilir, kumaş tercihinizde de kontrast renkte bir kumaşla perdenizin arka tarafından da güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.UYUMU YAKALAYINDikkat çekici bir kumaş pencerelerinizde çarpıcı bir görünüm yaratır. Aksesuarlarınızı da benzer renklerde seçerek kesintisiz bir görünüm elde edebilirsiniz.
 

English Home. Lot. Tasarım Perde.

HAZIRLAYAN GÜNEŞ ULUKUŞ/GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ