Bilim insanları, bitkilerde bulunan ve dokunulmaması gereken köpüklü madde hakkında uyarıda bulundu

Son güncelleme:

Bilim insanları, bu yaz bitkilerde görülen ve bahçeniz için potansiyel olarak zehirli olabilecek bir madde hakkında bir uyarı yayınladılar.

Havaların ısınması, çoğumuzun dışarıda daha fazla zaman geçirmeye başladığı anlamına gelse de, bahçıvanlardan, yapraklarda beliren ve dokunmaktan kaçınmaları gereken küçük bir köpük topunu gözetlemeleri isteniyor.

Tükürük adı verilen küçük köpük salgıları, tükürük böceği adı verilen bir böcek tarafından üretiliyor.  Bu böcek, beslenmek için bir bitkiden özsuyu emerken, korunmak için genellikle bitkilerde ve çimenlerde görülen bir köpük birikintisinin içinde durur. 

Ancak bilim insanları daha önce tükürük böceklerinin Xyella adı verilen ölümcül bir bitki hastalığının taşıyıcısı olabileceğine dair endişelerini dile getirmişlerdi.

İngiltere konu ile ilgili alacağı önlemleri açıkladı: “Xyella Birleşik Krallık’ta bulunursa, Birleşik Krallık’a özgü bitki türlerini yok etme potansiyeline sahip olduğundan, yayılmasını önlemek için sıkı önlemler alınacaktır. Xyella taşıdığı tespit edilen herhangi bir bitki ve 100 m yarıçap içindeki diğer tüm bitkiler imha edilecektir. Yayılma olmadığından emin olmak için beş yıl boyunca 5 km’lik bir bitki karantinası da gözlemlenecektir. Bilim insanları insanlardan, her ihtimale karşı tükürük böceği tükürüğü görüldüğünü bildirmelerini istiyor, böylece meydana gelen herhangi bir salgın, bunlara neden olan şeyle ilişkilendirilebilir ve izlenebilir.”

Böcek genellikle Mayıs ayının sonundan Haziran ayının sonuna kadar aktif oluyor.

Genel olarak, canlılar bitkilere zarar verecek kadar besin almazlar ve ayrıca insanlara da zarar vermezler. Ancak bitki hastalığını yayma potansiyel riski nedeniyle, bahçıvanlar tükürük böceklerine dikkat etmeye teşvik ediliyor.

Çiçeklerde örümcek ağı nasıl geçer? Neden oluşur?