Beylikdüzü’nde retro modern bir dairedeyiz

Simge Kırat’ın eşi ve 4 kedisiyle yaşadığı, Beylikdüzü – Yakuplu’daki 130 metre karelik dairelerine konuk oluyoruz bu hafta. Retro modern diye tanımlayabileceğimiz dairede İskandinav esintileri de var.

Simge Hanım kendisi ve evi ile ilgili şu bilgileri veriyor “Endüstri mühendisiyim. 2,5 senelik evliyim. Bu evde eşim ve 4 kedimizle birlikte yaşıyoruz. Normalde çalışıyorum ama dekorasyon benim hobim diyebilirim. Amatör olarak kendimce bir şeyler yapıyorum. Dekorasyona uzun zamandır ilgim vardı. Evlendikten ve kendi evim olduktan sonra hobim ile daha fazla ilgilenmeye başladım.”

Eve genel olarak baktığımızda modern bir ev olarak tanımlayabiliriz ama içinde iskandinav ve retro ögelerin de olduğu ve çokça bitkilerin bulunduğu bir ev. Bu evin genelinde bitkilere sıkça rastlamak mümkün.

Simge Hanım “Belli bir stilim var mı bilmiyorum çünkü amatörce ilgilendiğim bir hobi benim için dekorasyon. Sevdiğim objeleri topluyorum. Bazılarına kalabalık gelebilir ama ben objeleri görmeyi seviyorum. Modern parçalar da var, retro parçalar da var. Birlikte güzel görünen şeyleri toplayıp birleştiriyorum.” diyor.

Salondaki kanepelerden biri chesterfield ve antrasit renginde. Diğer tarafta biraz daha bej renginde, üzerinde yumuşak yastıkların olduğu İskandinav tarzı bir koltuk yer alıyor.

Simge Hanım “Orta sehpa mermer bir yapıda. Objeleri sevdiğim için sehpanın üzerinde objeler yer alıyor. Zaman zaman bu objeleri değiştiriyorum. Büyük mobilyaları, koltukları, TV ünitesini vs hepsini tek bir yerden aldık sadece orta sehpayı farklı bir yerden aldık. Rattan malzemeyi çok seviyorum. Avizem de bu malzemeden ve çok seviyorum.” diyor.

Ev sahibi aynaları da çok seviyor. Odanın bu bölümünde son derece davetkar bir köşe oluşturulmuş.

Bu alanda bejler, açık griler gibi daha açık tonlar gördük. Yemek alanında ise daha çok siyahın hakim olduğu bir atmosfer var. Masa mermer görünümlü bir ahşap kaplama. Duvarda pencere görünümlü aynalar dikkat çekiyor.

Mini bir botanik bahçesinin olduğu balkonda ise neredeyse tüm bitkiler tropik. Güney cephe ve çok güneş alan bu balkonda bitkiler çok güzel görünüyor.

Kuzey ülkelerinde çok fazla ışık olmadığı için, genellikle çok açık renkli mutfaklar tercih ediyorlar. Kayın ağaçları, açık meşeler ve huş rengi ahşapları çok görüyoruz. Ev sahibi de mutfakta tam Kuzey stillerine uygun country İskandinav mobilyalar ve açık renkli ahşaplar kullanmış.

Simge Hanım “Aslında ilk geldiğimizde oldukça küçük ve eski bir mutfaktı. Yirmi yıllık bir apartman burası. Arka tarafta bir balkon vardı onu açıp mutfağı biraz daha genişletmek istedik. Bu sayede daha fazla ışık alması ve aydınlık olması için açık renkler tercih ettik.” diyor.

Tezgahta masif ahşap kullanılmış. Ev sahibi tezgahın görüntüsünü çok seviyor. Kullanması biraz zor olsa da bu görüntüden hoşlanıyor.

Ev turunun devamını Evim YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Ev turu: Antikalarla eklektik yaşam