Beyazın kucağında!

Ayşegül ve Behçet Erzincanoğlu, Datça’da tam anlamıyla Egeli bir ev yaratmışlar kendilerine. Mavinin derinliğine beyazın saflığını ekleyerek huzuru bulmuşlar.
Datça’da deniz kenarında mavi ile beyazın buluştuğu bir evdeyiz. Ayşegül ve Behçet Erzincanoğlu, kedileri Hestia  ve köpekleri Hera ile kendileri için yarattıkları bu evi 90’lı yılların sonundan beri yazlık olarak kullanıyorlarmış.  Ancak İstanbul’un stresli yaşamından uzaklaşmaya karar verince son 4 yıldır burada yaşamaya başlamışlar. Bu  evde yaşamaya karar vermelerinin en önemli nedenleri denize çok yakın olmasının yanı sıra çok geniş ve boş bir  koyda yer almasıymış. Çift evi yaz kış kullanmaya karar verdikten sonra ilk olarak iki katlı evlerine yalıtım ve şömine yaptırmış.  Balkonlardan birini de kış aylarında kapatabilecekleri hale getirtmiş.

Ayşegül Hanım ve Behçet Bey evlerini dekore ederken herşey ile kendileri ilgilenmiş. “İskandinav tarzı çok  hoşuma gidiyor ve mümkün olduğunca Akdeniz ve Ege’nin olmazsa olmaz rengi maviyi beyazlara ve ahşaba karıştırmaya çalışıyorum” diyor Ayşegül Hanım. Eskiden bankacı olan Ayşegül Hanım, Ege’nin tam da kucağında yer alan bu eve taşındıktan sonra “Sahildeki Ev” adlı blogundan ev hallerini ve Datça’daki yaşamlarını paylaşmaya  başlamış: “Bloglar arasında çok dolaşıyorum ve özellikle İskandinav ülkelerinde yayınlanan dekorasyon ve  lifestyle bloglarından bu evi döşerken çok etkilendim, ilham aldım. Oralarda insanların pek çok şeyi kendilerinin  yapması ve cesurca duvarların ve mobilyaların rengini değiştirmeleri bana cesaret verdi. Şimdi bende bir  mobilyanın rengini mi beğenmedim, hemen zımparalıyorum ve yeniden istediğim renge boyuyorum. Bir  zamanlar beğenip aldığımız eşyalar sonrasında bizi esir etmemeli. Ufak bir bütçe ile hepsini yenilemek  mümkün.”


Evin alt katında geniş bir salon ve açık mutfak yer alıyor. Bu alanlar iki balkona açılıyor. Salonda bir oturma alanı  ve çalışma alanı oluşturulmuş. Salonda yer alan koltuklar çiftin İstanbul’daki evlerindeki koltuklarmış. Datçalı bir döşemeceye bu koltuklara özel beyaz kılıflar diktirilmiş. Ahşap orta ve yan sehpalar ve balkondaki yuvarlak orta sehpa özel olarak İstanbul’da yaptırılmış. Televizyon sehpası ve dolap ise  Mudo Concept’ten alınmış.

Salonda keyifli bir çalışma alanı oluşturulmuş. Buradaki çalışma masası İkea’dan alınmış. Sandalyeler ise eski bir  takıma ait, Ayşegül Hanım tarafından maviye boyanmış. Kütüphane ise yine Mudo Concept’ten seçilmiş. Evdeki  aksesuarlar gibi duvarlardaki tabloların çoğu çiftin dünyanın çeşitli köşelerine yaptığı seyahatlerden alınarak Datça’daki bu evde yerlerini bulmuş.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR