Beyazın büyüsü altında

Göçer Ailesi’nin, İskandinav stilinden esintiler taşıyan Ankara’daki evinde, beyazın gücünü tüm duyularınızla hissedebiliyorsunuz.

Salonda yer alan mobilyalar Ankara Siteler’de yer alan Yaman Mobilya’dan alınmış. Halı Tepe Home, sallanan koltuk ise www.vivense.com’dan.

Ankara Batıkent’te 4 kişilik Göçer Ailesi’nin evindeyiz. Gülseren Hanım ve Serdar Bey bu evde minik kızları Ada ve Derin ile birlikte yaşıyor. Ev yeni olduğu için sahipleri de fazla bir değişiklik yapmamış. Mevcut duvar kağıtlarını beyaz olanlarla  değiştirmişler, bir de mutfak dolaplarının sayısı az geldiği için ilave bir tezgah ve mutfak dolabı yaptırmışlar. Dekorasyonda tarzı, rahatlık ve işlevsellikten yana olan ev sahibesi İskandinav stilini evinin her köşesine taşımaya çalışmış. Evin daha aydınlık olması için duvarlarda renk olarak beyazı tercih etmişler. Bu eve taşınırken önceden krem rengi olan koltuklar için de beyaz kılıf diktirilmiş, ayrıca orta sehpa da beyaza boyatılmış. Salon dekore edilirken fonksiyonellik ön planda olmuş. “Rahatça koltuklara yerleşip dileyenin televizyon seyrettiği, çocukların oyun oynadığı, yemeklerin yendiği, uzun sohbetlerin yapıldığı yemek masası düzeni, isteyenin sallanan koltuğa geçip kitap okuyabileceği bir alan yaratmaya çalıştık” diye anlatıyor Gülseren Hanım. Yatak odasında da “az çoktur” felsefesi izlenerek fazla mobilya ve aksesuara yer verilmemiş, sadece kullanışlı mobilyalar tercih edilmiş. Çocuk odalarında ise yine sade mobilyalar ama evin genelinin dışında daha renkli bir dekorasyon tercih edilmiş. Çocukların rahat rahat oyun oynayacakları, arkadaşları ile vakit geçirebilecekleri bir alan yaratılmaya çalışılmış.

Yemek alanındaki mobilyalar venge olarak tercih edilmiş. Bu mobilyalar da Yaman Mobilya’dan alınmış.

Mutfaktaki beyaz masa ve sandalyeler Ikea’dan alınmış. Sandalyelerin üzerleri minderlerle renklendirilmiş.

Derin’in odasında rafları oyuncaklar süslüyor. Küçük kızın keyifle oyun oynaması için her türlü detay düşünülmüş.

Gülseren Hanım Ada’nın odasındaki gardırobu Cath Kidston duvar kağıdıyla kaplayarak yeni bir görünüme kavuşturmuş.


Yatak odasında sade bir ortam yakalanmaya çalışılmış. Odada yine beyazı venge ve siyah tamamlıyor. Aksesuarlarda beyaz tekstilde ise siyah ön plana çıkıyor. Mobilyalar Yaman Mobilya’dan.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR