Beyazdaki renk notaları

Jenni Li ve Hans Gissinger çifti, Brooklyn’de çocukları için sakin, ferah ve yaratıcı ilhamlarla dolu bir ev tasarlamış.

New York’un Brooklyn’deki Cobble Hill semtine aşık olan Jenni Li ve eşi Hans Gissinger, bu semtten üç katlı bir ev almaya karar vermiş. Dört ay süren bir yenileme sürecinin ardından ev, üç çocuklu bir aile için ideal ve modern bir eve dönüşmüş. Bir zamanlar mutfak ve depo odası olarak kullanılan alanlar; açık düzen oturma, yemek ve mutfak alanları haline getirilmiş. Özel yapım odun fırının yer aldığı, Fransız kapılarla geniş arka bahçeye açılan zemin kat, ailenin yaşam merkezi olarak konumlandırılmış. Çocukları evde yaratıcı ve sanatsal bir atmosfer içinde yetiştirmek isteyen Jenni, eşinin sanat çalışmaları ile birlikte memleketi Peru’ya yaptığı yolculuklardan topladığı renkli eşyaları bir arada değerlendirmiş. Çocuklarına ise kendi yatak odalarını dekore etme özgürlüğü vermiş. “Çocukların çizimleriyle karakter kazanan odaları çok seviyorum” diyor Jenni. Evin zemin katından tam olarak yararlanmak isteyen Li ve Gissinger, kapalı mutfak ve depolama alanı olarak kullanılan odaları; açık bir oturma, yemek ve mutfak alanına dönüştürmek için bir müteahhitle anlaşmışlar.

Gissinger’ın inşa ettiği odun fırınının yer aldığı, Fransız kapılarla geniş arka bahçeye açılan zemin kat, şu an ailenin yaşam merkezi olarak konumlandırılmış. “Alt katları ana yaşam alanlarımız olarak kullanmayı tercih ettik” diyor Li ve ekliyor: “Bahçeyi, odun fırınını ve mutfağı, geniş bir kullanım alanı olarak evin merkezine yerleştirdik.”

Li “Herhangi bir ev için bir numaralı önceliğim her zaman aydınlık olmasıdır. Daha geniş bir alan yaratmak için beyaz en iyi yoldur” diyor.

Çift, taşınmadan önce tavanları, duvarları ve zeminleri parlak beyaza boyayarak ferah bir ortam elde etmişler: “Evi olabildiğince açık ve davetkar yapmak istedik.”

Bunun için dağınıklığı minimumda tutmaya çalışmış ki üç çocuklu bir ailede bu, o kadar da kolay bir şey değil: “Ben dağınıklığı sevmiyorum. Biz sadece taşlar, deniz kabukları ve ailenin seyahatleri sırasında toplanan parçalar gibi insanların dokunup hissedebileceği anlamlı şeyleri saklarız.”


Bu sehpa farklı
Li sehpa seçimini, meditasyon platformu olarak kullanılan geleneksel bir Hint karyolası olan Charpoy’dan yana kullanmış.

Etnik dokunuşlar
Taylor’ın odasında, Cusco’da bir pazardan alınan Peru battaniyesi, çalışma alanındaki modern mobilyaların oluşturduğu soğuk ortamı samimi hale getiriyor.

Yatak başı
Ebeveyn yatak odasındaki beyaz duvarlar ve yatak örtüleri, renkli kumaştan yatak başını sahnenin ortasına taşıyor. Çocuk odasındaki parlak desenli John Robshaw yastığı, Harmony’nin sanat çalışmalarının eğlenceli melodilerini yansıtıyor.

Renkli ve eğlenceli
Gökkuşağı renklerindeki tüylü fular, huzurlu ebeveyn yatak odasına mizahi bir dokunuş katıyor.

DERLEYEN GÜNEŞ ULUKUŞ AKCASU FOTOĞRAFLAR BRITANNY AMBRIDGE