Beyaz ve pembe, sıcacık bir kış evi

Yeniden kullanılmış ahşap döşemeler odaya sıcaklıkkatıyor. Açıktaki kirişler ve odanın kırsal basitliği ileodayı süsleyen zarif renkler ve kadınsı çiçekler arasındaenteresan bir zıtlık var. Çiçek teması evin dört biryanında tekrarlanmış.
Michelle Bignall bir çiçek tasarımcısı. Aynı zamanda taze çiçek ve ev eşyasıkonularında uzman bir dükkan olan Fleurelle’in sahibi. Michelle, kendilerinintasarladıkları evlerini geleneksel tema olan kırmızı–koyu yeşil renkkartelasının aksine açık pembe ve uçuk yeşillerle dekore etmeyi tercihediyor; vazolar dolusu enfes çiçekleri ve dalları yaldızlara, simlere yeğliyor.

Evin dört bir yanını saran taze çiçekler muhteşem bir koku yayıyor.“Sedir dalları gibi nostaljik Noel kokularını, Ontario kışlarına pek uymayançiçeklerin arzulu kokularıyla karıştırmaya bayılıyorum” diyor Michelle.Michelle üç odalı evinde kocası Tom, çocukları Victoria (18) ve Jesse (21)ile yaşıyor. Çocuklarının büyüdüğü bu evi hepi topu 16 yıl önce yaptırmışlar,ancak görseniz 150 yıllık sanabilirsiniz. Burası, nesillerdir Michelle’inailesine ait olan çiftlik arazisine inşa edilmiş. Michelle’in evi antika rustikmobilyaların ve ailesinin 1800’lü tarihlerde yapılmış çiftlik evinden kurtarılmışeski bir veranda ve sütunlar gibi mimari unsurların farklı bir karışımıyladolup taşıyor. Michelle bu parçaları evin yapılmasından çok daha öncetoplamaya başlamış ve hazırlıklar sırasında koskocaman bir ambarı bunlarla doldurmuş.

Evleri bir hayli küçük olduğundan, Noel zamanı Michelle mobilyaların yerini değiştiripmisafirlere yer açıyor. Yemek masasını salona, eski bir evden alınmış tuğlaşöminenin yanına taşıyor. Bu odanın gözbebeği, kendi arazilerinden kesilmişolan dev Noel ağacı elbette. Michelle dekorasyonu her yıl değiştirdiğini, daimayeniyle eskiyi harmanladığını belirtiyor ki, onun tarzının özü zaten bu. Bu yılaözgü yeni aksesuarlar arasında yaban mersini tonlarındaki Fas işi aksesuarlar vefuşya rengi ambalaj kağıtları var. İçinde taze çiçeklerin durduğu antika çömlekve çanaklar ise arasıra kullanılan nadide parçalar. Noel, ailenin hep berabergeçirdiği, mutfağın, kap kacakların, istiflenen tabakların, kapanan dolaplarıngürültüsünün hiç eksik olmadığı bir zaman. Mutfak dolabı Orangeville trenistasyonundan alınmış. Kapakları olmadığından Michelle dolabın önünü örtecekşekilde perdeler dikmiş. Mutfaktaki çeşit çeşit iskemleler ise anneannesindenkalma.

Michelle’in evinde değer verdiği insanlara ait birçok mobilya ve aksesuar bulunuyor. Bunların, kendini onlara yakın hissettirdiğini dile getiriyor Michelle.Özellikle Noel’de onlardan uzaksa. Annesinin yaptığı, içi pembe güllerledolu çanta, etrafa gelişigüzel konmuş yeşillikler, karanfiller ve yapmakarla süslenmiş kibar gül tomurcukları dekorasyonu tamamlıyor. Çiçeklerancak Noel’den yılbaşına kadar dayanıyor, o yüzden de Michelleonları çarçabuk ve sade bir biçimde hazırlıyor. Açan çiçeklerin yenilenmesigerekse de, yeşilliklerin epey uzun süre tazeliğini koruduğunubelirtiyor.
Oturma odasındaki koltuklar beyaz kumaşla kaplanmış. Fleurelle’dengelme saat ise Fransız havası taşıyor. Holdeki merdiven, geçen yüzyılbaşında inşa edilmiş bir evden alınma.
Terk edilmiş bir kiliseden alınmış ahşap parkelerin üstünde neşeyle duranMichelle, “Buradan taşınmayı hiç düşünmüyorum” diyor kararlı bir tavırla.“Bundan daha büyük evler, daha sıcak iklimler olduğunu biliyorum.Ama ailem yanı başımdayken, Noel gelip çatmışken, bahçemde tazeçiçekler im de varken, bence düşlerimizdeki her şeye sahibiz.”