Beyaz odamı nasıl renklendiririm? İşte pratik çözümler

Son güncelleme:

Beyaz duvarlar ve beyaz mobilyalar… Evet çok ferah, ama okurlarımızdan en sık gelen soru da “beyaz odamı nasıl renklendirebilirim”. İşin sırrı ise aksesuar ve tonlarda gizli.

 

BEYAZ EV DEKORASYONUNDA CANLILIK VE DİNAMİZM EKSİKLİĞİ

 

  • Tamamen beyaz bir ev çok ferah da olsa iki şey eksik: Canlılık ve dinamizm. Ton geçişleri ve aksesuarla hareketlendirmek, stil kazandırmak kolay gibi görünse de yapılan tek bir hata tüm evi soğuk, itici hatta hastane odası görünümüne büründürür.

 

BEYAZ ODAYI NASIL RENKLENDİREBİLİRİM? DESENLERDEN YARDIM ALIN

 

  • Geniş stil seçeneği sunan beyaz mekanlarda kullanışlı ve çok yönlü bir baz oluşturur. Ama size yön verecek bir referans noktası için desenli bir duvar kağıdı ya da çarpıcı bir renkten yola çıkarak tüm odayı bunun etrafında kurgulayın.

 

 

AKSESUAR KULLANIN

 

  • Beyaz evler bolca aksesuarla süslenmek ister. Kişiliğinizi ve zevkinizi yansıtan heykel, biblo ve sanat eserleri ya da belli bir formda mobilya beyazda mükemmel odak noktaları yaratır.

 

FARKLI TONLAR KULLANIN

 

  • İlginç formlu bir aydınlatmayı, otantik halılarınızı ya da kullanmadığınız eski sandalyeyi farklı beyaz tonlarıyla birleştirin.

 

 

KÜÇÜK DOKUNUŞLAR

 

  • Raflar, sehpalar, çerçeveler ve dekoratif yastıklar… Hepsi beyaz bir odaya renk ve karakter katmaya, kontrast yaratarak mekanı canlandırmaya yarar. Üstelik küçük parçaları mevsime ve modaya göre değiştirerek dekorasyonu yenilemeniz de kolaylaşır.

 

KİTAPLAR VE AKSESUARLAR ALANI RENKLENDİRİR

 

Crate & Barrel.

 

  • Raflarda göz hizasına yerleştireceğiniz kitap ve aksesuarlar veya sadece perdeler de beyazı renklendirmeye yeter. Üstelik bu, mekana hacim kazandırır. Çünkü tamamen beyaz bir odada göz hizasına gelen rengi yakalar ve bakışları aşağıya kaydırarak mekanı algılatır.

 

BEYAZIN TONLARI

 

  • Eve hareket kazandırmak için beyazın tonlarından da faydalanın. Alt tonları mavi, pembe, yeşil olan beyaz gün ışığı ile buluşarak farklılaşır. Mesela pembe ve turuncu tonlu beyaz, salon ve yatak odasını davetkar kılar. Mavi tonlu ise temizlik hissini pekiştirdiğinden mutfak ve banyoda tercih etmek daha doğru olur.

 

RENKLİ TEKSTİLLER VE YEŞİL BİTKİLER

 

  • Bembeyaz bir odada pastel renkli tekstiler ve raflarda yeşil bitkiler mükemmel bir ilkbahar atmosferi yaratır. Sonbaharda ise rustik ahşaplar ve kırmızı ile mevsimin ruhunu yansıtın.

 

 

Yatak odasında beyaz nasıl kullanılmalı?

 

https://www.evimdergisi.com.tr/yatak-odasinda-beyaz-nasil-kullanilmali/