Benim yaz evim

Ayağınızda sandaletler, üzerinize incecik ketenleri çekip elinizde hasır çantanızla sahilde yürüyorsunuz. Yaz denince aklınıza gelen tam da böyle bir fotoğraf ise, bu hafiflemişlik hissini evinizde de yaşamak için pek çok şey yapabilirsiniz.

Laura Ashley.

1. Yaz aylarında sıkça gördüğünüz, beyaz bir köpük bulutunu andıran çiçekleriyle oldukça dekoratif mürver çiçeğini toplayabildiğiniz kadar toplayıp ağzı genişçe mavi bir vazoda sergileyin.
2. Tembel öğleden sonralarını yeşillikler içinde bir bahçede geçirmek gibisi yok; ama sizin de bir bahçeniz yok. Sorun değil, balkonun bir köşesinde yüksekçe bir katlı sehpaya ya da saksılığa sarmaşık gibi sarkan çiçekler yerleştirin ve şezlongunuza yayılın.
3. Beyaz, mavi, ekru, pembemsi bej… Güneşin parladığı bir öğlen vakti eviniz gereğinden fazla sıcaksa bunu renklerle serinletin.
4. Her mevsimin bir kokusu varsa yazınki hiç kuşkusuz deniz ya da vahşi çiçek kokuları. Genişçe bir kasede çilek kokan mumlar  yakın, yabani çiçekleri küçük demetler halinde bağlayıp balkonun yüksek ve rüzgar alan bir yerine asın ve kokuların ruhunuzu tazelemesine izin verin.
5. Hamak, evet bir hamak kesinlikle yaz mevsiminin vazgeçilmezi. Ama olmuyorsa sizde pencere önünü yeniden düzenleyin. Mesela berjerleri ve fiskos sehpasını kaldırıp yerlere büyük minderler atın, plaj minderleri kullanın ve sahil havasına girin. Tabi bahçeniz varsa hamağa dauzanabilirsiniz.
6. Kuş evleri mevsimin sıcak günlerinde minik ziyaretçilerin su içtiği ya da gölgede rahatladığı yerler. Siz de birer tane edinin ya da kendinizinkini yapın. Yapmak oldukça kolay, aynı boyda kestiğiniz ahşap çıtaları birbirine yapıştırıp ham iple bağlayarak dört tane plaka hazırlayın ve bunları kalın mukavva plakalara yapıştırın. Üzerini açık bırakarak telle asın.
7. İlkbahardan yeni çıkıldığından bahçede küçük, renkli değişimler iyi gider. Örneğin eski ahşap kutuları, reçel kavanozlarını atmayın rengarenk boyayıp saksılık veya vazo yapın.

pipstudioturkey.com

8. Artık sabah akşam balkondayız! O zaman her defasında bir şeyler almak için içeri gitmek yerine mesela hasır sepetlere iki yandan ip bağlayın ve servislik gibi kullanın, içlerini minderler ve ince yazlık battaniyelerle doldurup balkonda tutun.
9. Şehir evindeyseniz balkon, müstakil evinizdeyse bahçe dikmelerinizi, pergolalarınızı rengarenk kağıt fenerlerle, solar ışıklarla  süsleyerek yazı hissedin.
10. Son olarak güneş sarısı, deniz mavisi, gemici kırmızısı ve beyaz gibi yazlık renkler kullanmayı ve ketene poplin, vual ve koton gibi ince tekstilleri unutmayın.

greengate.dk

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL