Benim ağacım ışıktan

Avizelerin çağdaş yorumu, tek noktadan çıkan sarkıt ışıklar dramatik efektlerle parlayan ağaçları andırıyor. Stiller değişse de modası hiç geçmeyen avizeler yeni versiyonlarıyla tavanda ışık kümeleri oluşturarak bir yılbaşı ağacı havası yaratıyor.

 Retro bir yemek odası geometrik desenli ışık kümesi sarkıtla odukça modern bir hava kazanıyor. Ayrıca hacimsel olarak yalın retro mobilyaları hareketlendirmiş.

Nasıl ve nerede kullanmalı?
• Tek bir noktadan çıkan ve pek çok yere yayılan ışık kümeleri, standart olarak yuvarlak bir forma sahip. Bu yüzden dar alanlarda kullanmak mekanı basık gösterebilir. Ayrıca aydınlatmanın stilini yeterince vurgulamaz.
• Salonun oturma kısmında küçük ölçekli seçenekler daha kullanışlı. Aksihalde yaydığı ışık sohbet ederken gözünüzü rahatsız edebilir.
• Işık kümesi aydınlatmaların en uygun kullanım alanı maksimum aydınlık olması gereken ve direkt ışık kaynağının asıldığı yemek bölümleri.
• Plafoniyer tipi yani sarkmayan ışık kümeleri antre ya da salonun girişinde az mobilyalı alanda dekoratif obje olarak da kullanılabilir. Bu durumda şık bir odak noktası yaratmış olursunuz.
• Avize tipi uzun saplı ışık kümelerini kullanırken aynı mekanda sırtı yüksek mobilyalardan kaçının. Eğer alan yüksek tavanlı değilse görsel olarak mekanı darlatır ve çirkin durur.
• Yemek alanında kullandığınız ışık kümesinin benzeri bir lambaderi salonda farklı bir köşeye yerleştirerek takımlayın. Bu yaratılan stili de destekler.
• Yatak odaları, mutfak ve çalışma odaları ışık kümesi tipinde çoklu aydınlatmalar için doğru mekanlar değil.
• Hacimsel olarak dikkat çekmek istiyorsanız ışık toplarının farklı ebatlarını farklı yükseklikte asarak gruplayın.

Geleneksel kuzeyli stilde döşenmiş bu salonda doğallığa vurgu yapan ışık kümesi oturma bölümünde tercih edilmiş. Ahşap kasnak üstüne takılan ampullerden oluşan aydınlatma yaratıcılığı ön plana taşıyor.
abeautifulmess.com

Modern İskandinav stilinin yalın ve açık renklerini vurgulayan şeffaf cam ışık kümesi sarkıt minimal ama dikkat çekici bir detay.
housedoctor.dk