belcika-stili-dekorasyon

Belçika stili dekorasyon evinize nasıl uyarlanır? İşte özellikleri

Son güncelleme:

Sade, lüks, eski ve yeni unsurların sağlıklı bir karışımıyla, dekorasyonda Belçika stili en sevilen stillerden biri. Belçika dekorunu geleneksel şık stilden ayıran özellik; temiz ve ferah bir görünümünün olmasıdır.

Sıcak nötr tonlar,  organik malzemeler ve büyük boy mobilyalarla dolu bir Belçika odası, zengin ve zarif görünürken, herkesi oturmaya davet eden rahat, davetkar bir his verir. Bu tarzda sıcak, konforlu, sade ve nostaljik öğelere yer verilir.

Alanınızı tamamen dönüştürmek veya evinize bu davetkar stilin birkaç dokunuşunu eklemek istiyorsanız, stilin tanımlayıcı unsurlarını tanımalısınız.

SICAK VE NÖTR TONLAR

Nötr renkler, Belçika stilinin öne çıkan özelliklerinden biridir. Mekana sıcaklık ve huzur duygusu katan nötr tonlar kullanılır. Griler, bejler, ham ahşaplar ve doğal taşlar bunlardan bazıları.

BOL KETEN

Fotoğraf: Restoration Hardware

Keten, Belçika’da uzun süredir önemli bir doğal kaynaktır, bu nedenle estetiğin temel unsuru haline gelmiştir. Bu malzemeyi tasarımınıza dahil etmenin en kolay yolu, pencerelerinizde ketene yer vermektir. Keten perdeler hafif ve zarif bir görüntü oluşturur.

DOĞAL MALZEMELER

Fotoğraf: Vicky’s Home

Doğal ahşap, seramik ve taş gibi organik malzemeler Belçika tasarımlarında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, Belçika stilinde bir iç mekan, abartılı cilalı ve kusursuz şekilde tamamlanmış doğal unsurları birleştirmek yerine, bu unsurları ham ahşap ve kireçli seramikler gibi doğal formlarında tutmayı tercih eder.

BÜYÜK MOBİLYALAR

Fotoğraf: vtwonen

Tipik olarak keten kumaşla kaplanmış büyük boy mobilyalar bu estetiğin temelini oluşturur, ancak stilin püf noktası, çok fazla kullanmamaktır. Belçika stili bir oda, büyük mobilyaların getirdiği davetkar konfora değer veren ancak basit, sade bir tasarım içerir.

PATİNE

Fotoğraf: Brooke Giannetti

Belçika tarzında patine önemlidir. Patine, metallerde oksitlenmenin görünümünü ve ahşap mobilyalarda yıllar süren cilalama ve temizlemeden kaynaklanan parlaklığı anlatır. Bununla birlikte, stil, bir görünüme zengin, yıpranmış bir his veren eski, eskimiş unsurlarla doludur.

ESKİ VE YENİNİN BULUŞMASI

Fotoğraf: Sugar Cube

Tüm bu patinenin (eskitme) arasında, Belçika estetiğini bu kadar dinamik yapan bileşenlerden biri olan birçok yeni unsur da var. Modern ve yeni ürünleri eskilerle uyumlu bir şekilde kullanın.

DOĞAL IŞIK

Doğal unsurlara verdiği önem düşünülürse, Belçika stilindeki dekorasyonda doğal ışığa fazlaca yer verilmesi oldukça normal. Doğal ışık, stili daha yumuşak, daha sıcak ve daha davetkar görünmesini sağlar.

DAĞINIKLIĞI YOK EDİN

Büyük boy mobilyaların ve doğal unsurların bolluğunun sizi aldatmasına izin vermeyin – Belçika stilinde dağınıklığa yer yoktur. Sadelik, bu tarzın ana ilkesidir ve yukarıda belirtilen bileşenlerin alanı boğmadan birlikte uyum içinde olmasını sağlar.

Belçika’da 1836 yılında yapılmış olan manastır artık 185 yıllık bir yazlık evi

Belçika’da tuvale resim yapar gibi, ince ince işlenen sıcak bir aile evindeyiz