begonvil
begonvil

Begonvil: Keyif ve Ege

Ege’nin bu keyifli çiçeği sadece bahçe, balkon gibi dış mekanları değil, yaşam alanlarını da süslüyor, renklendiriyor, dekorasyona ilham veriyor.

Begonvil çatıdan, terastan, bahçe duvarlarından sarkan, bahçeleri, balkonları, verandaları gölgelendiren öbek öbek açan kırmızı, koyu pembe, mor çiçekleriyle Ege’de romantizmin ve neşenin ta kendisi! Ege’nin adalarında da, kıyılarında da keyif üzerine kurulu olan yaşamın getirdiği huzurun bir parçası olan dekorasyon, begonvil gibi evlerin bu anlayışla yoğrulan zevklerine yansıyor.

EGE’DE YAZ SOHBETLERİ

Hayat, sıcacık ve telaşsız insanlarının uzun sohbetleriyle Ege’de yaz boyunca sokağa taşınıyor. Yaz başında balkonlara, bahçelere, kapı önlerine atılan sandalyelerle masalar, güz gelmeden toplanmıyor; yemekler orada yeniyor, misafirler orada ağırlanıyor, düğünler bile orada yapılıyor. Evler de bu sade, detaysız ve yormayan yaşamın bir yansıması.

Soley nevresim, hepsiburada.com

Az eşya var ama her şey düzenli ve doğal. Ketenler ve pamuklularla, Ege evlerinin renkleri de dokuları da doğadan geliyor. Cibinlikler, kanaviçe çarşaflar yatakları, peştamallar banyoları, kilimler, dantel perdeler odaları süslüyor.

Terracotta, seramik ve renkli camlarla yastıklar evlerin; fenerler, sandalyeler, çiçeklerle dolu saksılar, balkonlar ile kapı önlerinin aksesuarları. Az eşya kullanmak, yaz boyunca sıcağı hafifleten rüzgara yer açmak için alçak mobilyalar tercih etmek, evin her köşesinde denizin ve gökyüzünün mavi tonlarını ve beyazı görmek Ege evlerinin stil anahtarları.

BEGONVİL ÇİÇEĞİ

Begonvillerin bir rivayete göre Ege kıyılarına Rodos’tan hediye olarak geldiği söyleniyor. Bir başka söylenişe göreyse, Halikarnas Balıkçısı, begonvilleri ilk kez Bodrum’a Büyükada’dan getirmiş ve elleriyle dikmiş. Latince adı “bougainvilea” olan begonvil, aynı zamanda Rodos sarmaşığı, konsolos çiçeği, ancak yaygın olarak gelin duvağı olarak bilinen bir sarmaşık türü.

Güneşi seviyor; duvağa benzeyen çiçekleri koyu pembe, beyaz, kırmızı, mor renklerde, haziran-temmuz aylarından ekim ortalarına kadar açıyor. Rüzgarı ve soğuk havayı sevmeyen begonvil, çok sulanırsa çiçeklerini döküyor.

Kanvas tablo, evmanya.com


HAZIRLAYAN: ASLIHAN IŞIN
– Evim Dergisi 2016 arşivi