Bebek odalarına konuk olduk: Biri kız, biri erkek iki bebek iki dünya

Son güncelleme:

6 aylık Derin ve 11 aylık Ali Yavuz’un, kendileri gibi huzurlu, minik dünyalarına konuk olduk.

DERİN BEBEĞİN ODA DEKORASYONU

Mimar İlkay Ala Sirkeci’nin minik kızı Derin’in 12 metrekarelik odasında tebeşir tonlarının hakimiyeti söz konusu. İlkay Hanım odada bir bebek için uygun olacak ferah ve aydınlık bir ortam sağlamak istemiş. Bu nedenle de renk olarak açık tonlara yönelmiş.

Odanın zemini açık renkte duvardan duvara bir halı ile kaplanmış. Minik Derin’in eşyalarını koymak için odanın bir bölümünde aynalı bir gömme dolap oluşturulmuş. Böylece çatıdan kaynaklanan eğimli alan da değerlendirilmiş olmuş. Ayna da odanın daha ferah görünmesine yardımcı olmuş.

Odanın duvarında boya yerine, alanda kullanılan diğer renklerle de uyum sağlayan minik desenli bir duvar kağıdı tercih edilmiş. Yatak pencerenin tam karşısındaki alana yerleştirilmiş. Üzerine ise farklı farklı boylarda yastıklar ve kumaş oyuncaklar konulmuş. Yatak, duvar kağıtları ve tavşan lamba Adress İstanbul’daki Biscuit’ten alınmış.

Oyuncak olarak yumuşak, kumaş oyuncaklar seçilmiş. ve hepsi ev şeklinde tasarlanmış bir depolama ünitesine yerleştirilmiş.

Çatı katı olması sebebiyle az olan duvar yüzeyleri çoğunlukla boş bırakılmış. Sadece aksesuarların konulabileceği minik raf üniteleri asılmış.

ALİ YAVUZ BEBEĞİN ODA DEKORASYONU

Merve Saruhan Cengiz, 11 aylık oğlu Ali Yavuz’un odasını uçan balon konseptini düşünürek planlamış. Oda 3MOMS tarafından dekore edilmiş. Merve Hanım odanın soft renklerde olmasını istediği için, ana renk olarak uçuk mavi ve ekru tercih edilmiş: “Odada, evin sakinliğine uygun ve bebeğimizin rahat uyumasını sağlayacak renkler kullanıldı.”

Yatağın kenarındaki duvarda, duvar kağıdı ile bir bulut havası yaratılmış ve bu duvarda uçan balondan süslere yer verilmiş. Karşısındaki duvarda ise ekru çizgili duvar kağıdı kullanılmış.

Duvarın üzerine ay şeklinde bir raf asılarak Ali Yavuz’un oyuncakları bu depolama alanına konulmuş. Pencere kenarına ise üzeri bol yastıklı bir sedir yerleştirilmiş.

Sedirin gerektiğinde annenin, bebeğin odasında kalabilmesi için tek kişilik yatak olabilmesine de dikkat edilmiş. Şifoniyer ise, odaya renk katsın diye daha koyu bir mavi tonunda tercih edilmiş. Ali Yavuz’un oyuncakları ve aksesuarlar da odadaki renklerle uyumlu şekilde seçilmiş.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2019

Çocuk odası için 8 şık giysi askılığı örneği ilham veriyor