Bebek battaniyesi yapımı

Bebeğiniz kuzuları sayarak uyusun

MALZEMELER: İki çile bebek yünü (hardal sarısı) • Bir çile siyah yün (kuzunun başı ve ayakları için)
• Bir çile ana kuzusu bebek yünü (kuzunun bedeni için) • 2,5 numara tığ • 2,5 numara şiş • Makas • İğne

YAPILIŞI:
1. 2,5 numara şişe 140 ilmek atın ve bir ters bir düz örün. Alt sıraya geçtiğinizde tersin üzerine düz, düzün üzerine ters örerek 6 sırayı tamamlayın ve bu şekilde pirinç lastik ile battaniyenin çerçevesini tamamlayın.

2. Orta kısmı örmeye devam ederken bir sıra düz bir sıra ters örerek 178 sıra düz lastik örün.

3. Battaniyenin alt kısmında çerçeveyi kapatmak için tekrar 6 sıra pirinç lastik örün, battaniyeyi bitirin.

KUZULARIN YAPIMI
Kuzu yapımında bebekler için beyaz Kartopu marka Ana kuzusu yünü tercih ederek bu tatlı kuzuları elde edeceğiz.

BEDENİ: İlk olarak 2,5 numara tığa 9 zincir çekin ve bir sıra zinciri sık iğne ile doldurun. Dönerek sağdan ve soldan birer azaltıp tekrar sık iğne ile doldurun. Tekrar dönüp bu şekilde 4 sıra yaparak 5 ilmek kalana kadar bu işlemi tekrarlayın ve kuzunun bedenini tamamlayıp bitirin. 25 kuzu için aynı işlemi tekrarlayın.

AYAKLARI: İki ayak için kuzunun bedenini ortalayıp göz kararı yerlerini belirleyin. Birinci ayak için 2,5 numara tığı kuzunun bedenine batın ve 2 sık iğne yapın. Sonra dönüp 2 sık iğne daha yapıp kuzunun birinci ayağını bitirin. Bu işlemi kuzunun bedeninde göz kararı yerini belirleyerek ikinci ayak için ve diğer 25 tane kuzucuk için tekrarlayın.

BAŞI: 2,5 numara tığa 5 zincir çekip sık iğne ile doldurun. Dönün ve aynı şekilde bir sıra daha doldurun. Üçüncü sırada sağdan ve soldan bir eksilterek sık iğne yapın. Eksilttiğiniz yerde 2 zincir çekip dönüp tekrar sık iğne doldurarak birinci kulağı tamamlayın. Diğer eksilttiğiniz taraf içinde aynı işlemi yapıp ikinci kulağı örün ve bitirin. Biten 25 kuzuyu her sırada 5 adet olacak şekilde sarı renkli iple battaniyenize dikin. Bebeğinizin yeni battaniyesi hazır!

HAZIRLAYAN VE FOTOĞRAFLAR TUBA YÜKSEL