Başucunda kütüphane

 Köşede, duvara entegre ya da başlı başına uzanan kitaplık üniteleri sayesinde duvarlarınızın her santimini kitaplarınız için işlevsel olarak değerlendirebilirsiniz.

Bütünleşen köşeler Atıl köşeleri değerlendirmenin en akılcı yolu duvarla ya da varsa pencereyle entegre bir raf/dolap sistemi uygulamak. Böylece hem kitaplarınız için ekstra alan hem de yaşam alanınızda kendiliğinden bir okuma köşesi kazanmış olursunuz.

Koltuğun yanı başında Sık okuyanlardansanız en doğrusu bunun için ayrılmış bir köşe oluşturmak. Çünkü özel bir okuma ışığına, konforlu bir koltuğa ve elbette kitaplarınıza kolayca ulaşmak için hemen arkasında bir kitaplığa ihtiyacınız olacak.

 Laura Ashley.

Köşeni sen yarat Okumak sizin için bir keyif, dinlenme ve huzur zamanı. Öyleyse dilediğiniz şekilde kişiselleştirmeyi deneyin. Mesela buradaki gibi büyükçe bir nişiniz varsa duvarlarını tavana kadar açık raflarla geçin ve tam önüne bol minderli bir sedir yerleştirin. Renginiz mümkünse açık tonlar olsun.

İstediğinde taşı Dümdüz ve tek sıra raf sistemi size çok monoton geliyorsa, kitaplık ünitelerinde farklı yükseklikler kullanın. Kitaplarınızı büyüklük ve işlevine göre sınıflandırıp dekoratif sepetlere bölerek de yerleştirebilirsiniz.

 Payton kitaplık, Crate&Barrel.

Okuma köşesi için 5 ipucu
1. Kitaplığın da içinde olduğu bir okuma köşesi oluşturacaksanız rahat etmek için minimum 2 m2’lik bir alan bırakın.
2. Standart bir raf kalınlığı yaklaşık 2,5 cm. Ancak ne kadar kalın olursa o kadar işlevsel olur diyorsanız maksimum 6 cm yapabilirsiniz.
3. 200 cm’den daha yüksek bir kitaplığınız varsa üst raflara ulaşmak için bir merdiven ünitesi gerekir. Merdiven portatif olabileceği gibi dolaba entegre de kullanılabilir. Ancak bu durumda kolay hareket etmesi için tekerlek kullanın.
4. Yeni bir kitaplık satın alırken raflarını ve varsa kapaklarını açıp kapayarak ne kadar pratik olduğunu ve taşıyıcılığını kontrol edin. Kitapları kolayca çıkartmak için en önemli kriteriniz kapakların kolayca açılıp kapanması olsun.
5. Gündüz doğal ışık alan bir mekan idealdir. Ancak akşam için seçim yaparken yönlendirilebilir bir ışık kaynağı tercih edin. Okuma köşesinde en ideal olanı beyaz ve yoğun bir ışık.

 HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL