Banyonuzu doğru aydınlatın!

Ev dekorasyonunda ışıklandırma sistemi planlanır ve armatürler seçilirken banyo ve tuvaletler en son düşünülen ve belki de fazla özenilmeyen alanlar olur genellikle. Oysa evin en az ışık alan ve karanlık bölümleri olan ıslak hacimlerde lavabo, küvet ya da makyaj gibi farklı işlevler için ayrı birer ışık kaynağı kullanmak ve doğru armatürü seçmek gerekir.

Işık kaynakları
Banyo tavanına yerleştireceğiniz bir plafonyer veya sarkıt genel aydınlatmayı sağlar. Ancak banyonuz büyükse sadece tavan armatürü yetmeyecektir. Bunu, duvar aplikleri ya da gömme spotlarla destekleyebilirsiniz. Destekleyici ışık kaynaklarının şiddeti, banyonun kullanım amacı ve zaman dilimine göre anahtardan ayarlanabilir. Işık şiddeti sabah duş alırken parlak ve yoğun, akşam daha dinlendirici ve yumuşak olabilir. Kısa ve noktasal aydınlatma gerektiren alanlar için yönlendirilebilir spotlar tercih edebilirsiniz.

Makyaj yaparken
Banyonuzu bir çalışma odası gibi düşünün. Bu durumda en çok ışık alması gereken yer elbette çalışma masası yani lavabo ve aynanın konumladığı tezgah alanı. Makyaj yaparken ya da eşiniz traş olurken kullanacağınız en iyi aydınlatma aynanın her iki kenarından eşit olarak ışık vermek. Duvar aplikleri en sık tercih edilen aydınlatma türü ama daha profesyonel çözümler için büyük başlıklı spotlar ya da ışık seli de tercih edebilirsiniz. Ayrıca son yıllarda geliştirilen LED ışıklı aynaları da küçük duvar alanları için akılcı çözüm.

Yaratıcı ortam ışığı
LED aydınlatmalar banyolarda son derece dramatik atmosfer yaratıyor. Zeminde süpürgelik boyunca yerleştireceğiniz gibi küvet panelinin arkasına ya da dolap diplerinde bırakacağınız ince boşluklara yerleştirerek farklı odak noktaları yaratabilirsiniz. Eğer banyo duvarlarınızda küçük nişler varsa genel aydınlatma için bu alanları değerlendirerek lavabo, duş ve küvet bölümlerinde daha çok ortam ışığı kullanabilirsiniz.

İlk önce güvenlik
Islak hacimler için aydınlatma seçerken önce güvenlik kurallarını öğrenmelisiniz.Bir ışık kaynağı lavabo, küvet ve duştan ne kadar uzaklıkta ve hangi yükseklikte konumlanmalı? Işık kaynakları ve tesisatın su çıkışlarına uzaklığı ne olmalı? gibi soruların cevabını verebilmelisiniz. Banyo IP (Elektrik Koruma Derecesi Standartına) göre temelde dört ana bölgeye ayrılır. 1. bölge duş içi, küvet alanı gibi ışık kaynağının suyla direkt temas ettiği bölgeler ve güvenlik kodu IP67. 2. bölge küvet veya duş alanına minimum 2,25 metre uzaklıkta kalan bölge. Burada ışık kaynağı az da olsa suyla temas edebilir ve güvenlik kodu IP65 olarak veriliyor. Banyoda 1, 2 ve 3. bölgelerin dışında kalan alanlar ise suyla temasın az olduğu ve IP güvenliği olmaksızın armatür kullanabileceğiniz alanlar