Banyoları yenilemeden önce sormanız gereken tüm sorular ve yanıtları

Son güncelleme:

Banyonuzun yenilenmeye ihtiyacı var ama nereden başlamalı karar veremiyorsunuz. Tadilat öncesi bazı kilit sorulara vereceğiniz cevaplar süreci kurgularken size rehberlik eder.

Hazırlayan: Pelin Özkul

Üstteki fotoğraf: bakedtiles.co.uk

Banyo yenilemenin beklenmedik tesisat problemlerinden, bir dizi acil karar ve önlem almaya kadar stresli bir süreç olduğu pek de sır değil. Artan malzeme maliyetlerini ve uzayan teslim sürelerini de hesaba katınca tadilata başlamadan havlu atabilirsiniz bile.

Oysa durgun konut piyasasında banyo ve mutfağı yenilenmiş evler yüksek bir yatırım getirisi sağlıyor. Başka bir deyişle, akılcı bir yenileme sonunda çektiğiniz tüm eziyete değiyor. 6 m2’lik bir banyonun 2023 yenileme fiyatı ortalama (malzeme+işçilik)20.000 TL. civarındayken üst düzey bir tadilat için bu rakam daha yükseğe çıkabiliyor. Bu noktada soracağınız birkaç önemli sorunun cevabı, nasıl bir yol izleyeceğiniz ve yapmanız gerekenler konusunda yönlendirici olur.

BANYOYU KİMLER KULLANIYOR?

Fotoğraf: utopiagroup.com

Bu soru neden önemli? Çünkü mesela sizin ya da çocukların belki de bir bideye hiç ihtiyacınız yok.

Siz ve eşiniz: Ana banyoda samimi yaşam kurguları yapmaya önem verin. Önceliğiniz zeminden ısıtma, masajlı duş sistemleri, lüks yüzey kaplaması veya depolama birimleri olsun. Çünkü ana banyo evin akıllıca yatırım yapacağınız yerlerinden biri.

Sadece misafirler: Evin ıslak hacimleri arasında nispeten küçük olan misafir banyoları için çok fazla bütçe ayırmak gerekmiyor. Bu yüzden seramikler ve aydınlatma için düşük maliyetli ama görsel açıdan şık ve gösterişli seçeneklere yönelebilirsiniz. Maliyeti düşürmek için evde montaj yapabileceğiniz dolap seçenekleri tercih edebilir ya da evin değerini artırmak için bir ankastre küvete yatırım yapabilirsiniz.

Çocuklar: Sürekli büyüyen ve ihtiyaçları değişen çocuklar için zemin ve duvarlarda modası çabuk geçmeyen ama kuvars gibi dayanıklı yüzeyler tercih edin. Dayanıklı bir küvete ve diş fırçalarken etrafa su sıçratmayan alınlıklı bir lavaboya bütçe ayırın. Ayrıca neşeli duvar kağıtları, duş perdeleri ve desenli el havluları ile banyolarını süsleyin.

HANGİ BİLEŞENLER OLMALI?

Fotoğraf: homesense.co.uk

Rahat kullanacağınız kusursuz bir banyo için yaşam tarzınıza uygun malzeme, aksesuar ve çözümlere yatırım yapın.

ÇOKLU IŞIK KAYNAKLARI

Aplikler: Aynanın her iki yanına asılan aplikler, lavabo dolabının üstüne takılan halojen spotlar gibi ışık kaynakları bakım ve makyaj yaparken, tıraş olurken daha kaliteli ve net bir görüş sağlayarak işi kolaylaştırır, hatta olası görünmez kazaları da önler.

Tavan lambaları: Küvet veya duş alanının üstünden ya da banyonun ortasından asılan avize veya modern sarkıt tavan armatürleri tüm banyoyu genel olarak aydnlatmanın yanı sıra dekoratif birer odak noktası görevi de görür.

Plafoniyerler: Özelikle alçak tavanlı banyolar için ideal bir aydınlatma seçeneği olan bu armatürler güçlü bir ortam ışığı sağlar. Duşta yıkanırken veya ılık bir banyo keyfi yaparken farklı atmosferler kurgulamak için ekstra filtreler ya da dimmer kullanın.

Gömme spotlar: Duş alanı gibi bölgesel aydınlatma için doğru ve yönlendirilebilir ışık kaynağı sağlar. Banyo aydınlatmalarında, armatürlerin neme ve suya dayanıklılık derecelerini kontrol edin ve uygun olduklarından emin olun.

Fotoğraf: Ruy Ohtake, Roca.

FONKSİYONEL MUSLUKLAR

Tek çıkışlı: Sıcak ve soğuk suyun sağa, sola çevirerek elde edildiği tek çıkışlı musluklar özellikle fiziksel kısıtlamaları olanlar için hayatı biraz daha kolaylaştırır. Ayrıca küçük lavabolarda yerden tasarruf sağlar.

İki çıkışlı: 20-40 cm arasında değişen üç delik gerektiren bu sistemde su çıkışı ağızdan ikiye ayrılır. Bu tip armatürler geniş lavabo ve yer sıkıntısı olmayan banyolarda daha estetik ve işlevseldir.

Ortadan çıkışlı: Tek taban ve tek bir ünitede yapılandırılan bu seçenek, tek veya çift kulplu olabilir. Çift kumandalı modeller su akışı ve sıcaklığının daha fazla kontrol edilmesini sağlar, Küçük çocuklarınız varsa bu armatürleri tercih edebilirsiniz.

Duvar çıkışlı: Su tesisatının duvar içinde çözümlendiği duvar tipi bataryalar diğer seçeneklere göre ürün ve montaj olarak daha maliyetli olabilir ama temiz tutması da çok kolaydır. Modern, yalın ve net bir görüntü tercih ediyorsanız önerilebilir.

MALZEME SEÇİMLERİ NE OLMALI?

Gelişen teknolojilerle uzun ömürlü, sürdürülebilir ve şık tasarımlı seçenekler çok favori.

Bakır: Parlaklığını korumak için özel olarak işlenmezse, bu yumuşak dokulu metal zaman içinde patineli ve eskitme bir görünüm kazanarak yoğun kahverengi bir renge dönüşür. Rustik severler için ideal.

Sabun taşı: Gözeneksiz ve pürüzsüz bir malzeme olan sabun taşı banyo yüzeyleri için şık bir seçenek. Ancak yumuşak bir dokuya sahip olduğundan kolay çizilir. Bu yüzden özellikle ana banyolarda buna benzer ama daha dayanıklı alternatifler tercih edin.

Paslanmaz çelik: Birçok banyo için vazgeçilmez malzeme olan paslanmaz çelik armatürden tamamlayıcı mobilyalara kadar pek çok yerde kullanılabilir. Üstelik lekelere karşı dayanıklı olduğundan sağlam, sağlıklı ve çok da hijyeniktir.

Mermer: Banyoların değişmezi mermer, ihtişamlı görünümleri sevenler için ideal. Ancak banyoda makyaj da yapıyorsanız gözenekli yüzeyi uygun bir cila ile kapatarak olası lekelenmeleri minimize edin.

Ahşap: Doğal ahşabın öne çıktığı bir banyo rahatlatıcı bir etki yaratır, kendinizi bir saunada gibi hissedebilirsiniz. Ahşabı ham görünümlü kullanmak istiyorsanız yüzeyi korumak için mutlaka keten yağı gibi doğal içerikli bir yağ sürüp, düzenli bakımını yapın.

Duvar kağıdı: Buhar ve nemden arınmış bir banyoda bol desenli bir duvar kağıdı kullanarak cesur bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Ancak küvet ve duş alanında mutlaka vinil esaslı olanları tercih edin.

5 ÖNEMLİ İPUCU

Fotoğraf: Pulpis serisi, Qua Granit.
  • Yüksek duvar üniteleri veya aynalı dolaplar genç aileler için idealdir, sadece alanı verimli kullanmakla kalmaz, aynı zamanda ilaç gibi tehlikeli şeyleri daha yüksekte saklamanıza da olanak tanır.
  • Temizlik zahmetini ortadan kaldırmak için parmak izi bırakmayan teknolojiye sahip ve kendi kendini temizleyen cam yüzeylee yatırım yapın.
  • Temassız sifonlar ve sensörlü musluklar, hem çocuklar hem de kullanım engeli olan yaşça daha büyük aile üyeleri için en doğru seçenekler.
  • Duşa girerken ve çıkarken herhangi bir basamak engeline takılmamak için zemine sıfır oturan yere entegre duş tekneleri kullanın.
  • Haşlanmaya karşı koruma sağlamak için maksimum sıcaklığı sabitleyen, enerji faturalarını düşüren ve hatta aile üyelerinin banyoda geçirecekleri zaman bile önceden ayarlayan akıllı duş sistemlerini araştırın.

DEĞER KAZANDIRAN YENİLEMELER

Kişisel ihtiyaçlarınıza uygun olarak yenilenen banyo ve tuvaletler özellikle yeni teknolojik alt yapı ve ürünler kullanıldığında evin değerini verimli biçimde artırıyor.

PEKİ KOMPLE RENOVE EDEMİYORSAK?

Bir rulo yeter: Sadece dolapları boyayın, sadece duvarları boyayın veya ilginç poster ve tablolar asarak görünümü tazeleyin. Silinebir ve nem önleyen yarı parlak ya da saten boya kullanmaya dikkat edin.

Tezgâh değişimi: Mevcutu koruyarak sadece tezgahı yenileyerek de büyük bir fark yaratılabilir. Ancak bu tadilatın biraz daha uzun ve zahmetli bir uygulama olduğunu unutmayın.

Fayans mı, küvet mi? Eskimiş derz aralarını canlandırmak, sökmeden rengini değiştirmek banyoda etkili bir değişim sağlar. Bunun için seramik ve porselen yüzeyleri derinlemesine temizleyin, astar gibi bir bağlayıcı sürün ve en son şeffaf bir cila uygulayın.

Duş veya küveti kaplayın: Eski küvet ya da duşunuzu komple değiştirmek yerine sadece akrilik bir astar boya ile kaplayarak ya da küvetin panellerini değiştirerek de revize edebilirsiniz.

Küçük banyolar için en iyi 18 boya rengi