Bank mı, uzun puf mu?

Kanepe, yatak önünde ya da sadece antre de. Oysa uzun bir bankı akıllıca kullanarak, farklı fonksiyonlar ekleyerek bir tasarım objesine dönüştürebilirsiniz.

Bunları bilmekte fayda var:
Genellikle 45-50 cm eninde olan banklar farklı uzunlukta olabilir. En doğru uzunluk iki kişinin konforlu biçimde oturabileceği bir genişliktir. Seçiminizi yaparken aldığınız bankın en az 122 cm olmasına dikkat edin.
Yatak ucuna yerleştireceğiniz bankın yerden en az 10-12 cm yükseklikte olması ve yatağı geçmemesi gerekiyor. Eğer battal ölçüde büyükçe bir yatak kullanıyorsanız bankınız 142 cm olsun. Daha geniş bir seçenek garip görünür, üstelik sürekli ayağınızı çarpma riski taşırsınız.
Odada arkalıksız ahşap bir bank tercih ediyorsanız mobilyalarda ahşap kullanırken aşırıya kaçmayın. Ancak bankın ahşabının diğer mobilyalarınkiyle aynı cila renginde olmasına dikkat edin.
Satın alırken bankın arkasını çevirerek kontrol edin. Ayak, oturma yeri ve kumaş kısımlarının düzgün birleştiğinden emin olun. Eğer kapaklı bir banksa çivili ya da zımbalı olanlara göre daha sağlam olan vidalıları tercih edin.
Yemek masasında arkalıksız bir bank kullanıyorsanız, uzun yemekler için daha konforlu olan minderli seçeneklerden tercih edin.
Kumaş döşemeli banklar köşe kısımlarından kolay aşınacağından kalın ve dayanıklı kumaşlar seçin. Mikro süet kumaşlar, kolay temizlenmesi ve leke tutmaması açısından tercih edilebilir. Ayrıca iç ve dış kullanıma uygun kumaşlar çok daha dayanıklıdır ve pek çok desen ve renk alternatifi de bulabilirsiniz.
Tik ya da ferforje bahçe bankınız varsa rengarenk yastıklar yerleştirerek pencere, yemek masası, antre ya da yatağınızın önünde değerlendirebilirsiniz.

Fotoğraflar
Üstte: Patine cilalı ahşap bank (120x46x53 cm), Mis En Demeure.
Solda:Trafalgar çift minderli bank (124x64x 43cm), Laura Ashley.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL