Balkonlarda bahçe havası esiyor

Bahçem yok diye üzülmeyin. Küçük balkonları veya terasları da bahçe havasına büründürerek güzel havaların keyfini sürebilirsiniz.

Bahçe konforu balkona taşındı:
Sıcak havalarda şezlonga yayılır, gevşer ve keyif yaparız. Peki, bunu balkonda yapamaz mısınız? Elbette evet. Şezlong etkisi için puflu bir oturma takımı tercih edin ya da ahşap bir köşe sediri yaptırıp üzerini bolca minderle süsleyin. Eğer geniş bir balkonunuz varsa bir köşeye müstakil bir salıncak bile yerleştirebilirsiniz.

Dikey bahçe esprisi:
Balkonun bir duvarında, kancalar ya da askı telleri yardımıyla asacağınız saksılarla bu etkiyi yaratmanız mümkün. Seçtiğiniz çiçekler sarmaşık cinsi sarkan, yapraklı olursa saksı aralarındaki boşlukları kapatarak duvarı örter ve yekpare bir görünüm yaratır.

Bahçe seraları balkonda:
Bahçelerde oluşturulan mini seralardan siz de balkonunuzda hazırlayın. Bitkilerin daha iyi ışık alması için metal ve dört tarafı camlı bir vitrin dolabı da kullanabilirsiniz.

Balkona bahçe planlarken bunlara dikkat:
1. Balkonun taşıyacağı ağırlığı kontrol edin. Birkaç saksı ve sandalyeden bir şey olmaz belki ama bahçe havası
için balkonun taşıması gereken maksimum ağırlığı öğrenin. Örneğin yarım fıçı ıslak toprak yaklaşık 100 kg ağırlığındadır.
2. Sulama sisteminizi doğru seçin. Balkon mutfak veya banyoya yakınsa musluğa takacağınız ince bir hortumla balkon çiçeklerini kolayca sulayabilirsiniz. İmkan varsa balkona da tesisat çektirin. Aksi halde kovayla su taşımanız gerekebilir.
3. Güneş ve rüzgar için önleminizi alın. Yaşadığınız iklim şartlarını ve balkon konumunuzu araştırın, bitki seçimlerini buna göre yapın. Güneşli bir günde balkon altı saatten fazla gün ışığı alır. Yüksek rakımlarda ise fazla rüzgar bitkilerin kurumasına sebep olur.
4. Çiçekler için hava koşullarına dayanıklı fiberglas, plastik veya ahşap saksı kullanın. Büyük saksılarda toprak ağırlığını azaltmak için alt kısma üçte bir strafor parçaları serin. Toprağın uçmaması için üzerine bez veya naylon kaplayın. Küçük saksıları mümkünse sabitleyin.