balkon kapısı modelleri

Balkon kapıları! Birbirinden güzel modeller ve özellikleri

Son güncelleme:

Balkon kapıları pek çok farklı çeşitte bulunabiliyor. Çift katlı, yekpare sürgülü veya çelik çerçeveli camlı kapılar, içerideki yaşam alanlarını dışarısıyla bütünleyerek, özellikle yazın hayat kurtarıcı oluyor.

Şehir evlerinin yaz aylarında kurtarıcısı olan balkon ve verandaları salon, yatak odası veya mutfak gibi iç mekanlarla bütünleyerek kesintisiz geçiş sağlamak, dışarıda olma hissini pekiştirirken, odaları genişletip yaşam alanlarını da ferahlatıyor. İster katlanır ister sürgülü olsun, evleri dışarıya açarken bilmeniz gerekenleri altı adımda özetledik.

KATLANIR VE SÜRGÜ KAPI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Egepen

Katlanır kapılar kenara doğru çekildiğinde kesintisiz, net bir açıklık sağlar. Sürgü sistem ise açıldığında en az bir cam genişliği kadar alan kapladığından sınırlı kalır. Katlanır kapılar çerçevesiz bile olsa üst üste bindiği için belli bir kalınlık yapar, bu yüzden içeriye mi, dışarıya mı doğru katlanması ya da çekilmesi gerektiğine karar verin ve eğer yeterince yeriniz yoksa katlanır kapıdan vazgeçin.

HANGİ MALZEME, HANGİ RENK?

İnce çelik, alüminyum, ahşap ya da Upvc… Pek çok seçenek arasından karar verirken stilinizi ve evin mimari tarzını göz önünde bulundurun. Ayrıca:

 • Bakımı zor olduğundan buna vakit ayıramayacaksanız ahşap çerçeveleri pek tercih etmeyin.
 • Evinize en uygun seçenek ahşap görünümse, bu efekti sağlayan Upvc veya alüminyum malzemeler kullanabilirsiniz. Alüminyum ve Upvc günümüzde dayanıklılığı ve termal verimliliği nedeniyle de en sık tercih edilen malzemeler arasında.
 • Upvc daha uzun ömürlü olsa da alüminyum çok daha hesaplıdır.
 • Eğer evinize mimari açıdan eski ve yeni ya da daha Kuzeyli bir hava kazandırmak istiyorsanız duvarları beyaza boyayın ve çerçeveleri siyah tercih ederek etkili bir kontrast yaratın.

UPVC ŞIK DURUR MU?

Ikea

Malzeme olarak yeterince işlevsel ve kullanışlı olan Upvc görünüm açısından biraz zayıf bir etki yaratabilir. Bu yüzden eğer Upvc kullanıyorsanız beyazdan uzak durun. Bunun yerine daha şık ve kaliteli duran ahşap görünümlerden birini tercih edin. Upvc uygun maliyetli bir alternatif olsa da camın ağırlığını taşıyabilmek ve desteklemek için çerçeveleri daha kalın tutmanız gerektiğinden, içeriyi karanlık yapmamak adına koyu ahşap yerine açık tonlara yönelin. Ancak koyu ahşap çerçevelerin, cama vurguyu artırdığını da unutmayın.

UPVC NEDİR?

Upvc plastikleştirilmemiş polivinil klorür anlamına geliyor. Sert ve esnek olmamasından dolayı sert pvc olarak da bilinen malzeme genellikle boru ve pencere çerçeveleri için kullanılıyor. Oldukça dayanıklı ve çok az bakım gerektiren Upvc’yi termal verimliliği, ses yalıtımı ve paslanmaz özelliğinden dolayı tercih edebilirsiniz.

İÇERİDEN DIŞARIYA SORUNSUZ GEÇİŞ İÇİN

İnce ve minimal çerçeveler görsel olarak görüntüyü daha az keseceğinden rahat bir geçiş sağlar. Ancak evin iç ve dış stilini, mimari tarzını dikkate alın. İki mekan arasındaki bağlantı sadece seçtiğiniz form ile değil doku, renk ve malzeme tercihiniz ile de ilişkilidir. Ayrıca zemini aynı düzlemde tutarak ve mümkünse benzer malzemeler kullanarak içeride ve dışarıda dengeli bir şıklık yaratabilirsiniz.

KATLANIR/SÜRGÜ KAPILARDA PERDE OLMALI MI?

Kısmi de olsa mahremiyet söz konusuysa veya bu uygulama yatak odasını da kapsıyorsa perde kullanmak akıllıca olur. Katlanır kapılarda kanatları içeri mi, dışarı mı çekeceğinizi planlayın. Çünkü bunun için belli bir mesafe bırakacağınızdan perdeyi pencereden bir miktar önden asmanız gerekiyor. Dikey veya panel perdeler ofis havası yaratacağından şık olsa da sıcak bir atmosfer için pek uygun değil. Bunun yerine pencereye entegre stor sistemleri çok daha kullanışlı olabilir.

İÇERİSİ VE DIŞARISI HAKKINDA

Katlanır kapılar açılıp, kendi üzerine istiflendiğinden içeride veya dışarıda en az 100 cm boşluk bırakın. – Fotoğraf: Ikea
 • Sürgülü kapılarda en az bir kanat genişliği kapalı alan kalır.
 • Katlanır ya da sürgü sistemlerinde su sızdırma sorunu yaşanabilir. Dış alanda iyi bir drenaj yaparak ve zemindeki ray oyukların sızdırmazlığını izole ederek bunu önleyebilirsiniz.
 • İç ve dış zemin aynı seviyede olmuyorsa benzer malzemelerle bütünlük sağlayın. Ama iç mekan seramiklerinin harici kullanıma uygun olmadığını da unutmayın.
 • Katlanır kapılarda çerçeveye entegre olan jaluzi ya da storlar tercih edin.
 • Teras veya bahçeyi içerisiyle tamamen bütünlemek yerine kısmen kapatarak her mevsim kullanılacak işlevsel bir kış bahçesi oluşturabilirsiniz.
 • Alanları birbirine bağlarken doğru peyzaj planı yapın. Çakıl taşları, basamaklar, kenardan devam eden ahşap sedirler, çiçekler ve yeşil bitkiler şıklık kazandırır ve dekoratif kılar.
 • Oturma ve dinlenme alanına kokulu otlar, yemek alanı için kır çiçekleri gibi farklı floralar tasarlayarak mekanı hareketlendirin.

HANGİ YAPIYA HANGİ STİL GİDER?

Eviniz restore edilmiş bir bina ise bu tarz mimari eklemeler için belediye ve anıtlardan onay alınması gerekiyor. Dönem binalarına her tip çerçeve uygulaması çirkin durabilir. Eski bina ile yeniyi buluştururken binanın mimari özelliğine de dikkat etmelisiniz. Siyah çerçeveli dar kanatlı seçenekler nostalji vurgusunu artırırken, alüminyum veya çelik çerçeveler eski ile yeniyi vurgulayarak kontrast yaratır. Katlanır kapılar dışında Fransız tipi ahşap kanatlar da uygulanabilir. Yekpare sürme camlar ya da çerçevesiz katlanır cam sistemler ultra modern görünümler sunar.

Deniz, sahil veya bahçe manzaranız varsa kesintisiz bir görüntü için katlanır sürme sistem uygulayın. – yakazametal.com