Bahçede retro köşeler

Köksüz bitkiler, kaktüsler, sukkulentler ve onlarla yapılmış birbirinden farklı dekoratif tasarımlar, ev ve bahçe dekorasyonunun yeni ve vazgeçilmez unsurları.

Farklı çiçek düzenlemeleri, çocuklara özel çiçek atölyeleri ve dikey bahçeler yapan Fatma Boğazlı son zamanlarda moda olan yenebilir aranjmanlar da yapıyor. Kışın balkabağının ve portakalların içine, yazın ise limonlara yaptığı minik çiçek tasarımları ile günümüzdeki doğallık trendine gönderim yapan Boğazlı, son dönemde çok moda olan sukkulent’ler ile de farklı aranjmanlara imza atıyor.

Eskitme mobilyalar ile retro stil artık bahçeye taşınıyor. Terekler, tel dolaplar ve dresuarlar sadece iç mekanda değil bahçelerde de kullanılmaya başlandı. Yükselen trend: Doğallık ve nostalji.

Zekeriyaköy’deki Atölye Çiçek’in sahibi Fatma Boğazlı ile çiçekler arasında bir gün geçirdik. Burada sadece sukkulent aranjmanlar değilsezonluk fideler, dikey bahçeler de bulabilirsiniz. Günümüz dekorasyontrendindeki doğallık formülü, bahçe ve çiçek aranjmanlarında da geçerli.Kütük saksılar, doğal seramikler, sade ve geometrik formlar, çiçeksizbitkiler, topraksız bitkiler ve belki de en önemli ipucu her günsulanması gerekmeyen, bakımı kolay, özgür günümüz insanına ayak uyduransukkulent ve kaktüsler.

DİKEY BAHÇELER
Dikey bahçeler hem iç hem de dış mekanda kullanılabilen duvar bahçeleridir. Mutfaklarda aromatik bitkilerden oluşan dikey bahçelerde bir çok organik fideyi yetiştirip nane, fesleğen ve biberiye gibi taze baharatları duvarınızdan sofranıza taşıyabilirsiniz.

Eskicilerden toplayacağınız bazı parçalar ile değişik çiçek aranjmanları yapabilir ve ev hediyesi olarak dostlarınıza hediye edebilirsiniz. Ya da bırakın Atölye Çiçek sizin yerinize sukkulent aranjmanlar hazırlasın. Sukkulent dikerken özel geçirgen toprak kullanmayı, hatta gerekirse biraz kum ile karıştırmayı unutmayın. Senede bir kere vereceğiniz gübre ile sukkulentleriniz uzun yıllar sizinle kalacaktır.

İPUCU
Bahçenizde retro bir etki yaratmak için ailenizden kalan ya da eskiciden satın aldığınız bir koltuğa da bu alanda yer verebilirsiniz.

HAZIRLAYAN NAHİDE TOROS FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR