Bahçe zemin kaplaması nasıl kurulur?

Bahçenize yeni bir görünüm kazandırmak istiyorsanız, neden zemin kaplaması uygulamıyorsunuz? İşte bunun nasıl yapılacağına dair bir uzman rehberi.

Bahçe döşemesini kurmak, evinize muhteşem bir ek alan ekleyerek eğlence ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz bir yer sağlamanın yanı sıra mülkünüzün değerini artırmanın ve dış mekan alanınızın estetiğini iyileştirmenin bir yoludur.

Bahçenize zemin kaplaması uygulamanın nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, bu uzman kılavuza bir göz atın, ki bu Wickes tarafından sağlanmıştır.

PLANLAMA ÖNEMLİDİR

Güvertenizde çalışmaya başlamadan önce dikkate almanız gereken birkaç önemli faktör vardır.

Bu kılavuz, ahşap çerçeveli ve yatay döşeme tahtası konumlandırmalı tek seviyeli bir döşeme kurma yöntemini özetler. Diğer tasarımların farklı yöntemler gerektirebileceğini unutmamak önemlidir.

İlk olarak, zemin kaplamasını nereye yerleştirmek istediğinize karar vermelisiniz. Wickes Kereste, Bina, Dekor, Bahçe Kategori Direktörü Chris Moorhouse, “Bu kararda mahremiyeti ve güneş ışığını hesaba katmalısınız” diyor. “Gölgeli alanların daha fazla bakım gerektireceğini ve nemli alanlardan tamamen kaçınılması gerektiğini unutmayın.”

Moorhouse ayrıca, evinizin yanında bir yapı inşa ediyorsanız, döşemenizin neme dayanıklı zeminin 150 mm altında olduğundan emin olmanızı tavsiye eder.

“Ayrıca, herhangi bir hava tuğlasını örtmediğinizden ve çerçevenin düşüşünün 1:100 olduğundan ve suyun akmasına yardımcı olmak için evden uzaklaştığınızdan emin olmanız gerekecek” diyor.

Ayrıca, döşeme tahtaları arasında 5-8 mm’lik boşlukları da hesaba katmanız gerekecektir.

HANGİ ARAÇLARA İHTİYACINIZ OLACAK?

İşi başlatmadan önce doğru ekipmana sahip olmanız önemlidir.

İhtiyacınız olan araçlar:

 • Ağır hizmet tipi metre
 • Marangoz kalem
 • Zımpara kağıdı
 • Su terazisi (450mm ve 1200mm)
 • Marangozlar karesi
 • Tezgah
 • Akülü kombi matkap ve sürücü ucu
 • İnce kesilmiş panel testere (20 inç)
 • Büyük boya fırçası
 • Kova
 • Tebeşir
 • Mandallar ve çok amaçlı ip uzunluğu
 • Bahçe küreği
 • Makas
 • Havşa matkap ucu
 • 6mm ahşap matkap ucu
 • 2mm matkap ucu
 • Yapboz
 • Emniyet ekipmanları

DIY söz konusu olduğunda güvenliğiniz son derece önemlidir. Güverteyi bir araya getirirken toz maskesi, koruyucu gözlük ve eldiven kullanmaya özen gösterin.

MALZEMELER

Deck’inizi (Deck, çoğunlukla dış mekanlarda zemin kaplaması olarak tercih edilen ahşap bir kaplamadır) kurmak için ihtiyaç duyacağınız malzemelerin listesi şu şekildedir:

 • Dış cephe kirişi: 47 X 150mm X 3m
 • Ahşap koruyucu
 • Ağır hizmet tipi peyzaj kumaşı
 • Çakıl: 10mm
 • Ayarlanabilir döşeme yükselticileri
 • 150 mm ahşap tahrikli vidalar
 • 100 mm ahşap tahrikli vidalar
 • 50mm kiriş askıları
 • 30mm dış sınıf vidalar
 • Güverte panoları
 • 64mm zemin kaplaması vidaları

ALANIN HAZIRLANMASI

balkon yada veranda için tatil ortamı

Moorhouse, döşeme alanınızı ölçerek ve işaretleyerek başlamanızı öneriyor ve mevcut bir verandanın temel olarak kullanılabileceğini belirtiyor.

Chris Moorhouse, ‘Çimenliğin üzerine döşeme yapacaksanız, alanı işaretleyin ve ardından 50 mm derinliğe kadar kazmadan önce etrafı peyzaj kumaşı ve çakılla kaplayın’ diyor. ‘Yumuşak zemin için çakılların üzerine kaldırım taşları ekleyin.’

DUVAR PLAKASI EKLEYİN

Eğer terasınızı evinize birleştirmeyi planlıyorsanız, bir duvar plakası eklemeniz gerekecektir. Değilse bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Duvar plakasını eklemek için şu adımları izleyebilirsiniz:

Moorhouse, ‘Öncelikle duvar plakasının ucunun yerleştirileceği dikey bir çizgi işaretleyin. Burası döşemenin köşesi olacak’ diyor.

‘Bir basamak veya eşik etrafında planlama yapıyorsanız tasarımın uygunluğunu kontrol ettiğinizden emin olun. Bunu yapmak için, döşeme tahtasının bir kısmını alın, eşiğin en alt kısmına kadar tutun ve altına küçük bir çizgi işaretleyin. Daha sonra genişlemeye izin vermek için tahtayı çizgiden 10 mm aşağıya indirin ve su terazisi kullanarak bir seviye çizgisi çizin.

‘Sonra kirişi uzunlamasına kesin. Bir uçtan 100 mm ölçün ve ahşabı işaretleyin ve düz bir çizgi sağlamak için gönye kullanarak işaretinizden aşağıya dikey bir çizgi çizin.

‘Sonra çizginin üst kısmından 50 mm aşağıyı ve alttan 50 mm yukarısını ölçmeniz ve ahşabı işaretlemeniz gerekecek; pilot deliklerin açılacağı yer burasıdır. Bu işlemi duvar plakası boyunca 600 mm aralıklarla tekrarlayın.

‘Ahşabın uzak ucuna ulaştığınızda, 100 mm’lik başka bir bölümü ölçün ve işaretleyin. Ardından, duvar plakasını kılavuzunuza göre yerine yerleştirmeden önce 6 mm’lik bir matkap ucu kullanarak pilot delikleri açın ve gerekirse keresteyi desteklemek için paketleyiciler kullanın. Daha sonra duvar plakasının düz olup olmadığını kontrol edin.

‘Duvar plakasını eve sabitlemeden önce döşeme tahtasının eşiğin altına oturup oturmadığını bir kez daha kontrol edin. Daha sonra 7 mm’lik bir duvar matkap ucu kullanarak duvara kılavuz delikler açın. Siz delikleri açarken birinden keresteyi sizin için yerinde tutmasını istemek en iyisidir.

‘Duvar plakasını uzaklaştırın ve doğrudan duvara delik açarak delikleri tamamlayın. Daha sonra duvar plakasındaki deliklere 6mm x 100mm vidaları takın ve uçlarına galvanizli veya plastik pullar asın. Duvar ile duvar plakası arasında 10 mm boşluk sağlayacak kadar pul kullandığınızdan emin olun.

‘Son olarak, sabitlemek için bir matkap ve tornavida ucu kullanmadan önce vidaları duvar dübellerine elle sıkın. Eğer bir engel varsa, ikinci plakayı duvara monte etmek için bu işlemi tekrarlayın.’

ÇERÇEVEYİ BİRLEŞTİRİN

Bir sonraki adım çerçeveyi monte etmektir.

Eğer döşemeniz döşeme kirişlerinden daha uzun olacaksa, iki bölümü birbirine birleştirmeniz gerekecektir. Kirişlerinize katılmanız gerekmiyorsa bunları yerine taşıyın ve 6. adıma geçin.

Moorhouse, kirişlerinizi birleştirmek için gerekli uzunluğa ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz bölümü ölçerek ve keserek başlamanızı önerir.

‘Daha sonra 600 mm’lik bir bölümü ölçüp kesin ve üç bölümü tezgahınızda veya testere tezgahınızda sabitlemeden önce merkez noktasının nerede olduğunu göstermek için 300 mm’de işaretleyin. 300 mm’lik işaretin kirişlerdeki bağlantı noktasıyla aynı hizada olduğundan emin olun.

‘Sonra birleşme yerinin her iki yanından 75 mm ölçüp ahşabı işaretlemeniz gerekecek. Daha sonra bağlantı yerinin her iki yanından 150 mm ölçün ve ahşabı tekrar işaretleyin. Dört işaretin her birinden düz bir dikey çizgi çizmek için bir kare kullanın.

‘Çizdiğiniz çizgilerin her birine eşit aralıklı iki pilot delik işaretleyin. 6 mm’lik ahşap matkap ucu kullanarak pilot delikler açın. 100 mm’lik vidalarla sabitleyin. Ön panoları ekliyorsanız vidaları havşalayın. Daha sonra kirişlerinizi yerine getirin.’

Moorhouse’a göre çerçeve sabitlemeden önce gerekli seviyede olmalıdır, bu nedenle su terazisi ile kontrol etmeden önce yükselticileri, kaldırım levhalarını veya işlenmiş kereste parçalarını 500 mm aralıklarla yerleştirin. Ayrıca bir gönye kullanarak köşelerin kare olup olmadığını kontrol edin.

Moorhouse, çerçeveyi birleştirmek için her köşeye iki adet harici kalite 150 mm ahşap tahrik vidasını sabitlemeden önce işaretleyip pilot delikler açmanızı öneriyor. Bir ön pano ekliyorsanız vidaları havşalamanız gerekecektir.

Moorhouse, ‘Döşemenin bazı köşelerine erişim zorsa, ahşaba 45 derecelik açıyla çarpık pilot delikler açarak kirişleri sabitleyin ve 100 mm dış dereceli vidalarla sabitleyin,’ diyor. ‘Çerçeve sabitlendikten sonra gerekli seviyede olup olmadığını bir kez daha kontrol edin.’

İÇ KİRİŞLER EKLE

Bir sonraki adım için öncelikle kaç tane iç kirişe ihtiyaç duyulduğunu hesaplamanız gerekecek. Moorhouse, dış kirişlerin merkezinden 400 mm ölçülmesini ve bir işaret çizilmesini öneriyor. Bu işaretten ölçün ve kirişin geri kalan kısmı boyunca 400 mm’lik aralıklarla tekrarlayın; önerilen aralığı asla aşmadığınızdan emin olun.

Moorhouse, ‘Kaç tane iç kirişe ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra ölçebilir ve buna göre kesebilirsiniz’ diyor. ‘İç kirişlerinizi uzatmanız gerekiyorsa, dış kirişleri birleştirmek için uyguladığınız yöntemin aynısını uygulayın, ancak karşı tarafa ekstra 600 mm’lik bir bölüm ekleyerek kirişi yerine sıkıştırın. Cıvataları hafifçe kaydırarak temas etmelerini önleyin.’

Daha sonra kirişi çalışma tezgahınıza sabitlemeniz ve her iki uca bir kiriş askısı takmanız gerekecektir. Bunu 30 mm dış vidaları kullanarak yapın.

Moorhouse, ‘Kirişi çerçeveye sabitlemek için, kirişin merkezi 400 mm ara parçası işaretiyle hizalanacak şekilde yerine yerleştirin’ tavsiyesinde bulunuyor. ‘Kirişin dış çerçeveyle aynı hizada olması gerekiyor, bu yüzden onu yerinde tutmak için fazladan bir çift el veya paketleyici kullanın.’

Ardından, 400 mm’lik kılavuz işaretleyicinizi dış yüze kadar uzatmak için bir gönye kullanın. Bu çizgiden alttan 40 mm yukarı ve üstten 40 mm aşağı ölçün ve iki pilot delik kılavuzunu işaretleyin.

Daha sonra 6 mm’lik ahşap matkap ucu kullanarak pilot delikleri açın. Daha sonra havşa delikleri açın ve 100 mm ahşap tahrik vidalarıyla sabitleyin.

Moorhouse, ‘Bunu kirişlerin geri kalanı için tekrarlayın, ancak sabitlemeden önce daima kirişin üst kısmının çerçeveyle aynı hizada olduğundan emin olun’ diyor. ‘Kirişi çerçevenin açıkta olmayan bir tarafına sabitlemeniz gerekiyorsa, vidalarla sabitlemeden önce her iki tarafa iki eğik pilot delik açın.’

Kirişler yerine yerleştirildikten sonra, her bir kiriş askısına son 30 mm’lik vidaları ekleyin. Tüm kirişler sağlamlaşana kadar bunu tekrarlayın.

NOGGING’LER EKLEYİN

“Nogging” terimi, yapı inşaatında, çerçeveleme veya kirişler arasındaki boşlukları doldurmak, desteklemek veya güçlendirmek amacıyla eklenen yatay çubuklara veya tahtalara atıfta bulunur. Nogging’ler genellikle çerçeveleme elemanlarını sağlamlaştırmak, yapıya ek destek eklemek veya duvarları güçlendirmek için kullanılır. Bu unsurlar, yapıya dayanıklılık ve istikrar eklemek amacıyla çeşitli yapısal düzenlemelerde kullanılabilir.

Kenarları eklemek için öncelikle aralarındaki mesafenin hiçbir zaman 1200 mm’den fazla olmamasını sağlayacak kadar ölçüp hazırlamanız gerekir.

Moorhouse, ‘vidaları eğmek zorunda kalmamak için çıkıntıları kademeli hale getirmenin en iyisi olduğunu’ söylüyor. Nereye yerleştirileceklerini planlarken bunu aklınızda bulundurun.

Bunları takmak için, çıkıntıları yerine yerleştirin ve gerekirse paketleyiciler ekleyin.

Ardından, birleşeceği her iki kirişin üzerinde çıkıntının konumunun ortasından aşağıya bir çizgi çizin.

Daha sonra, pilot delik kılavuzlarını her iki tarafta alttan 40 mm ve üstten 40 mm uzaklıkta ölçüp işaretleyin.

100 mm’lik dış ahşap tahrik vidalarıyla çıkıntıyı sabitlemeden önce pilot delikler açın.

Moorhouse, ‘Tüm çıkıntılar yerleştirildikten sonra son tesviye işlemini yapın ve tüm kirişlerin 500 mm aralıklarla desteklendiğini kontrol edin’ diyor. ‘Zemininizin drenaj gibi bir engeli varsa, ek destek için etrafına fazladan çıkıntılar ekleyin.’

GÜVERTE LEVHALARINI DÖŞEYİN

Daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek için deliklerin havşa açılmasını öneren Moorhouse, “Tahta döşemesi söz konusu olduğunda, ayrılmayı veya hasarı önlemek için tüm delikleri 2 mm’lik bir uçla önceden delmek en iyisidir,” diyor.

“Eğer bir ön pano takıyorsanız, bir çıkıntı bırakın ve döşeme panosunun dış kenarından üçüncü oluğa vidalayın. Bu, tahtanın döşeme çerçevesine sıkı bir şekilde sabitlenmesini sağlayacaktır,” diye ekliyor Moorhouse.

Geri kalan levhaları her zaman her iki taraftaki ikinci oluğa vidalayın ve 64 mm’lik döşeme vidalarıyla çerçeveye sabitleyin. Bunu tahtanın diğer ucunda tekrarlayın; bu, tahtanın düz kalmasını sağlayacaktır ve ardından vidaları aşağıdaki her bir kirişe sabitleyerek tahta üzerinde çalışın.

Her bir döşeme tahtası arasında 5 mm ile 8 mm arasında bir boşluk bıraktığınızdan emin olmak için, kesilmiş bir keresteden uygun boyutta bir ara parça oluşturun ve bunu kullanarak paneller arasındaki boşluğun tüm yol boyunca eşit olup olmadığını kontrol edin.

Bir engeli aşmak için döşeme tahtasını kesmeniz gerekiyorsa, bir şablon oluşturun ve testere kılavuzunu ahşabın üzerine işaretleyin, ardından bir dekupaj testeresi ile kesin.

ÖN KAPLAMA

Bahçe zemin kaplaması nasıl kurulur?

Şimdi son adıma geçelim.

Moorhouse’un tavsiyesine göre ön kaplama kartlarını eklemek için ilk olarak ön panoyu her iki ucundan 50 mm’lik bir çizgi ile belirtmeniz gerekiyor.

Ardından, ilk 50 mm’lik çizgiden başlayarak, tahtanın uzunluğu boyunca 600 mm aralıklarla çizgileri ölçüp işaretleyin.

Ön panoyu yerine koyun ve düzleştirmek için ön panonun altına küçük tahta parçaları veya paketleyiciler ekleyin. Çizdiğiniz çizgileri rehber olarak kullanarak, her iki taraftan ikinci oyuklara rehber delikler açın.

Son olarak, 64 mm’lik zemin kaplaması vidaları ile sabitleyin ve sonrasında bahçe mobilyalarını düşünmeye başlayın.