Bahar terapisi

Ruhumuz gibi yaşam alanlarımızın da arınmaya ve rahatlamaya ihtiyacı var, bunun için aromaterapi, astrolojik takvim, doğa, çiçekler ve renkler en etkili yöntemler olabilir.

Arınma ve rahatlama deyince ilk akla gelen iç huzur elbette ama bunu yaparken yaşadığınız mekanların psikolojik etkilerini de göz ardı etmeyin. Duvar renklerinden çiçeklerin yaydığı kokuya kadar pek çok etmenin etkisi altında kalan biyolojimiz ve psikolojimiz kimi renk ve kokularla tetiklenip canlanırken, bazılarıyla içe kapanır ve dinginleşir.

www.rice.dk

Burcuna göre yöntem seç
Mekanlarınızı rahatlatıp arındırırken burcunuzun da etkisi altında olabileceğini unutmayın. Her burca özel renk, taş ve kokular vardır. Bu üç öğenin yönlendirici gücünden yararlandığınızda daha mutlu, huzurlu ve sağlıklı da olabilirsiniz. Eğitmen&Astrolog Nigar Ulusoy Bostan’a burçlara göre arınma metodları ve mekanlarını sorduk:

Ateş grubundan koç, yay ve aslanın yüksek enerjisini atmak, dinamik tempodan sıyırmak için, zaman sınırlaması ve acele etme fikrinden kurtulması lazım. Bu grubun arınma ve rahatlama aracı enerjilerini dengeleyen spor aktiviteleri, doğa yürüyüşleri. Ancak lüksü seven aslanlar için durum biraz farklı. Onlar spor sonrası arkadaşlarla vakit geçirecekleri kapalı salonları tercih ederler.

Toprak grubu oğlak, boğa ve başaklar göz yormayan doğal tonlarla dekore edilmiş evlerde yalnız olmayı, bir daybed ve okuma ışığı eşliğinde kitap okuyup, tasarım yeteneklerini geliştirmeyi severler. Evin huzurlu ve konforlu köşelerinde müzik dinlemek, misafir ağırlamak ve kokulu yağlar eşliğinde masaj yaptırmak mükemmel bir arınma ve rahatla ma yoludur. Grubun en dinamiği başaklar mutfakta leziz kokular eşliğinde puzzle yaparak zihinlerini boşaltabilirler.

Hava grubundan ikizler, terazi ve kovaların rahatlama şekli ise iletişim. Kış bahçesi veya terasta vakit geçirmekten keyif alırlar.

Su grubundaki yengeç, akrep ve balıklar içsel zenginliklerini yansıtarak arınırlar. Mum ışığında romantik filmler, duygulu parçalar dinleyerek ruhsal ve fiziksel arınmayı yakalayabilirler. Akrepler güçlü konumlarını korumayı tercih ederken, balık ve yengeçler, keyifli bir manzaraya karşı mis kokulu banyo yağlarıyla rahatlayıp arınırlar.

Kokuların çekiciliği
Aromatik parfüm ve oda kokuları evleri arındırmanın en keyifli yöntemlerinden. Seçim yaparken ruh haliniz, kendinizi nasıl hissetmek istediğiniz önemli. Doğru bir uygulama için kokuların hangi duyuları harekete geçirdiğini de bilmek lazım.

Lavender Garden yataklarda lavanta kokusu günün stresini azaltarak sizi uyku sırasında sakinleştiriyor, rahatlatıyor, İşbir Yatak.

Hangi koku, neyi ifade ediyor?
1. Arındırıcı kokular hangileridir?
Biberiye, iğde, limon, okaliptüs, greyfurt ve kekik kokuları arındırıcı olarak tanımlanabilir.
2. Aromaterapik kokuların etkileri nelerdir?
Aromaterapik kokuların bir aradayken yarattıkları sinerji vücut sağlığını ve ahengini sağlamaya yardımcı olur. Duyuları uyararak huzurlu bir uyku, güne canlı bir başlangıç veya vücut dengesini sağlamak gibi yararlar sağlar.
3. Hangi odalarda hangi kokular kullanılmalı?
Yatak odanızda daha rahat bir uyku sağlamak için lavanta, bergamut ve biberiye gibi rahatlatıcı kokular ön plana çıkarken; salonunuzda/oturma odanızda ferahlık ve canlılık sağlayacak olan mine çiçeği kokusunu değerlendirebilirsiniz.
Cynthia Baliyan/L’occitane Pazarlama Müdürü

Ruh halinize göre
Alaim-i Sema’nın yaratıcısı Mimar Aslıhan Ekitmen, ambiyans parfümlerinin mekanlara verdiği enerji, arınma ve rahatlamayı şöyle anlatıyor: “Koklama duyunuzu zenginleştirmek ve her günü keyifle yaşamak için bir ya da birkaç koku seçebilirsiniz. Misk kokusu saflık ve arınmışlık hissi yaratır. Sakinlik ve tazelik için bergamut, gül, yasemin karışımını deneyin. Canlanmak ve dinamik bir ruh hali için yeşil limonu, turunçgilleri, menekşeyi odunsu notalarla birleştirin. Saflığın sembolü beyaz güller sizi huzurla rahatlatır. Ihlamur çiçeklerinin baş döndürücü, ballı ve topraksı kokularıysa ruhunuzu arındırırken romantik yaz günlerine doğru dingin ve nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.” Space Works Danışmanlık

www.delcor.co.uk