bahar-dalı-çiçeği-bakımı
bahar-dalı-çiçeği-bakımı

Bahar dalı çiçeği bakımı nasıl yapılmalı? Çoğaltma ve püf noktalar

Son güncelleme:

Bahar dalı çiçeği bakımı ve püf noktalarını anlatıyoruz. Japon ayvası adıyla da bilinen bahar dalı çiçeği nasıl çoğaltılır? İşte merak edilen soruların yanıtları…

BAHAR DALI (JAPON AYVASI) ÇİÇEKLERİ NE RENKTİR?

Chaenomeles japonica yani bahar dalı gösterişli çiçeklere sahip bir bitkidir. Pembe, beyaz, turuncu ve kırmızı renklerde çiçekler açar.

Çiçekleri yapraklarından önce açtığı için büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Adeta her bir dal çiçeklerle donatılmış gibi bir görüntüsü vardır.

BAHAR DALI NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR?

Çiçekler ilkbahar boyunca ağacın her bir dalını süsler ve adeta baharın habercisi olarak ruhu dinlendirir.

Yurt dışında bu bitkiden yapılmış çok değişik çiçek aranjmanları ilgi çekicidir. Hatta artık ülkemizde de bir çok parkta rastlamak mümkündür.

BAHAR DALI BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Kesme çiçeklerde bahar dalı bitkisi tam çiçek açmadan dalları kesilmelidir. Dallar uzun süre çiçekli kalabilir.

BAHAR DALI ÇİÇEĞİ BUDAMA

Bahar dalı çiçekleri eski sürgün dalları üzerinde açtıklarından ya budanmamalı ya da çiçeklenmeyi takiben dikkatlice budanmalıdır.

Bahar dalı bitkisi kış soğuğuna dayanıklıdır. Hatta böyle soğuk iklimlerde çok daha iyi çiçeklenme gösterir. Kısacası tüm iklimlerde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Bahar dalı fidanını güneş alan bir konumda dikerseniz gelişimi de bir o kadar gösterişli olacaktır. Bir çok toprak çeşidinde yetişebilen bahar dalı bitkisi azotça fakir, kireçli ve kumlu topraklarda da gelişme sağlama özelliğine sahiptir. Aşırı kireçli topraklar hariç özellikle killi topraklarda yetişir. Yani suyu bünyesinde tutan toprakları sever.

BAHAR DALI ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Dip sürgünlerinden çoğaltılarak uygun bakım sağlanabilecek başka bir yere aktarılabilir.

Limon çamı nasıl budanır? Bakımı ve çoğaltması nasıl yapılır?