Aynalarla daha şık evler

Aynaları kullanarak yapabileceğiniz bu parlak fikirlerle evinizde ferahlık duygusunu artırabilir, yaratmak istediğiniz etkiyi pekiştirebilirsiniz.

Feng Shui’ye göre yemek masanızın karşına ayna asmak bolluk, bereket ve iyi şans; yatağınızın tam karşısına asmanız kötü şans getirir.
Lene Bjerre

UZMAN GÖRÜŞÜ
Öncelikle eski dönemlere kıyasla evlerde kullanımı artış göstermeye başlayan aynaların özelliklerinden bahsedelim. Aynalar 3 bölüme ayrılır; düz aynalar, küresel aynalar ve parabolic aynalar. Evlerde genellikle düz aynalar tercih edilir. Evlerin salon, yatak  odası, hol, çocuk odası gibi bölümlerinde; bizoteli klasik aynalar, oval aynalar, dekoratif ahşap, pleksi veya metal çerçeveli aynalar gibi farklı çeşit ayna kullanılır. Banyolarda flotal aynalar tercih edilebilir. Flotal ayna şık olmasının yanı sıra yansıtıcı özelliği ile mekanı aydınlatan, büyütüp genişleterek zenginleştiren dekoratif bir malzeme. Flotal aynanın; renksiz, füme, bronz, mavi ve yeşil renk seçenekleri mevcut.
İç mekanda aynaları kullanmanın püf noktaları:
Aynalar hem dekoratif hem de mekanı geniş, aydınlık göstermek amacıyla yani fonksiyonel olarak kullanılır. Küçük alanların en büyük kurtarıcısı olan aynalar ile birçok karanlık alanın aydınlatılması sağlanabilir. Doğru ayna modelini seçerek istediğiniz amaca  hizmet eden aynayı kullanmayı başarabilirsiniz. Çok basit bir ayna bile mekanda çok farklı etki sağlayabilir. Örneğin, tavanda ayna kullanılırsa mekan olduğundan yüksek tavanlı görünür. Pencere karşısında konumlandığında mekanı aydınlık gösterir. Tüm bu  kullanımlarda odanın boyutlarını da hesaba katmak gerekir. Seçilen ayna mekanın boyutlarıyla da uyumlu olmalı. Örneğin, büyük bir  salonda küçük bir ayna seçimi orantısız yani yanlış olur.
İç Mimar Kubilay Yıldırım, Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


ONA TABLO GİBİ DAVRANIN
Aynaları illa ki asmak zorunda değilsiniz. Bir raf üzerinde yan yana getirerek tablo gibi dizmeniz onlara aynı zamanda dekoratif de bir hava katar. Ikea.

AYNADAN DUVARLAR Aynaların belki de en büyük özelliği işte bu: Hem içinde bulundukları odaya boyut ekler hem de ışığı yansıtırlar. Bu sebeple bir duvar ya da panel gibi çok geniş yüzeylerde bu tarz bir kullanım tercih edebilirsiniz. Lavabo paneli olarak, Duravit.

OBJELERE AYNA TUTUN! Aynalar, önünde sergilemiş olduğunuz objeleri ön plana çıkarmanızı ya da adet olarak daha zengin göstermenizi de mümkün kılar. Aynalı şifonyer, New Joy.


ODAK NOKTASI BU NOKTA
Bir mobilya da köşeyi ayna ile kullandığınızda burayı odak noktası haline getirirsiniz. Şöminelerin genellikle üzerinde ayna ile beraber kullanılmasının da en önemli sebeplerinden biri budur.

ANA YAŞAM ALANINDA Özellikle dar metrekareli salonlarda aynalar büyük rol oynar. İçlerine girdikleri mekana derinlik kazandıran aynalar salonun olduğundan çok daha büyük ve ferah algılanmasını sağlar. Eğer klasik ya da eklektik tarzda bir salonunuz varsa bunun için Viktoryen stilde bir ayna tercih edebilirsiniz. vivense.com

KOMPOZİSYON Aynaların bir diğer görevi dekorasyonda dengeli bir kompozisyon oluşturmanızı sağlamalarıdır. Çok büyük bir obje ile kısa bir obje arasında duvarda kullandığınız ayna sayesinde dengeyi yakalayabilirsiniz. Tepe Home.