Aynalara dair bilmediklerimiz

Aynaların büyüleyici gücü yadsınamaz. Banyomuzda fonksiyonelbir ürün olarak kullandığımız ayna, bir salonun duvarındaodak noktası veya bir sanat eseri haline gelebilir.Eğer çok özel bir aynaya sahip olmak istiyorsanız bunu siparişederek yaptırabilirsiniz. Bu konuda aynacılardan yardımalabilirsiniz. Aynacıların bir çoğu hazır aynanın yanı sırasipariş üzerine de ayna yapıyor.
Odanızda çarpıcı bir etki yaratmak istiyorsanız aynanızınçerçevesi de büyük önem taşıyor. Klasik, modern, sofistike,zarif, sanatsal ya da eğlenceli ayna çerçeveleri arasındanbir seçim yapabilirsiniz. Aynaların çerçevesinde kullanılanmalzemeler de çeşitlilik gösteriyor. Ahşap, eskitme,metal, kristal, varak kaplama bu malzemelerden bir kaçı.Aynanız koyacağınız alana göre yuvarlak, oval, kare yada dikdörtgen olabilir.
Büyük bir boy aynasını yatak odası ve antrede kullanabilirsiniz.Makyaj aynaları ise yatak odası ve banyoda size yardımcıolacaktır. Küçük olan banyonuzun bir duvarını aynakaplayarak bu alanı daha geniş gösterebilirsiniz. Salonunuzdagösterişli bir hava yaratmak istiyorsanız büyük ebatlardaözel çerçeveli aynalara yer verebilirsiniz. Ayrıca evinizinfarklı yaşam alanlarında yuvarlak ya da kare ebatlı küçükbir çok aynayı bir araya getirerek farklı kompozisyonlarda oluşturabilirsiniz.

Dekoratif kullanım için 4 yol:
1. Aynalar odanızdaki ışığın parlaklığını artırabilir. Pencereninkarşısındaki duvarda stratejik bir noktaya yerleştireceğinizbir ayna ile ışığı yansıtarak odanızın daha aydınlıkolmasını sağlayabilirsiniz. Az ışıklı ya da penceresizbir odada ise parlak ışık yayan bir aydınlatma elemanınıaynanızın önüne yerleştirerek odanızda aydınlık bir ortamyaratabilirsiniz. Odanızda sanatsal bir ışık ve boyutyakalamak istiyorsanız bunu katlanabilen paravanınızınyüzeyini ayna paneller ile kaplayarak sağlayabilirsiniz.
2. Aynalarınızı karşılıklı yerleştirebilir, böylece mekandakiderinlik algısını artırabilir ve görsel oyunlar elde edebilirsiniz.
3. Aynalar küçük bir odayı yanılsama yaratarak dahabüyük gösterebilir. Odanızın görünen bir noktasına büyükbir ayna asarsanız yaptığı yansıma sayesinde odanızındaha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Odanızınbir duvarını ayna ile kaplatarak bu etkiyi daha daartırabilirsiniz.
4. Mekanda odak noktası yaratmanın en kolay yollarındanbiri de aynalardır. Sade mobilyalarla döşenmiş,düz ve açık renkte duvarlara sahip bir odada duvarınızakristal ya da varak çerçeveli bir ayna asarsanız burada bir odak noktası yaratabilirsiniz. Aynalar aracılığıyla mekanlarınatmosferini değiştirebilir; dramatik bir etki ya da zarif bir dokunuşyakalayabilirsiniz.

Maskelemek için de kullanın

Aynaların aynı zamanda ekonomik bir maskeleme yöntemi olduğunuunutmayın. Duvarlarınızdaki gözle görünür leke, çatlakya da kusurları pratik şekilde gizlemenin bir yolu da o noktayagüzel bir ayna asmaktır.

BANYO DUVARINDA

Sadece boya ve aynalarla banyonuzda etkisi büyük bir farkyaratabilirsiniz. Duvarı komple mavinin en koyu tonuna boyayın.Duvarlara monte edeceğiniz ince raflara ise oval, daire veyıldız formunda ve irili ufaklı aynaları dizin. Koyu renk hem beyazvitrifiyeleri hem de aynaları daha belirgin kılar.