Aydınlatmalarla evinizi keşfedin

Aydınlatmaların, mekanı hareketlendirmek, duygularımızıyönlendirmek ya da daha verimli çalışmak konusunda büyüketkisi var. Sıcak ve davetkar ya da loş ve kasvetli. Bir aydınlatmaruh halimizi oldukça fazla etkiler. Özellikle kış aylarındamekan aydınlatmalarınızda doğru seçenekleri bulmakiçin araştırma yapmayı ve bir bilene danışmayı unutmayın.

VURGULU IŞIK KAYNAKLARI
Evinizin en iyi özelliklerini öne çıkartmanın, hattaküçük salonu olduğundan büyük göstermenin sırrımekanda vurguyu artıran aydınlatmalar kullanmak.Bunu yaparken sadece bir veya iki efekt yayanmodelleri seçin. Aşırıya kaçarsanız etkiyi azaltacağınızgibi çok daha karmaşık ve göz yorucubir mekan da yatabilirsiniz.

1. Sıcak ışıltılar
Yatak odasında şık biraydınlatma efekti için,gardırobun üst raflarına küçükspotlar yerleştirebilirsiniz. Gömmespotlarla oda zemininde oluşanışık yolu da sıcak bir atmosferyaratır.

2. Daha çok ışık için
Oturma odanızın karanlıkbir köşesinde kullanacağınızklasik ya da modern ayaklı biraydınlatma ile vurguyu köşedeyoğunlaştırabilirsiniz. Favori aksesuarya da mobilyanızı vurgulamak içinyönlendirilebilir başlıklı bir lambaderkullanabilirsiniz.

3. Rahat ve konforlu
Büyük bir odayı daha sıcak verahat hissettirmek için abajurlarkullanabilirsiniz. Abajur tipiaydınlatmalarla küçük ışık havuzlarıoluşturarak odaklanmayı düşükdüzeyde tutabilirsiniz. Bu mekandagereksiz detayları gizlemek için deiyi bir seçenek. ~

4. Tam yerinde
Avizeler mekanda boşlukduygusunu artırarak alanı farklıbölgelere böler. Bu odanızıdaha geniş gösterir.

5. Canlandırın
Mekanı canlandırmak için tavana ışıkveren lambaderler tüm dikkati bordür,kartonpiyer gibi mimari ayrıntılarayoğunlaştırır. Ayrıca tavanı ışıklakaplayarak, salonu olduğundan dahayüksek hissetmenizi sağlayacaktır.

ORTAM/AMBİANS IŞIĞI
Evinizin sıcak ve davetkar bir ortam aydınlatması ile gözdoldurmasını istiyorsanız ortam ışığı kullanmanızı öneriyoruz.Ortam ışığı genellikle mekanda tam tavanın ortasındanasılan ve adeta bir kolyeyi andıran ışık kaynağıdır. Ortamaydınlatmaları küçük ampul demetinden gösterişli kristal biravizeye kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Elbette fazlaampul sayısı çok daha parlak bir ışık yayarak mekanı aydınlatır.Çok şık ancak oldukça maliyetli bir çözüm.

ÇALIŞMA ALANINA FONKSİYONEL

IŞIKMasa lambaları ve spotlar genellikle çalışma alanınıaydınlatmak için tercih ediliyor. Ancak unutmayınki mutfaktaküçük bir akşam atıştırması sırasında ya da banyo dayüz bakımınızı yaparken, hatta çocukların uyku sırasındakorkmaması için de bu tarz aydınlatmalara ihtiyacınız var.

Mutfakta:
Mutfak üst dolaplarının altınayerleştireceğiniz set arasıspot aydınlatmaları kablolarısarkmadan ve tehlikeli birdurum yaratmadan, konforlubir çalışma ortamı sağlar.

Home-ofis:
Bir çalışma alanı için en doğrusu ışığıyönlendirilebilir tipte işlevsel seçenekler.Böylece sadece okuma ya da yazma alanınıaydınlatacağından gözü de fazla yormaz.Eğer çalışma masa alanınız dar ise, küçükspot ışığı da iyi bir seçenek.

Yatak odasında:

Yatak odasında ışığın yüzünüze patlamaması gerekiyor.Otel odası havasında, şık bir lamba veyadokunmatik bir başucu aydınlatmasıdoğru bir seçim. Dilerseniz makyajmasasında ince ayaklı, zarif birabajur kullanarak daha dolaylıbir aydınlatma da sağlayabilirsiniz.Kullanım şeklinize bağlı olarak her iki yönedönebilen bir okuma lambası da oldukçakullanışlı olabilir.