Aydınlatma ipuçları

Hayatımızda önemli bir yer tutan ışığı hava karardığında evimize taşıyan aydınlatmalar aynı zamanda mekanları da özelleştiriyor.

1. Aydınlatma sisteminizi test edin: Doğru aydınlatma sisteminin nasıl olacağını öğrenmeden önce, yanlış aydınlatma sisteminin nelere mal olacağını bilmeniz sizin için daha faydalı olacak. Eğer baş ağrısı, gözlerde acı, mutfakta ne yaptığını tam olarak görememekten kaynaklanan başarısız yemekler ve yatak odasında ışığı kimin kapatacağına yönelik tartışmalar yaşıyorsanız, aydınlatmanız büyük bir ihtimalle yetersiz kalıyor. Gözden geçirmenizde fayda var.

Tepta.

2. Gün ışığını kullanın: Doğru aydınlatmanın yolu, günün farklı saatlerinde ve farklı odalarda rahat etmenizi sağlayacak esnek aydınlatma sistemleri kullanmaktan geçiyor. Bunu başarmak için ilk önce evinizin ne kadar güneş aldığını tespit edin. Eviniz tüm gün ışık alabilir ama bu ışık her yerde istenilen aydınlığı vermeyebilir. Evin konumu da ışığın kalitesini etkiler. Kuzey ve doğuya bakan evler ışığı yeterince almaz. Bu nedenle bu cephelere bakan evlerde daha yoğun aydınlatma kullanılması gerekir. Güney cephelerdeki evler ise tüm gün boyunca ışık alır. Batı cephesinde ise günün en sıcak ışığı evin içindedir.

3. Aydınlatma planınızı yapın: İdeal aydınlatmayı sağlamak için en uygun yer sıfır dairelerdir. Ancak çoğumuz yerleştiğimiz evlerde varolan sistemleri kullanmak zorunda kalıyoruz. Ancak bazı düzenlemeler yaparak bu sistemleri kendi isteklerinize göre uyarlayabilirsiniz. İlk önce bir plan yapıp hangi odayı kimin kullandığını listeleyin. Örneğin çocuğunuzun ödev yaptığı oda oturma odasından daha çok ışığa ihtiyaç duyacaktır. Evinizde yaşlı bir aile üyesi varsa onun kaldığı oda da fazla ışık olmalıdır. Yaptığınız planda kiriş, kapı gibi hareket ettirilemeyen ögeleri ve prizleri işaretleyin. Planın çok karmaşık olmamasına dikkat edin. Çok farklı fonksiyonlar için ışık ihtiyacınızı, yönü ve şiddeti ayarlanabilir tek bir aydınlatmayla da çözebilirsiniz.

Highlight.

4. Işık kaynağınızı seçin: Evinizde üç farklı ışık kaynağından yararlanabilirsiniz. Ortama yönelik aydınlatmalar kısmen güneş ışığı etkisi yaratır ve genellikle merkezi sarkıt bir üniteden elde edilir. Hafif ve düz bir etki yaratır, bu yüzden yanlış seçilmesi aydınlatma sorunlarına neden olabilir. Diğer aydınlatma seçenekleriyle desteklendiğinde daha konforlu bir aydınlatma elde edebilirsiniz.

Vurgulu aydınlatmalar ışığa doku, biçim ve odaklanma etkisi kazandırır, mekanın kimi köşelerinde ışık ve gölge havuzları oluşturarak dekorasyona derinlik verir. Halojen spotlar, aşağı ve yukarı yönlü lambaderler, zemin aydınlatmaları, abajurlar ve masa lambaları vurgu ışıklarıdır.

Kitap okumak, bilgisayarda çalışmak, çizim yapmak gibi özel bir iş yaparken fonksiyonel aydınlatma kullanabilirsiniz. Bu aydınlatmalarda halojen, tungsten veya floresan lambalar kullanmalısınız.

Tepe Home.

5. Detayları atlamayın: Aydınlatma sisteminde tercih ettiğiniz ürün odanızı daha geniş, daha yüksek tavanlı veya daha sıcak gösterebilir. Bu detayları atlamamaya dikkat etmelisiniz.