Arzu nesnesi kuzineler

Büyükannelerimizin evindeki kuzineli sobalar ve o sobanın etrafında geçen neşeli, samimi kış günleri ve geceleri . Üzerinde çay demlenirken, içinde böreğin piştiği ve bir yandan da evin ısındığı kuzineli günlere dönmeye hazır mısınız?

America Cream kuzine, Meda Şömine.

Hem dekoratif hem işlevsel
Kuzine sobalar uzun yıllardır ülkemizde de kullanılıyor. Büyük şehirlerde doğal gazın gelmesi, merkezi ısıtma sistemleri ve kombi kullanımının yaygınlaşmasıyla geçmişte bir süre unutulmuş olsa da son yıllarda, dekoratif anlamda da gelişen bu keyifli ısınma araçlarına ilgi oldukça arttı. Isınmanın yanı sıra üzerinde su ısıtılması, yemek yapılması, fırın bölümünde ise hamur işlerinin pişirilmesi gibi amaçlarla kullanılan kuzineler, görsel anlamlada da mekanlara sıcaklık katıyor.

Kuzine sobanın faydaları
• Kuzineler, kullanılan ortamda ısınmanın yanı sıra yiyeceklerin pişirilmesi veya ısıtılması gibi sorunları da çözerek tüp gazdan tasarruf etmeyi sağlıyor.
• Kuzineden elde edilen ısı, ortamın nemini kurutmadığı için ağız ve boğazda kuruma yapmıyor.
• Sağlıklı ve planlı olarak kurulan kuzine, tek noktada yanmasına rağmen tüm mekanı ısıtıyor.
• Fırın olarak da kullanılması, elektrikten tasarruf etmeyi sağlıyor.
• Çabuk yanıp elde edilen ısıyı kurulduğu mekana anında yayma özelliğine sahip olduğu için erken ısınma sağlıyor.
• Yemekler odun ateşinde pişirildiği için daha lezzetli oluyor.

Isotto Forno kuzine, Meda Şömine.

Temizlik ve bakım
– Izgara üzerinde cüruf birikip birikmediğini, sobanın kül kutusunu ve doldurma kapağını açarak arada bir kontrol edin. Izgara üzerinde biriken cüruf, ızgarayı tıkayarak yanma için gerekli hava geçişini engeller.
– Sobanın dış cephe boyası, ilk yanma esnasında buhar yapıp koku çıkarabilir.
– Bacaları yılda en az bir kere temizletin.
– Sobanın camını dış darbelere karşı koruyun.

Alışveriş notları
Eğer evinize kuzineli bir soba almak isterseniz şöminecilere ve yapı marketlere bakabilirsiniz. Ayrıca atadokum.com.tr, seferdokum.com, kuzinesobasi.com, istocdan.com, senerpazarlama.com, eskimosomine.com gibi internet sitelerinde ve İstanbul’da Eminönü’nde kuzine soba bulabilirsiniz. Kuzine sobaların fiyatları ise alacağınız sobanın özelliklerine ve ebadına göre değişiyor. Örneğin mini bir kuzineyi 100 TL.’ye almanız mümkün. Ortalama fiyatlar ise 500-3.000 TL. arasında değişiklik gösteriyor.

Rosa Maiolica kuzine, Meda Şömine.