Antika resim çerçeveleri nasıl temizlenir?

Antika resim çerçeveleri nasıl temizlenir? Çerçeveler içlerindeki resimlerden bağımsız, tek başlarına birer sanat eseri gibi görünebilirler. 

Geçmişte uzunca bir süre resmin ışık miktarını arttırdığı için yaldızlanan ve genelde ahşaptan yapılan çerçeveler; önce “gesso” adı verilen beyaz bir kireçle kaplanır, ardından kil, boya veya vernik gelir ve en son çerçeve altın varak ile kaplanır. 

Zamanla ısıya, neme, ve harekete maruz kalan çerçeveler; zarar görür ve bu da birleşim yerlerinin açılmasına, dekorasyonun kırılmasına, ve yaldızlı yüzeyin bozulmasına yol açabilir. Eğer çerçeveniz ciddi miktarda hasar görmüşse profesyonel yardım almanızda fayda var. Fakat, temizlediğiniz ve küçük hasarları giderdiğiniz takdirde, antik çerçeveler rahatlıkla yeniden kullanılabilir.

Peki antika çerçevelerinizi nasıl temizlersiniz?

ANTİKA ÇERÇEVE NASIL TEMİZLENİR?

Antika resim çerçeveleri nasıl temizlenir?

İşte gerekli malzemeler…

  • Lastik eldivenler
  • Elektrikli süpürge
  • Yumuşak fırçalar
  • Kulak temizleme çubukları
  • Sabunlu su
  • Yumuşak bezler
  • Rötuş kremi

Yüzeyi nazikçe süpürmek ve tozu ve kiri çıkarmak için çok yumuşak bir ressam fırçası kullanın.

Alanı, yüzeye dokunmadan, en küçük ağızlığı en düşük ayarda kullanarak dikkatlice vakumlayın (gevşek parçaların kaybolmasını önlemek için ağzlığın üzerine bir filtre yerleştirin).

Girintili alanlar ve yarıklar üzerinde kalan kiri temizlemek için ise bir kulak temizleme çubuğu kullanın.  Acele etmeyin ve gerekirse biraz sabunlu su kullanın, ancak su, yaldızlara zarar verebileceğinden dikkatli olmakta fayda var. Ardından hızlıca, pamuklu çubuk veya yumuşak bir bezle dikkatlice kurulayın.

Küçük kusurları gizlemek için rötüş kremi veya benzeri bir ürünü yumuşak bir bez veya fırça ile uygulayın ve kurumaya bırakın. En sonunda ise yüzeyi yumuşak bir bezle parlatın.

Ev turu: Antikalarla eklektik yaşam