Anneannemin kumaş sandığı

Küçücük ve zarif çiçekleriyle, eskinin dikiş kutusu ve sandıklarında mutlaka olurlardı. Vintage stildeki bu ufak, çiçek desenli kumaşlarla yaşam alanlarına feminen bir enerji doluyor.

Odak noktası
Eğer vintage-provans stil en favori stilinizse yatak odasında bunu ön plana çıkarmak mümkün. Yatak tekstillerinde küçük ve tekrarlayan çiçek motifleri kullanmayı deneyebilirsiniz.
Nevresim takımı, English Home.

Kapakların arkasında
Sadece görünen yerlerde değil, dolap içlerinde bile motif oyunlarıyla rafların ruhunu değiştirebilirsiniz. Vintage kumaşlarla halihazırdaki kutu veya düzenleyicileri kaplayabilirsiniz.
Düzenleyiciler, Koçtaş.

Kombinasyon
Eğer vintage stilde sofra tekstilleri kullanıyorsanız onları vintage aksesuarlarla kombinleyerek etkiyi ikiye katlayan bir görünüm elde edebilirsiniz. Örneğin bakır bir tepsi gibi.
Mumluk, Greengate/Tepe Home.

Karma desen
Ufak çiçek desenlerini çizgili desenlerle kombinlemek etkili bir sonuç elde etmenizi sağlar. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta aynı tonlarla hareket etmenizdir.
Renklizebra.com

Gözü yormadan
Vintage çiçek desenleri size çok karışık geliyorsa seyrek ama küçük çiçek desenli kumaşlarla gözü yormadan da aynı etkiyi elde edebilirsiniz.
Cottonbox.

Kumaş-duvar kağıdı ikilisi
Çok yaygın olarak kumaşlarda rastlanılan bu desenlere duvar kağıtlarında da rastlamak mümkün.
Duvar kağıdı, Hanna Home .

Küçük ve tekrar eden çiçek desenlerini kullanırken bunlara dikkat edin:
– Oldukça yoğun olan bu desenleri kullanırken arka fonu göz önünde bulundurmaya özen gösterin. Duvar, masa, zemin veya kanepe ise bahsettiğimiz fon mutlaka desensiz olması gerekir. Aksi halde gözü çok yoracaktır. Ancak siz yine de desen kullanımını seviyorsanız kullanmış olduğunuz floral motifin içinde yer alan bir tonu seçerek çizgi ya da grafik motifleri ile kombinleyebilirsiniz.
– Desenleri farklı alanlarda kullanın. Örneğin yastıkta vintage çiçekli bir motif seçtiyseniz bir diğer çiçek motifi paspasınızda olabilir.
– Çiçek motiflerinin renkleri ile mekandaki genel renk temasının birbirini tamamlamasına özen gösterin. Örneğin motifinizde su yeşili, uçuk pembe ve krem varsa diğer mobilya, zemin, duvar ya da döşeme renklerinde bu tonları tekrarlamaya çalışın.