Ankara’da 3+1 dairedeyiz: Retroya göz kırpan yaşam alanları

Son güncelleme:

Pınarbaşı Ailesi’nin Ankara’daki evi, retro mobilyaları modern aksesuarlar ile buluşturan rahat ve huzurlu bir yuva…

Salon eğlenceli ve renkli bir dekorasyana sahip. Bu mekandaki büyük parçalar canlı renklerde seçilmiş. Mobilyalar modern aksesuarlarla tamamlanmış. Evde her renk var ama öne çıkanlar yeşil, sarı ve hardal tonları…

140 METREKARELİK 3+1 APARTMAN DAİRESİ

Eryaman’da bir site içerisinde yer alan 140 metrekarelik apartman dairesi üç oda bir salondan oluşuyor. Sevgi-Ömer Pınarbaşı çifti oğulları Rüzgar ile 2013 yılının Kasım ayında bu eve taşınmış.

Ev yeni bitmiş bir sitede olduğundan taşındıklarında çok fazla değişiklik yapmamışlar. Sadece duvarları en sevdikleri dekorasyon malzemesi olan duvar kağıdı ile kaplatmışlar. Bir de balkon, mutfak ve holü parke yaptırmışlar.

Taşındıktan 3 yıl sonra ise banyolar ve mutfak yeniden tasarlanıp yapılmış. Ev, 4 yılda değişerek şu anki halini almış.

“RETRO TARZI MODERN ÖĞELERLE HARMANLAMAYI TERCİH EDERİM”

Ev sahibesi Sevgi Hanım evini, “️Dekorasyonda retro tarzın eğlenceli ve renkli havasını severim ama bunu modern öğelerle harmanlamayı tercih ederim. Çok fazla aksesuar kullanmaktan yana değilim. Benim aksesuarlarım daha ziyade renkli mobilyalarım olmuştur. Örneğin sarı konsolum ya da salondaki halım gibi büyük parçaları renkli seçip bunları minimum aksesuarla tamamladım. Renklerin enerjisine inanırım. Renkleri ve desenleri cesurca karıştırırım. Sırf moda olduğu için bir rengi ya da mobilyayı kullanmam” diye anlatıyor.

OTURMA ODASI VE MUTFAK

Oturma odasında keyifli bir yaşam alanı oluşturulmuş. Bu odada hem televizyon izleniyor, hem de kitap okunuyor.

“Mutfağın işlevsel ve şık olmasına dikkat ettim. Tavana kadar dolaplar yerine karşılıklı ve daha alçak dolaplar istedim. Kısa ve kullanışsız tezgahı kaldırıp daha uzun granit bir tezgah yaptırdım.”

AYDINLATMA VE BANYO

Ev sahibinin en sevdiği eşya salondaki abajuru. Bu eve taşınırken almışlar ve “onu görür görmez beni çeken bir şey olmuştu, belki de hüzünlü bakan gözlerinden midir bilinmez” diyor. Salondaki mobilyalar Ankara Siteler’deki Talya Mobilya’dan alınmış. Aydınlatma ve tablolar Ikea’dan.

Banyo ev sahipleri için önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle yeni taşınmalarına rağmen içinde kendilerini rahat hissetmedikleri banyoyu tümüyle yenilemişler. Banyoda duş alanı büyütülmüş ve desenli karolar tercih edilmiş.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Eivm Dergisi 2018