Alanları bölerek kullanın

Gerek geniş, gerek dar alanları daha fonksiyonel bir şekilde değerlendirebilmek için alanı işlevine göre bölmek gerekir. Peki hangi yöntemle, nasıl yapmalı?

MODÜLER AYIRICILARLA
1. Perde Uygulaması kolay olduğundan perdeya da tüller mekanları bölmek için ideal bir yöntem. Mesela yatakodasını yaşam alanından ayırmak için kalın perdeleri, yemek alanınıyaşam alanından ayırmak içinse tül gibi daha ince türden perdeleritercih edebilirsiniz.
2. Mobilya Kanepe, dresuar, açık rafsistemleri, paravanlar alanı bölmenin belki de en işlevsel yollarındanbiri. Böylece alanı bölerken mobilyanın birden fazla amaca hizmetetmesini sağlayabiliyorsunuz. Örneğin ana yaşam alanlarında odanın tamortasına yerleştireceğiniz bir kanepe oturma alanı ile yemek alanınıbirbirinden ayırmanızı sağlayabilir. Her bir alanı kendi içindedüşünmemizi sağlar.

SABİT AYIRICILARLA
3. Duvarlar Alanı tamamen bölen duvarlar yerine yarım duvarlar tercih edilebilir. Örneğin iki ucu açık ya da yerden 1 metre yükseklikte olan duvarlar gibi.
4. Asma kat Alanı bölmenin işlevsel yöntemlerinden biri de asma katlar. Eğer yüksek tavanlı bir eviniz varsa asma kat tasarlayarak alanı işlevine göre bölebilirsiniz.
5. Kapılar Büyük bir duvarda standart bir kapı kullanmak yerine duvarı komple kapı olarak tasarlayabilirsiniz. Akordeon, raylı, sürgü ya da katlanır türden kapılar gerektiğinde alanı kapatıp gerektiğinde açmanızı sağlar. Eğer bu tarz kapıları şeffaf ya da buzlu cam malzemelerden seçerseniz blok etkisi yaratmayacağından alanın olduğundan daha büyük algılanmasını sağlayacaktır.
6. Zemin Zeminde kot farkı yaratarak mekanın işlevine göre ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin mutfak ve ana yaşam alanı aynı mekanda kurgulandıysa bu tarz bir yapısal değişiklik yapabilirsiniz.

RENK VE IŞIKLA
7. Renk Zıt ya da tonlayan renklerle aynı mekanda yer alan iki farklı alanı birbirinden ayrıştırabilirsiniz.
8. Işık/Aydınlatma Farklı ışık rengi ve ışığın şiddetiyle alanları birbirinden ayırabilirsiniz. Yerden ya da tavandan aydınlatma ya da amaca uygun aydınlatma (örneğin; bir nişi aydınlatmak için kullanılan aydınlatmalar) alanları bölmek için etkili sonuçlar almanızı sağlar.