Alan kullanımı

Çoğumuz, nereye bakacağımızı bilemediğimiz için evimizde ne kadar boş alan olduğunun ya da kullanılmayan alanların farkına varamıyoruz. Önerimiz tüm kuytu köşelere şöyle bir tekrar bakın.

Çatı katı için akılcı çözümler
Bir apartmanın çatı dubleksinde ya da müstakil bir evde oturuyor olabilirsiniz. Şayet çatı katınız, gereksiz eşyalar için bir depo alanı haline geldiyse, daha fazla beklemeyin; boşaltıp temizleyin ve oraya yeniden hayat verin.

1. Kim için olduğu önemli değil, bir oyun odası yapın!
Çocuğunuz varsa ya da içinizde hala bir çocuk yaşıyorsa çatı katınızı bir oyun odasına dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Böyle bir oyun odası, etrafında sürekli ailesi ve arkadaşları olup onları eğlendirmek için bir yol arayanlar veya yalnızca kendine bir eğlence bulmak isteyenler için harika bir fikir olacaktır.
Çatı katınızın büyüklüğüne göre odanın ortasına bir bilardo masası alın, duvara bir televizyon yerleştirin ve diğer uca bir koltuk koyun böylece insanlar bu çember içinde dolaşabilir ya da sıkıldıklarında kağıt oynayabilirler. Odanın yeterli donanıma sahip olduğundan emin olun, bir torba dolusu masa oyunu ve oyuncak alın.

2. Giyinme odası
Oyuncaklardan çok kıyafetim var diyorsanız bu durumda çatı katınızı giyinme odasına dönüştürmek mükemmel bir fikir olabilir. Kendinizin ve ailenizin yazlık kıyafetlerini orada saklayabilir, mevsimlere göre dolabınızdaki kıyafetleri değiştirerek kullanabilirsiniz. Çatı katını giyinme odası olarak kullanmak aynı zamanda zaten fazla olan kıyafet koleksiyonunuza bir yenisini ekleme olasılığını azaltır. Canınız yeni bir şeyler giymek istediğinde yeni şeyler almaktansa yukarı çıkıp dolabınızda unuttuğunuz kıyafetlerinizi keşfetmenizi sağlar.

~3. Dinlenme alanı
Çatı katınızı dinlenebileceğiniz, kitap okuyabileceğiniz ve biraz kendinize zaman ayırabileceğiniz bir dinlenme odasına dönüştürerek kendinize hakettiğiniz arayı verin. Bir duvara kitaplık yerleştirin ve yumuşak, rahat mobilyalar alın. Masanın altında durabilecek soğuk akşamlarda kullanabileceğiniz birkaç battaniye ve okuyacağınız dergileri biriktirebileceğiniz birkaç sepet almalısınız. İhtiyacınız olan tek şey bir lamba olacaktır. Böylece gece yarısından sonra da okuma yapabilirsiniz.

4. İkinci bir oturma odası
Çocuklarınız ve eşiniz TV’deki bütün programları izliyor, oturma odasını zaptediyorlarsa çatı katınızı yedek bir oturma odası haline getirebilirsiniz. Böylece televizyonda çocukların izleyeceği bir çizgi film ya da eşinizin izleyeceği futbol maçı varsa onları çatı katına yollayıp oturma odasını kendinize ayırabilirsiniz. Büyük bir TV almayın bu, odadaki alanı küçültür. Onun yerine normal ölçüde bir televizyon almaya çalışın ve güzel mobilyalarla dengeleyin, evdeki herkes etrafına oturabilsin. 

5. Çalışma alanı mı lazım?
Sessizlik içinde ve ailenin geri kalanı tarafından rahatsız edilmeden evde çalışabileceğiniz bir ofise ihtiyacınız varsa çatı katınızı bir ofise dönüştürebilirsiniz. Ofis ekipmanlarınız, bir parça halı ve bazı aile fotoğraflarıyla zevkinize göre hesaplı bir şekilde dekore edebilirsiniz. Ancak çatı katında elektrik bağlantısı olduğuna emin olun ki bilgisayarınızı kullanabilesiniz. Duvarları basit bir boyayla boyayıp biraz renk gelmesi için çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Çatı katında çalışmak size konsantre olmak için ihtiyacınız olan sessizliği sağlayacaktır. Ayrıca bir ev-ofis oluşturmak için evde tadilat yapmanıza da gerek kalmayacak bu sayede.

6. Misafir odası
Çatı katınızı fazladan küçük bir yatak odasına çevirmek isteyebilirsiniz. Eğer buna karar verirseniz çatı katına çıkışın kolay olduğundan emin olun; bir ip merdivenden daha fazlası olmalı. Yatak odası yapıldığında içerideki hava çok daha önemlidir. Çünkü orada uyuyan kişinin temiz havaya ihtiyacı vardır. Işıklandırmanın da yeterli olduğundan emin olun. Aynı şekilde, duvarları ferah bir renge boyayın ve güzel resimler ya da duvar  süsleri asın. Bu çatı katına daha çok yatak odası havası verecektir. Dekoratif durması için yere çiçekli bir parça halı ve kıyafetleri koymak için küçük bir dolap koyun. Eğer gerçekten yaratıcıysanız bir çatı katında  olduğunuzu yalnızca eğimli tavan ve kirişler hatırlatacaktır. Yatak odası yapmaya karar verdiğinizde kışın yeteri kadar sıcak yazın yeteri kadar havadar olmasına biraz daha özen göstermeniz gerekir. Çatıda uyuduğunuz için çatının sızdırma yapmadığından ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmaması için izole edildiğinden emin olun.

~İşlevsel bir çatı katı çözümü
Eğer kullanılmayan bir çatı katı odanız varsa, bu boş alanı misafirlerinizi de ağırlayacağınız ikinci bir oturma odasına çevirmeyi düşünebilirsiniz. Tıpkı bu oda gibi… 

Yerden kazandıran oturma odası:
Naturel renklerdeki pamuklu kumaşlar rahat bir oturma odası için mükemmel olan sıcak ortamı yaratır. Yer döşemelerini beyaza boyatın ve adımlarınızın tahta zeminde yaratacağı gıcırtıyı bastırmak için üzerine pahalı olmayan, hint keneviri ya da jüt kilimler yerleştirin. Bu tip kilimleri Ikea’da bulabilirsiniz.

Çekyat yerleştirin: Rahat bir çekyat yerleştirin. Büyük mobilyaları, dar merdivenlerden çatı katına taşımak genellikle zordur bu yüzden parçalara ayrılabilen ve yerinde kolayca monte edebilceğiniz çekyatları tercih edin.

Deponuzu düzenleyin: Eğimli tavanların altında yer alan çeşitli büyüklük ve yüksekliklerdeki boşluklardan uygun olanları mümkün olduğunca kullanın. Biçimsiz bir yere yerleştirilen bu tip bir kitaplık pekala yerine yerleştirilecek bir dolaba alternatif olabilir ve monte edilmesi çok kolaydır, kısa sürede tamamlanabilir. Cam dolap kapaklarını ve rafların arkalarını uyumlu bir duvar kağıdıyla kaplayarak isteğinize uygun kişiselleştirin. Yığıntıları hasır sepetlere yerleştirerek görünürde olan açık rafları düzenli tutun.

Basit bir perde oluşturun: Tavan pencereleri, çatı katlarında sıklıkla kullanılan pencerelerdir ve bu pencerelerde panjur ya da perde kullanmak ustalık isteyen bir iştir. Çabuk yapılacak bir pencere koruması için basit kumaş bir güneşlik dikin. Sırt sırta gelecek iki farklı kumaşı alıp cırt cırtlı bantlarla pencerenin üst ve kenarlarına bile tuttursanız olur. Güneşliği açmak için, sadece pencerenin bir köşesinden açıp diğer köşesine tutturun.

Yerini değiştirebileceğiniz parçalar tercih edin: Basit ancak çok özellikli olan mobilyaları rahatça istediğiniz yere taşıyabilmeniz odalar arasında efor sarfetmeden değişiklik yapabilmenizi sağlar. Yedek yatak örtüleri ve havluları koymak için büyük sepetler ve tekerlekli servis arabaları alın. 

Çekyatınıza şekil verin: Güneşliğinize ve duvar kağıtlarınıza uyan bir kumaşla kaplı süslü yastık kılıfları, kullanılmayan yastıkları kırlentlere dönüştürmek için çok iyi bir yoldur. Çok fazla yatak odasını anımsatmadan bu yastıklarla çekyatınızı süsleyebilirsiniz ve sonra yatıya bir misafiriniz geldiğinde bu süslü yastık kılıflarını normal yastık kılıfları ile değiştirebilirsiniz.

~Merdiven altlarını kullanışlı hale getirmenin yolları
Merdiven altlarını bambaşka bir hale getirebilir misiniz? Elbette yapabilirsiniz. Bu alanları değerlendirmek için pek çok değişik yaratıcı yol var. Merdiven altlarını kullanışlı hale getirme üzerine verdiğimiz güzel, çok yönlü ve fonksiyonel yöntemlerin olduğu, eğlenceli yazımıza bir göz atın.

1. Çocuklar için oyun alanları: 
Çocukların oynayabilecekleri ve eğlenebilecekleri alanlara ihtiyaçları vardır. Merdiven altlarında onlar için oyun alanı oluşturmak evde oynamaları için çok güzel bir yöntemdir. Odayı daha sıcak ve güzel bir hale getirmek için sıcak renkler kullanın.

2. Okuyucunun hayalini gerçekleştirin:
Kısa, rahat bir uyku veya kısa, rahatlatıcı bir okuma için gerekli bir süre dinlenebileceğiniz rahat bir yer yaratabilmek için merdiven altlarını kullanın. İki kişilik bir koltuk, kırlentler, battaniyeler ve yastıklarla dekore edebilirsiniz. Bu okuma köşesi kısa sürede evdeki herkesin en sevdiği yer olacaktır. 

3. Sadık dostunuz için bir kulübe yapın:
Fazladan boş bir alanı böyle kolayca kullanmak varken evcil hayvanınızın oturma odanızdaki mobilyalara uzanmasına izin vermek zorunda değilsiniz. Köpeğinizin yalnız kalabileceği ve hatta kedinizin evin karmaşasından uzak kalmak istediği o zamanı yani iyi bir gece uykusu uyuyabileceği kendi küçük evlerini yaratın.

4. Misafir yatağı yapın:
Misafirlerinizi yatıracak yeriniz yok mu? Öyleyse şimdi olacak! Eğer yeriniz varsa neden orayı anneniz ya da en yakın arkadaşınız geldiğinde kullanabileceği özel bir yere dönüştürmeyesiniz? Bu aynı zamanda evdeki okuma ve rahatlama köşelerini de ikiye katlar.


5. Evdeki çalışma alanı:
Bu boş alanı çalışma odasına dönüştürerek kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bilgisayar kullanmak için doğru yer olabilirler. Buraya kitapları saklamak için bir dolap da yerleştirilebilir. Duvarları sıcak renklere boyayarak odanın size daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu alanları çalışma odası yapmak özellikle küçük evler için oldukça kullanışlıdır. Aynı zamanda küçük birer kütüphane olarak da kullanılabilirler. Bilgisayar için küçük bir masa kullanın. Ayarlanabilir raflar bu oda için güzel bir fikir olabilir. 

6. Misafir tuvaleti:
Küçük apartman dairelerinde merdiven altlarına tuvalet yaptırmak genellikle çok iyi bir fikirdir. Bu tuvaletleri misafirler için kullanabilirsiniz. Bu alandan tasarruf etme açısından çok etkili bir yöntemdir.

7. Bir zanaatkar-yazar köşesi düzenleyin:
Büyük yaratıcılıklar yalnızca küçük alanlar gerektirir! Ve biz kesinlikle geniş hayalgüçleri olanlara sesleniyoruz. Ailenin zanaatkarına ya da yazarına yaratıcı bir liman yaratın. Bu onlara ilham bulmaları için güzel bir ortam oluşturacaktır. Fotoğraf asmak için mantar bir pano, birkaç raf ve bilgisayar için bir fiş eklemeyi unutmayın.

~
8. Küçük evler için hayat kurtaran çözüm:
Merdiven altı depoları Depolama bütün evlerin en önemli gereksinimlerinden biridir ve eşyaların evin her yerine yayılmasını istemeyenler için  ekstra önemlidir. Evde şayet bir merdiven varsa boş alanı harcıyor ve depolama yapılabilecek alanları yok ediyor olabilir. Ancak merdiven altlarını depo olarak kullanarak ne kadar boş alandan tasarruf edeceğinizi bir düşünün. Merdiven altına depo yapma fikirleri evinde merdiven olup da sınırlı boş alanı olan her evin gerekliliği haline geldi. Bu depoda, merdiven altında her bir merdiven basamağına yatay raflar yerleştirmek alanın verimli kullanılmasını sağlar ve ortama estetik getirir. Bu fikirler aşağısında boş alan olan düz merdivenlere kolayca uygulanabilir. Merdiven altı deposunun en güzel tarafı raflar dolu olduğunda, albümleri, çerçeveli fotoğrafları, gazeteleri, şemsiyeleri, kitap ve dergileri koyacak fazladan bir yer bulabilmemizdir.

Evinizde dönen merdiven bile olsa bu fikirleri uygulayabilir ve merdiven altını kullanışlı bir depo haline getirebilirsiniz. Bu depoya buzdolabı hatta bulaşık makinası bile yerleştirebilirsiniz. Bu fikir sayesinde mutfağınız daha geniş görünecektir. Ancak merdiven altına koymak istediğiniz aygıtların uzunluklarına dikkat edin ve merdiven ile aygıtların üstü arasında yeterli boşluğu bırakın. Merdiven altı depolarına yangına neden olabilecek ocak, tost makinesi veya mikrodalga fırın gibi aygıtları koymayın. Bunlara ek olarak, kışlık ayakkabılarınız, kalın montlarınız gibi nadiren kullandığınız eşyaları ya da kullanmadığınız eski araçları da burada saklayabilirsiniz.

Daha fazla depolama alanına kim hayır diyebilir ki?
Küçük evi olanlar ve büyük koleksiyoncular için merdiven altı depoları mükemmel bir seçim olacaktır. Filmler, CD’ler, masaüstü oyunlar, fotoğraf albümleri, kitaplar, kışlık giysiler, spor ekipmanları, ayakkabı ve montlar hatta saklayacak bir yer bulamadığınız bahçe aletleri… Bu alanı depo olarak kullanmanın birçok yolu var. Doğru dolap ve rafları kullanmanız ihtiyacınız olan tek şeydir. Bu alanları depo haline getirmek için dolaplar, şifoniyerler ve raflar yerleştirin. Dolapları depo için kullanırken raflarda dekoratif parçaları sergilemek için kullanın. Dolaplar kışlık kıyafetleri ve nadir kullanılan eşyaları depolamak için kullanılabilir. Şifoniyerleri de kitapları ve çocukların oyuncaklarını saklamak için kullanabilirsiniz. Kabul edelim ki, düzeni sağlamak için hiçbirimiz biraz daha fazla boş alana hayır demeyiz.

Merdiven altlarındaki boş alanları, küçük olsa dahi verimli bir şekilde kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bu alanlar genellikle göz ardı edilir. Oysa depo, ev-ofis ya da çalışma odası olarak kullanabilirsiniz. O halde bu alanları daha verimli bir şekilde kullanmak için plan yapmaya başlayın..

İster müstakil bir ev, isterseniz bir apartman katı olsun elinizde ne var, ne yok bir bakın ve yaratıcılığınızı kullanın.