Alan değerlendirmesi

Dar alanları daha işlevsel kılmak için bilinen çözümlere yenileri ekleniyor. İşte size stüdyo dairelere ve 1+1 dairelere ve küçük metrekareli evlere uyarlayabileceğiniz öneriler.

1+1’lerde yerleşim önerileri:
Duvar nişleri raf ile depolama alanına dönüşebilir. Zeminde tek bir malzeme kullanmak mekanları daha geniş gösterir. Dolap üniteleri, alanları bölmek için iyi fikir. Kısa üniteler bir bütün gibi algılatarak ferahlık sağlar. Gereksiz mobilya ve aksesuarlar mekanı daha yorucu bir hale getirir. Bol fonksiyonlu ürünler, duvara gizlenebilen katlanır mobilyalar tercih edilmeli.
1+1’leri tercih etmek için 4 neden?
1. Yoğun çalışanlara pratik bir yaşam sunması.
2. Evde ulaşmak istenilen her alana kolayca ulaşarak hızlı ve aktif olmak.
3. Elektrik, doğalgaz, vb. giderlerden ve gereksiz eşyalardan tasarruf.
4. Kira ve satın alma maliyetlerinin düşük olması. Varol Tezmen, Vadistanbul Satış ve Pazarlama Koordinatörü

1. Yuvarlak hatlı ürünler tercih ederek alanları engelsiz ve akıcı kılabilirsiniz.
2.Kullanılan her ürün olması gerektiği kadar büyük ve farklı amaçlara hitap etmeli. Örneğin kapağı kapattığınızda tezgah olan mutfak üniteleri, yükselerek masa olan sehpa, dolaba gizlenen çalışma ünitesi ve yatak gibi. Ancak mobilyaların küçük olmasını ergonomiye aykırı olması olarak algılamayın.
3. Evde en çok yer kaplayan ürünlerin bulunduğu sergi alanlarını azaltmak da sade bir ev yaşamı sunar.
4. Mekanda büyük ve baskın olan mobilyaları açık renk seçin. Halı, tablo, yastık ve çiçek gibi objelerle renklendirebilirsiniz. İç Mimar Emre Özer, Özer+Tulgan Mimarlık

Alçak tavanlı dairelerde mekanı boğmamak için kısa arkalıklı koltuk ve kanepeler kullanın. Hatta arkalıksız bir sediri minderlerle kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca eğer bir kitaplık koyacak yeriniz yoksa, duvarda kitap genişliğinde nişler açmak iyi fikir.

İki pencere arasındaki duvara, duvarla aynı renkboyayacağınız açık raflar asarak çocuğunuzu odasında ona özel küçük birkitaplık yapabilirsiniz, İkea.


Rafsız kalma!

Aynı ebatta açık rafları farklı yüksekliklerde gruplayarak işlevsel bir paravan tasarlayabilirsiniz.

Dar bir yatak odasında küçük raflar üst üste asarak komodin-kitaplık oluşturulabilir.