Alaçatı’da 100 yıllık mavi beyaz bir taş ev

2013’te Muzna Abdülhamit, 2018’de Mimar Cüneyt Kırdar’ın desteği ile son halini alan bu yapı, tam 100 yıllık bir taş ev. Gülay Tokgöz’e ait olan yapı, misafirleriyle her sezon olduğu gibi bu sezon da buluşmaya hazır.

Beyaz kireç badanalı oturma alanında çini desen seramik kaplamalarla vintage bir atmosfer elde edilmiş.

Benceev, yaklaşık 100 yıllık eski bir taş ev. Duvar kalınlığı 60 cm olan ev yazın serin, kışın ise sıcak bir alternatif. Son halini 2018’de mimar desteğiyle alan yapıdaki tüm restorasyon süreçleri orijinal yapıyı bozmayacak şekilde yapılandırılmış. Alaçatı’da aslında sadece belli sayıda eski Rum evi bulunuyor.

Mutfakta bardakları sergilemek için kullanılan mini camlı dolap eski bir ecza dolabı, beyaza boyanmış.

Bu anlamda Benceev, misafirlerinin birkaç günlüğüne de olsa bu deneyimi yaşayabilmelerini sağlıyor. Ev, iki yatak odası, iki banyo, bir oturma odası, mutfak ve avlusu ile toplam iki katlı ve 75 m2. Bu evde ön plana çıkan şeyler ise kesinlikle detayları.

Ev formlu seramik bordürler yerel bir seramik sanatçısının imzasını taşıyor.

Her mobilya ve objede bir yaşanmışlık var. Bir çoğu aile yadigarı. Bir kısmı Alaçatı’daki antikacılar Be-Dest, Camgeran, Sihirbaz, Antikacı Nihat’tan alınmış. Duvarlarda görülen tüm tablolar, Alaçatı’da yaşayan Chermine Vidori’nin imzasını taşıyor. Ev, Airbnb ve Küçükoteller’den kiralanabiliyor.

Singer markalı dikiş makinesi oturma odasında çalışma masası olarak işlev görüyor.

Üst kattaki yatak odası pek çok antika detayla dolu ve beyaz ahşap rabıta zeminlerle havadar bir atmosfere sahip. Yatak odasındaki iki kişilik oturma alanı antika 2 berjere ve yaklaşık 100 yıllık bir giysi dolabına sahip.

Alaçatı’da mavi beyaz bir rum evindeyiz