Akıllı teknolojiler

Dünyanın en önemli tüketici elektroniği fuarı IFA, ilginç ürünlerin görücüye çıktığı bir sahne oldu. İşte sizin için seçtiklerimiz.

Fuarda öne çıkan en önemli noktalardan biri, evimizde kullandığımız cihazların gerçek anlamda “akıllanması” oldu. Bu akıllanma bazen kendi başına olurken bazen de başka akıllı cihazlara –ya da dijital asistanlara- bağlanarak gerçekleşecek. Amazon Alexa, Google Assistant, Siri ya da Samsung Bixby gibi dijital asistanlar gittikçe daha büyük bir hızla eşyalarla iletişim kurabilir hale geliyor. Bu uyumluluk sürecini dikkatle izlerseniz aynı zamanda akıllı evlerin evrimine de şahit olacaksınız. Bu süreç içinde nesnelerin interneti (IoT), yapay zeka ve robotlar, hayatımızı gittikçe kolaylaştıracak. Zamanla tüm cihazlar internet üzerinden birbiriyle ve tabii ki bizimle haberleşir hale gelecek. Firmalar fuarda en yeni ürünlerini sergilemekle kalmadılar, yakın gelecekte teknolojinin hayatımızı nasıl kolaylaştıracağını da gösterdiler. Şimdi gelin fuarın en yenilikçi ürünlerine kısaca bir göz atalım.

EVİNİZDEKİ PİYANİST Alexa ya da Siri gibi akıllı asistanlara sesli komut vererek müzik kütüphanenizdeki bir parçayı çaldırmak kolay. Fakat gerçek bir piyanoyu çaldırmaya ne dersiniz? Hoparlörden gelecek bir piyano sesiyle piyanonun kendi kendine çalması kuşkusuz dramatik açıdan çok farklı bir etki bırakır. Bunu çok iyi bilen Yamaha Disklavier Enspire adlı modeliyle Alexa ile kontrol edebileceğiniz bir piyano ortaya çıkarmış.

TEMİZLİK ROBOTU ROXXTER Bosch’un Roxxter adlı temizlik robotu, Bosch’a ait Home Connect akıllı ev sistemi üzerinden çalıştırılıyor ve bu sayede oldukça ilginç özellikler ortaya koyuyor. Dahili kamerası sayesinde telefonunuza gerçek zamanlı video akışı yollayabilen robot, Alexa’ya vereceğiniz sesli komutları da destekliyor. Bunun dışında temizlik sırasında evinizin haritasını çıkaran ürün, böylece merdiven ya da koltuk gibi engellerden otomatik olarak kaçınabiliyor. Ayrıca temizlenmesini istemediğiniz alanları yine bu harita üzerinden robota bildirebiliyorsunuz. 2017 içinde piyasaya çıkması beklenen robotun fiyatı ise 500 dolar civarında olacak.

HER ODAYA SİNEMA Projektörler işlev olarak keyifli cihazlar olsa da, boyutları yüzünden pek de ergonomik sayılmazlar. LG’nin fuarda duyurduğu MiniBeam ise sadece küçük boyutlarıyla değil aynı zamanda taşınabilir olmasıyla da beğenimizi kazandı. 9000 mAh kapasiteli pili sayesinde projektör tam şarjla 4 saatlik bir çalışma sunabiliyor. Bu da sizi kablo kargaşasından kurtarırken, projektörü kolayca evinizin istediğiniz noktasında konumlandırmanızı sağlıyor. Aynı zamanda şarj noktası olarak kullanılan USB C yuvası sayesinde LG MiniBeam’e ister telefon ya da tablet isterse dizüstü PC bağlayabiliyorsunuz. Ek olarak HDMI ve USB yuvaları da mevcut. Bluetooth hoparlörleri destekleyen ve 250 Lümen parlaklık sunan ürünün lamba ömrü 30 bin saat olarak belirtilmiş ve fiyatı 500 dolar.

O BİR ÇAMAŞIR MAKİNESİ! Panasonic’in çamaşır makinesi adeta bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi. Dış görünüm olarak ürün bir çamaşır makinesinden ziyade büyükçe bir elbise dolabını andırıyor. Çekmecesini açtığınız bu dolaba kirli elbiselerinizi koyuyorsunuz. Yapay zeka ve robotik kollar elbiseyi, türüne, kumaşına ve kirliliğine göre tanımlıyor ve en uygun şartlarda doğru deterjan seviyesini de belirleyerek yıkayıp kurutuyor. Tüm süreci ekrandan takip edebiliyorsunuz. Makinenin en şaşırtıcı özelliğiyse finalde temizlenip kurutulmuş elbisenizi size katlayarak vermesi. Çok değil 10 yıl içinde daha küçük boyutlarda ve erişilebilir fiyatlarla evimizde görebileceğimiz bu çamaşır makinesine belki de bu süre içinde ütü işlevi de eklenir kim bilir? Panasonic’in fuarda tanıttığı bir diğer ilgi çekici ürünse, çağırınca yanınıza gelen buzdolabı. Sahip olduğu algılayıcılar yardımıyla evdeki başka bir nesneye çarpmadan etrafından dolaşarak sesinize gelen buzdolabı, hareket halindeyken oldukça hassas. Dolayısıyla kedi ya da köpeğiniz varsa endişelenmeniz gerekmiyor. Fakat iki ürünün de piyasaya çıkış tarihi henüz belli değil.

DOZ AYARI YAPMAYA SON! Bulaşık makinelerinde doz ayarı yapmaya artık son! Beko AutoDosing bulaşık makinesi, Avrupa’nın ilk otomatik deterjan dozajlamalı ev tipi bulaşık makinesi olma özelliği taşıyor. Seçilen programa göre ne kadar sıvı deterjan kullanması gerektiğini otomatik olarak belirleyen makine, deterjan kullanımında da önemli tasarruf sağlıyor. Bu arada deterjandan tasarruf ederken temizlikten de şüpheniz olmasın. Beko’nun sözü, bu yöntemle eskisine nispeten çok daha temiz bulaşıklar elde edebileceğiniz yönünde. AutoDosing, AquaIntense teknolojisi ile 5 kat daha yüksek temizlik sağlıyor.

 

MUTFAKTA ŞEF VAR Grundig’in Gurme Şef Fırını, mutfakta herkesi memnun edecek. Nem ve oksijen sensörü bir tarafa, sıcaklık kontrol sensörüyle de fırın yemekleri arasında tercihinizi özellikle et ve balıktan yana kullanmanıza teşvik edecek Gurme Şef, tam buhar ve kombine buhar pişirme programlarını sunuyor ve aynı zamanda geleneksel bir fırın olarak da kullanılabiliyor. En önemli özelliklerinden biri ise, ağır et yemeklerinden sonra temizleme zahmeti vermemesi. Ürün ayrıca, tek dokunuşla kendi kendini suyla temizleyebilme özelliğiyle de öne çıkıyor.

HAZIRLAYAN ŞAHİN EKŞİOĞLU