Akıllı alışverişin sırları

Alışverişleriniz sizi ödüllendiriyor mu, yoksa delirtiyor mu? Eğer akıllı bir alıcıysanız, her zaman sizi ödüllendirmesi mümkün. İhtiyaçları ve detayları göz önünde bulundurarak kaynaklarınızı doğru yönetebilirsiniz.

ONLINE ALIŞVERİŞ Online alışveriş yapmak akıllı alışverişin en önemli ipuçlarından biri. Hem zamandan, hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. Mağaza giderleri olmadığı için çoğu marka ve ürün online üzerinden daha hesaplı alınabilir. Stok fazlası olan, outlet ürünleri de bulabilirsiniz. Ayrıca fiyat karşılaştırması yapan web siteleri sayesinde en hesaplı seçeneği de keşfetmeniz çok kolay.

ALIŞVERİŞ LİSTESİ ÇIKARIN Akıllı alışverişin en önemli kurallarından biri de, alışverişe listenizle gitmektir. İhtiyacınız olmayan bir şeyi almanızın önüne geçerek ekstra para harcamamanızı sağlar.

YANINIZDA FAZLA NAKİT TAŞIMAYIN Eğer kredi kartı kullanmayanlardansanız alışverişe çıkarken yanınıza sadece tam ihtiyacınız kadar olan nakit alın. Listenizden olmayan, gereksiz harcamalar yapmaktan kurtulursunuz.

RUH HALİNİZ ÖNEMLİ Canınız sıkkınken sakın alışverişe çıkmayın. Yapılan araştırmalar mutsuz ya da keyfiniz yokken yapılan alışverişlerden zararlı çıkıldığını gösteriyor. Seratonin seviyenizi yükseltmek için alışveriş yapmak, günün sonunda iyi bir fikir olmayabilir.

ŞÜPHENİZ VARSA, ALIŞVERİŞ YAPMAKTAN VAZGEÇİN Bir şeyi satın alıp almama konusunda kararsızsanız mağazayı terk edin ya da online alışveriş yapıyorsanız alışveriş kararından vazgeçin. Gerçekten emin olduğunuzda ve doğru bir alışveriş olacağına inandığınızda alışverişinizi tamamlayın.

ALIŞVERİŞE ARKADAŞLARINIZLA ÇIKIYORSANIZ… Eğer arkadaşınız bir alışveriş bağımlısıysa onunla alışveriş yapmak hiç de iyi bir fikir olmayabilir. Dürtüleriyle hareket eden bu tarz insanlar, mantıklarının sesini duymaksızın her şeyi satın alma eğilimindedirler. O yüzden alışverişe çıktığınız arkadaşınızı doğru seçtiğinizden emin olun.

İNDİRİMLERE VE PROMOSYONLARA ALDANMAYIN İndirimler kafa karıştırıcı ve kışkırtıcı olabiliyor. Bu indirimler % 70’e varsa bile, siz sırf ucuz diye bir şeyi satın almaya kalkmayın. Gerçekten ihtiyaç duyduğunuz şeyleri satın alın.

SEZONDA ALIŞVERİŞ YAPMAYIN Alışverişlerinizi sezon başında yapmak yerine sezon sonlarında yapmaya çalışın. İhtiyaç listenizi, almak istediğiniz parçaların listesini önceden yapın. Sezon sonunda da indirimlerden faydalanarak alışverişinizi tamamlayın.

İKİNCİ EL ALIŞVERİŞ Artık hemen hemen her konuda bir şeyin ikinci eli de bulunabiliyor. İki ya da üç katı fiyatına bir mobilya, aydınlatma ve hatta kıyafet almak yerine ikinci ellerine göz atabilirsiniz. Gerçekten çok az kullanılmış ya da hiç kullanılmamış seçenekler bulabilirsiniz. Üstelik online alışveriş siteleri aradığınızı bir tıkla karşınıza getirebiliyor.

HAZIRLAYAN ILKE YILMAZ