Akdeniz stili ev dekorasyonunda denizci stili= Rahat+sportif

Son güncelleme:

Akdeniz stili ferahlığı ve sportifliği ile bilinir. Sahillerin ve adaların etkisi altındaki sıcak yaz günlerinde evler ilhamını denizci stilinden alıyorsa… O zaman denizden gelen renkler, ahşap ve doğal dokumalarla evleniyor, evin her köşesini rahat yastıklarla huzur kaplıyor demektir.

SAHİLLERİN VE ADALARIN ETKİSİNDE EV DEKORASYONU

Denizci stili, denizin ve denizle ilişkili olan her şeyin evlere bir yansıması; eğer evler ilhamını denizci stilinden alıyorsa, sahillerin ve adaların etkisi altında kalıyor demektir. Denizci stilini evlere taşımanın en orijinal yanı, her stilde uygulanamayacak obje oyunlarını gerçekleştirebilmek; böylece karyolanın bizzat kendisi bir tekne, perdeler basbayağı yelken, duvar saatinin çerçevesi dümen olabiliyor!

Döşemelik kumaşlar, Lot.

Belki de denizci stilinin ruhlara bu kadar yakın gelmesinin sebebi başka hiçbir stilde uygulanamayacak bu obje-insan ilişkisine dayanıyor. Deniz kabuklarıyla çevrelenmiş bir tuvalet aynasını, etrafı halatla çevrilmiş bir sehpayı görmek apartman dairesindeki bir yaşamın içindeyken bile, teknede ya da bir sahil evindeymiş gibi hissettiriyor.

Kırlentler, English Home.

AKDENİZ STİLİNİN İPUÇLARI

Maviyle beyazın, denize ve gökyüzüne referans olduğunu bildiğimize göre, deniz kenarına daha yakın olmak için her yer mavi ve beyaz, dokunuşlar da biraz kırmızı olabilir. Kırmızı tercihi genellikle koyu tonlarda, eğer daha açık olacaksa mercan tercih edilebilir.

Hem evlerin içinde hem de dışında gemici fenerleri aydınlatma elemanları olarak kullanılabilir. Yastıklar denizci temalı evlerin en çok kullanılan aksesuarları; belki de stilin rahatlığından geliyor. Ne kadar bol olursa evi o kadar zenginleştirir. Ve unutmamak gerekir ki, lacivert-beyaz çizgili olan her şey, bu stilde her yere yakışıyor.

PEKİ STİL KODLARINI EVİMİZE NASIL UYGULUYORUZ?

Rahat+sportif akdeniz stili

Objeler

Çapa, yelkenli, balık, istridye, dümen, halat, denizyıldızı, çan, harita, can simidi, bayrak, pusula, fener, gemi, deniz feneri, denizatı, yani teknelerin ve denize yakın yaşamın parçaları… Biz onları evlerimize çapa desenli yastıklar, deniz kabuğundan mumluklar, balık desenli banyo perdeleri, gemici düğümlü fotoğraf çerçeveleri olarak alıyoruz.

Renkler

Elbette denizin lacivertiyle gökyüzünün mavisi arasındaki bütün tonlar, bulutların beyazı, kumun beji… Ve bu renklerin yaşam alanlarındaki etkisini derinleştiren kırmızı dokunuşlar. Stilin renklerini evlere uygularken genelde duvarlara kum tonlarını yakıştırıyoruz. Döşemelik kumaşlarda lacivert ve beyazı, özellikle çizgili olarak kullanmayı seviyor, kıpkırmızı bir halıyla evin bütün havasını değiştirerek canlandırıyor, perdelerde, yatak örtülerinde, nevresim takımlarında bol bol beyaza yer veriyoruz.

Malzemeler

Mobilyalarda teknelerin doğal yapısı gibi masif ahşap, aksesuarlarda, balkonda, bahçede rattan, bambu, hasır, armatürlerde teknelerdeki gibi pirinç kullanıyoruz. Tekstilde keten ve pamuklu, yani doğal dokumalar var; perdelerden koltuk kumaşlarına, yastıklardan yatak takımlarına kadar onları tercih ediyoruz.

Nevresim, Karaca Home.

Denizci / Marin / Nautical / New Port

Hepsinin anlamı denizci temalı dekorasyon; Malibu sahillerinde de bu böyle, Akdeniz kıyılarında da… Dünyada denizci teması bir başkaldırı, siyasi bir değişim ya da savaş gibi toplumsal bir nedenle ortaya çıkmış değil; ilhamını bizzat denizin kendisinden alıyor.

Doğu Amerika’nın New Port Adası ve çevresinde denizle iç içe bir yaşamın sonucu olarak ortaya çıkmış olduğu için, denizci stili bazı kaynaklarda New Port Stili olarak biliniyor. Nautical sözcüğünün kökeni denizciliğe ve gemiciliğe dayandığı için denizci stilinin ifadelerinden biri. Türkçe’ye denizci stilini ifade etmek için marin olarak geçen sözcüğe gelince, Fransızcası marin, İngilizcesi marine ve her iki dilde de deniz, denize ait anlamlarına geliyorlar.

Evim Dergisi 2016